Melania Trumpová nechce být první dámou. Roli bude zastávat jen okrajově

Melania Trumpová zřejmě nebude figurovat v Bílém domě na plný úvazek během druhého funkčního období jako první dáma. Jak sdělilo CNN několik zdrojů, opět se chystá přerušit tradici a posílit svou nezávislost v této významné, avšak nevolené roli.

V noci z úterý na středu bylo potvrzeno, že Trumpová se nezúčastní tradičního setkání s odcházející první dámou Jill Bidenovou v Bílém domě, kam prezident Biden zve svého nástupce. Zdroj blízký situaci uvedl, že hlavním důvodem byly pracovní závazky Melanie Trumpové týkající se její nové knihy.

Přesto se její rozhodnutí jeví jako ukázka autonomie, kterou si hodlá udržet v průběhu svého druhého období. V nedávném rozhovoru pro Fox News Trumpová uvedla: „Tentokrát je to jiné, mám více zkušeností i vědomostí. Když už jednou v Bílém domě jste, víte, co očekávat.“

Trumpová plánuje trávit většinu času mezi New Yorkem a Palm Beach na Floridě, s tím, že se do Washingtonu dostaví na významné události. Na rozdíl od minulosti, kdy byla veřejně aktivnější během manželovy kampaně, se letos objevovala jen na vybraných akcích, jako byla jeho kandidátská řeč v Madison Square Garden a oslava voleb v Palm Beach.

První dámou byla Trumpová v letech 2017 až 2021, kdy vyvinula platformu „Be Best“ zaměřenou na duševní zdraví dětí, problematiku opioidů a chování na internetu. Přestože bylo její téma dobře přijato, kritici poukazovali na to, že Trumpové chyběl konkrétní plán a mnozí se domnívají, že by tento program mohl být v druhém funkčním období zjednodušený a zaměřený jen na pár hlavních oblastí.

Kate Bennettová, bývalá novinářka CNN a autorka knihy o Trumpové, k tomu uvedla, že Trumpová „má zcela volnou ruku a může být ve své roli aktivní nebo pasivní, jak se jí zachce.“

Trumpová zažila během svého působení značné kontroverze, včetně kritizovaného kabátu s nápisem „I really don’t care. Do u?“ během cesty do texaského přístřeší pro migranty. Později vysvětlovala, že tím vyjadřovala svůj postoj k lidem, kteří ji kritizovali, ale epizoda zanechala trvalý dojem v očích veřejnosti.

Po odchodu z Bílého domu trávila Trumpová čas v Palm Beach a New Yorku, přičemž veřejně vystupovala jen zřídka. Nedávno navštívila pohřeb bývalé první dámy Rosalynn Carterové a promluvila na několika politických akcích. V červenci dokonce reagovala na pokus o atentát na svého manžela a apelovala na Američany, aby „překonali nenávist a začali prosazovat respekt a rodinné hodnoty.“

Její nejnovější memoáry vzbudily rozruch kvůli jejímu postoji k právu na potrat, když otevřeně podpořila svobodu volby a hájila své právo na vlastní názory. Donald Trump byl podle ní o jejím postoji informován již od počátku jejich vztahu a není jejím názorem překvapen.

Trumpová si však ponechává spíše soukromý život a veřejně podporuje konzervativní postoje svého manžela. Přestože se spekuluje o tom, jakou roli bude zastávat během druhého funkčního období, zdá se, že opět hodlá redefinovat svou roli, jak uzná za vhodné. 

Související

Více souvisejících

Melania Trumpová

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění

Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy