Na Krymu byli zlikvidováni íránští instruktoři, kteří pomáhali ruské armádě s naváděním dronů, tvrdí Kyjev

Na Ruskem okupovaném poloostrově Krym byli zlikvidováni íránští instruktoři, kteří pomáhali Rusům s naváděním útočných dronů Šáhed-136 na ukrajinské cíle, řekl deníku The Guardian šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Zároveň varoval, že Ukrajina bude považovat za cíl i další Íránce na okupovaném ukrajinském území, kteří budou Moskvě pomáhat v její invazi na Ukrajinu.

K počtu zabitých íránských instruktorů se Danilov nevyjádřil. Izraelský deník The Jerusalem Post ale dříve s odkazem na izraelskou stanici KAN napsal, že na Krymu bylo zabito deset íránských armádních poradců.

"Neměli byste být tam, kde byste neměli být," řekl Danilov v rozhovoru s listem The Guardian. "Byli na našem území. Nepozvali jsme je sem. Pokud pomáhají teroristům a zapojují se do destrukce našeho národa, musíme je zabít," sdělil.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko používá drony dodané Íránem k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Íránské drony si podle ukrajinských představitelů na Ukrajině vyžádaly také několik civilních obětí.

Média už dříve psala, že na Krym, který Rusko okupuje od roku 2014, dorazily desítky íránských instruktorů z islámských revolučních gard. Teherán dříve odmítal, že by Rusku drony dodával, později ale přiznal, že Moskvě poskytl "malé množství" bezpilotních letounů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Írán

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy