NATO se musí bránit na Ukrajině, tvrdí expert. Mír založený na pravidlech prý zajistí vojenská intervence

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun ve svém komentáři pro britský Telegraph varoval, že Severoatlantická aliance nedělá dost pro vlastní bezpečnost. Mírová jednání neustále selhávají a NATO by se podle něj mělo na Ukrajině angažovat i vojensky. „Pouze vojenská intervence zajistí mír a světový řád založený na pravidlech,“ napsal expert, který už několikrát promluvil i pro EuroZprávy.cz.

Expert vyzval k přímé intervenci. „Západní lídři stále nejsou schopni formulovat strategii, která by Kyjevu umožnila zvítězit a obnovit evropskou bezpečnost … Pouze vojenská intervence zajistí mír a světový řád založený na pravidlech,“ podotkl.

Poukázal také na řadu neúspěšných jednání. „V marných pokusech o ukončení války se již uskutečnilo více než 200 jednání. Všechna byla marná, protože Rusko nikdy nevyjednávalo v dobré víře,“ uvedl Midttun, který už poskytl několik vyjádření pro EuroZprávy.cz.

Připomněl, že je prakticky nemožné s Moskvou jednat, protože „usiluje o ‚mír‘ za svých podmínek“, aby podkopala suverenitu a nezávislost Ukrajiny. „Putinovy podmínky se rovnají výzvě ke kapitulaci a ukazují, že podporuje cíl Ruska zničit ukrajinskou státnost a identitu,“ přiblížil s odkazem na požadavky o stažení ukrajinských sil ze čtyř Ruskem okupovaných oblastí. „S tímto vědomím je šokující, že členové NATO vyzývají k jednání mezi Ruskem a Ukrajinou,“ dodal.

Zdůraznil také nemožnost vyřešit válku mírovou cestou. „Výzvy k jednání – ignorující zásadní povahu války, více než 200 jednání o jejím řešení, ruské podmínky a výzvy ke kapitulaci a využívání jednání jako nástroje k dosažení svých strategických cílů – nejsou ničím jiným než pokusem o manipulaci USA a Evropy, aby uvěřily, že válku lze vyřešit diplomatickou cestou.“

Je tak třeba vyřešit ruské velmocenské ambice, jak upozornil Midttun. „Dokud nebudou potlačeny, mír nenastane. O těchto ambicích nelze vyjednávat, lze je popřít pouze vojenskou silou,“ upřesnil.

Varoval i před politikami současných vlád Slovenska, Maďarska a Turecka. „Orbán, Fico a Erdogan sledují své vlastní národní zájmy. Mohou usilovat o posílení bilaterálních vztahů s Ruskem, podporovat ruské ‚hodnoty‘ a expanzionismus nebo si zajistit ekonomické výhody,“ vysvětlil.

Mezitím Češi, Poláci a Slovinci usilují o větší angažmá NATO. „Polsko tvrdilo, že pokud to válku nezastaví, mělo by NATO jít dál a chránit obyvatele Ukrajiny. Jejich volání po tom, aby NATO udělalo více, neúnavně pokračuje,“ popsal Midttun.

„Členové NATO dokonce diskutují o vyslání jednotek, které by na Ukrajině cvičily vojáky. Uvažují o sestřelování ruských raket a bezpilotních letounů v ukrajinském vzdušném prostoru. Někteří se vyslovují pro uzavření oblohy nad západní částí Ukrajiny,“ vylíčil.

Zatímco „Ukrajina bojuje za svou existenci, Rusko za svou velikost“. „Rusko bude pokračovat ve válce, dokud nezvítězí, jinak mu hrozí porážka,“ doplnil expert. „Důvěryhodnost NATO je v zásadě podkopávána jeho neustálým selháváním při jednání v souladu s jeho strategickou koncepcí z roku 2010: bránit se na Ukrajině,“ uzavřel.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Více souvisejících

válka na Ukrajině NATO

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

včera

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy