Německo a Portugalsko předají Ukrajině slíbené tanky Leopard 2 do konce března

Německo a Portugalsko předají Ukrajině slíbené tanky Leopard 2 do konce března, oznámil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Podle portugalské ministryně obrany Heleny Carreirasové budou stroje dopraveny na Ukrajinu i s vycvičenými posádkami, informovala o tom agentura DPA.

"Mohu vám říci, že jsem se právě dozvěděl, že 18 německých tanků Leopard 2A6 a tři portugalské mohou na Ukrajinu dorazit všechny společně (...) ještě tento měsíc," řekl Pistorius na okraj zasedání ministrů obrany zemí Evropské unie ve Švédsku. Tanky podle něj do Ruskem napadené země dorazí společně s vycvičenými posádkami a poté mohou být nasazeny v boji.

Portugalská ministryně obrany Helena Carreirasová ve Stockholmu uvedla, že tři tanky Leopard poskytnuté její zemí jsou již v Německu a jsou "plně funkční". "Spolu s 18 německými tanky budou předány Ukrajině do konce měsíce," citovala ji portugalská agentura Lusa. Portugalsko má celkem 37 německých tanků Leopard 2A6, které před lety koupilo od Nizozemska.

Dodávka tanků Leopard 2 je součástí vojenské pomoci Německa a dalších zemí na obranu Ukrajiny proti Rusku. Německá vláda koncem ledna vyhlásila cíl "urychleně sestavit" pro Ukrajinu dva tankové prapory tvořené tanky Leopard 2. Tankový prapor má na Ukrajině obvykle 31 tanků.

Kromě Německa a Portugalska se do koalice zemí ochotných poskytnout Ukrajině tanky Leopard 2 zapojily mimo jiné také Polsko, Norsko, Kanada a Španělsko. Polsko již v únoru dodalo na Ukrajinu první čtyři bojové tanky Leopard 2 typu 2A4 a deset dalších má následovat tento týden.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Tanky tank Leopard 2 A

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 33 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

Voják Bundeswehru zastřelil na severu Německa čtyři lidi včetně dítěte. Potom se vzdal

Údajně voják Bundeswehru zastřelil čtyři lidi v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa, mezi nimiž bylo i jedno dítě. Podezřelý se dobrovolně vzdal úřadům, informovala prokuratura v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy