
Německo, nejlidnatější země Evropské unie a třetí největší ekonomika světa, se připravuje na předčasné parlamentní volby, které se uskuteční 23. února. Volby mají potenciál výrazně změnit směřování země, zejména pokud jde o migrační politiku a průmyslové priority.
Německo se připravuje na předčasné parlamentní volby, které se uskuteční 23. února 2025. Obyvatelé nejlidnatější země Evropské unie budou volit 630 členů nového Bundestagu. Původně byly volby naplánovány na 28. září 2025, avšak jejich konání bylo urychleno kvůli politické krizi a následnému rozpadu vládní koalice v roce 2024.
Podle německého Základního zákona a volebního zákona se federální volby musí konat v neděli nebo ve státní svátek, nejdříve 46 měsíců a nejpozději 48 měsíců po prvním zasedání současného Bundestagu. Ten zasedl poprvé 26. října 2021, a proto byly původně naplánovany volby na období mezi 31. srpnem a 26. říjnem 2025. V srpnu 2024 vláda doporučila konání voleb 28. září 2025, což schválil i prezident Frank-Walter Steinmeier.
Předčasné volby mohou být vyhlášeny pouze v případě rozpuštění Bundestagu prezidentem. K tomu může dojít dvěma způsoby: buď pokud se Bundestagu nepodaří zvolit nového kancléře absolutní většinou do 15 dnů od prvního hlasování, nebo pokud současný kancléř vyvolá hlasování o důvěře a následně požádá prezidenta o rozpuštění parlamentu.
Vládní krize vypukla v listopadu 2024, kdy kancléř Olaf Scholz odvolal z vlády ministra financí Christiana Lindnera z FDP. Tento krok vedl ke kolapsu třístranné koalice a ztrátě většiny v parlamentu. Scholz oznámil svůj úmysl vyvolat hlasování o důvěře, což mělo umožnit konání předčasných voleb. Původně se očekávalo, že se volby uskuteční v lednu 2025, avšak pod tlakem opozice byl termín přesunut na únor.
Hlasování o důvěře proběhlo 16. prosince 2024 a skončilo neúspěchem pro Scholze. Pro důvěru hlasovalo 207 poslanců, proti bylo 394, 116 se zdrželo a 16 nebylo přítomno. Zatímco SPD podpořila kancléře jednotně, opozice, s výjimkou tří členů AfD, hlasovala proti. Strana Zelených se rozhodla zdržet se hlasování, aby zaručila pád vlády, aniž by přímo hlasovala proti svému koaličnímu partnerovi.
Po neúspěchu v hlasování o důvěře se Scholz vydal do prezidentského paláce Bellevue, kde doporučil prezidentu Steinmeierovi rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Prezident zahájil konzultace se stranickými lídry, aby ověřil, zda existuje možnost vytvoření nové většiny v současném Bundestagu. Dne 20. prosince 2024 oznámil, že taková možnost neexistuje.
Prezident Steinmeier oficiálně rozpustil Bundestag 27. prosince 2024 a současně stanovil datum voleb na 23. února 2025. Tento krok otevřel cestu k nové kapitole v německé politice, která se bude odvíjet podle výsledků hlasování.
Německý volební systém kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení. Každý volič má dva hlasy: prvním hlasuje pro kandidáta ve svém volebním obvodu, druhým pro stranickou kandidátku na federální úrovni. K získání zastoupení v Bundestagu musí strana buď překročit pětiprocentní práh celostátního hlasování, nebo vyhrát alespoň tři volební obvody v přímém hlasování.
Všechny mandáty jsou rozdělovány na základě poměrného zastoupení s použitím metody Sainte-Laguë. Počet přímých mandátů získaných v jednotlivých státech je poté odečten od celkového přiděleného počtu mandátů dané straně.
Největší favorit, konzervativní aliance CDU/CSU vedená Friedrichem Merzem, má podle průzkumů jasný náskok, uvedl server Politico. Nicméně očekává se, že krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) dosáhne svého historicky nejlepšího výsledku, což vyvolává intenzivní debatu o poválečné identitě Německa.
Volební kampaň se do značné míry soustředila na otázku migrace. Po lednovém útoku v bavorském Aschaffenburgu, který údajně spáchal afghánský migrant, Merz oznámil plán na výrazné zpřísnění migračních pravidel.
Jeho konzervativci poprvé od konce druhé světové války spolupracovali s AfD při prosazení migračních omezení v Bundestagu. Tento krok otřásl politickou scénou, protože narušil takzvanou „Brandmauer“ – dosud striktně dodržovanou bariéru mezi tradičními stranami a krajní pravicí.
Merz se tímto krokem snažil oslabit AfD a získat zpět voliče, kteří k této straně přešli. Avšak podle nejnovějších průzkumů CDU/CSU ztratila téměř tři procentní body, zatímco AfD naopak stejný podíl získala. To naznačuje, že tato strategie nemusí přinést očekávaný efekt.
Podle aktuálního agregovaného průzkumu zveřejněného 4. února je CDU/CSU na prvním místě s 30 % hlasů. AfD je na druhém místě s rekordní podporou 22 %. Sociální demokraté (SPD) kancléře Olafa Scholze se propadli na 17 %, zatímco Zelení dosahují 13 %. Liberální FDP, postkomunistická Levice i nová populistická strana Sahry Wagenknechtové (BSW) balancují na pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do Bundestagu.
Pokud menší strany nepřekročí tuto hranici, CDU/CSU by teoreticky mohla dosáhnout parlamentní většiny se ziskem kolem 40 % hlasů. Naopak, pokud se FDP, Levice a BSW do parlamentu dostanou, většina by vyžadovala minimálně 46 % hlasů, čímž by se zvýšila pravděpodobnost třístranné koalice.
Merz a jeho strana preferují dvoučlennou koalici, která by zajistila větší stabilitu, a proto zvažují spolupráci buď se Zelenými, nebo s SPD. Pokud by ale menší strany překročily pětiprocentní hranici, může být nutné vytvořit třístrannou vládu, což by mohlo vést k napětí a neshodám uvnitř kabinetu.
Merz však již vyloučil jakoukoli spolupráci s AfD, přestože právě podpora této strany pomohla jeho návrhům na zpřísnění migrační politiky projít v Bundestagu.
Výsledek německých voleb bude mít dopad nejen na vnitřní politiku země, ale i na celou Evropu. Silná podpora AfD by mohla povzbudit krajně pravicové síly napříč kontinentem, zejména ve Francii, Itálii a Nizozemsku.
Merz se také zavázal, že v případě vítězství podnikne kroky k posílení evropské jednoty, zejména ve vztahu k administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Plánuje navštívit Paříž a Varšavu, aby posílil vztahy v rámci tzv. weimarského trojúhelníku.
Otázkou zůstává také německý přístup k válce na Ukrajině. Zatímco kancléř Scholz se prezentoval jako opatrný podporovatel Kyjeva a odmítal například poskytnout Ukrajině střely Taurus, Merzův tábor dlouhodobě prosazuje tvrdší postoj a větší vojenskou pomoc.
První odhady výsledků budou zveřejněny 23. února v 18:00. Přesnější výsledky budou k dispozici během večera, zatímco konečné rozdělení mandátů bude známo pravděpodobně až v ranních hodinách následujícího dne.
Související

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
Německo , Volby v Německu , Olaf Scholz
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
před 1 hodinou

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
před 2 hodinami

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
před 4 hodinami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 5 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 6 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 7 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 8 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 9 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 11 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera
Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.
Zdroj: David Holub