Peking varoval Putina před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. Jde mu o vztahy s Evropou

Nezávislý ruský zpravodajský server RBK informoval o zjištění Financial Times, že čínský lídr Si Ťin-pching varoval svého ruského protějška Vladimira Putina před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. 

Putina zřejmě čínský vůdce upozornil během jejich soukromého hovoru v březnu letošního roku, když byl Si Ťin-pching na návštěvě Moskvy. FT to údajně potvrdil představitel čínské vlády. „Tato pozice byla zahrnuta do čínského mírového plánu pro Ukrajinu,“ zmínil. Dokument obsahuje dohromady dvanáct bodů, včetně boje proti hrozbě použití jaderných, chemických a biologických zbraní. 

Potenciální ruský jaderný úder proti Ukrajině nebo některému z jejích evropských spojenců by podle tohoto čínského představitele mohl obrátit kontinent proti Číně. Prý by to šlo proti zájmům Pekingu, protože tlak na Moskvu mu může pomoci zlepšit vztahy s Evropou. 

„Číňané si berou zásluhy za to, že vyslali zprávy o nepřípustnosti použití jaderných zbraní na všech úrovních,“ poznamenal vysoce postavený americký představitel podle RBK. 

Putin vyžadoval uvedení odstrašovací síly do zvýšené pohotovosti tři dny po rozpoutání války proti Ukrajině. Ty zahrnují také jaderné zbraně. Podle šéfa americké CIA Williama Burnse by mohl ruský lídr dát pokyn k jejich použití v případě neúspěchů při tažení proti Kyjevu. 

„Neplatí to pro plnění úkolů stanovených během speciální vojenské operace na Ukrajině,“ ubezpečoval zástupce mluvčího ruského ministerstva zahraničí Alexej Zajcev s odkazem na ruskou obrannou doktrínu. „USA nevidí žádné známky toho, že by se Rusko chystalo použít jaderné zbraně,“ řekl nejmenovaný člen americké administrativy. Důkazy k jejich případnému použití nemá ani samotná CIA. 

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Vladimír Putin Jaderné zbraně Čína Rusko válka na Ukrajině William Burns

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy