Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr

Trumpova pozvánka čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi na inauguraci je fascinujícím, i když nepravděpodobným politickým tahem, který přináší řadu otázek o jeho zahraničněpolitické strategii. Upozornil na to server CNN

Ačkoli pozvání bylo nakonec odmítnuto, ukazuje to na Trumpovu touhu využít svou osobní sílu k formování globálních vztahů, což bylo jeho charakteristickým rysem během první vlády. K tomu přidává oblíbený přístup „velkých gest“ v zahraniční politice, která obvykle překračuje diplomatické konvence.

Trumpovo pozvání Si Ťin-pchingovi na inaugurační ceremonii bylo v mnoha ohledech šokujícím krokem. Zatímco v případě běžných vztahů mezi státy by taková pozvánka byla normální, vzhledem k napětí mezi USA a Čínou, která je považována za hlavního geopolitického soupeře, to vzbuzovalo otázky o Trumpově strategii.

Pro Si Ťin-pchinga by bylo politicky riskantní takovou pozvánku přijmout, protože by tím mohl být vnímán jako podporovatel americké demokracie a prezidenta Trumpa, což by bylo v přímém rozporu s jeho autoritářským režimem.

I přes odmítnutí účasti, Trumpovo pozvání ukazuje na jeho sebevědomí a ambice. Tento krok byl nečekaný, protože Trump měl během první vlády tvrdý postoj vůči Číně a jeho vláda zavedla řadu sankcí a tarifů, přičemž často obviňovala Peking z ekonomických praktik, které poškozují Spojené státy. Nicméně, jak Trumpovo pozvání, tak jeho zahraničněpolitická pozice ukazují na kombinaci "holubice" a "jestřába" v jeho politice vůči Číně.

Trumpova zahraniční politika vůči Číně byla komplikována řadou rozporných kroků. Na jednu stranu uvalil vysoké tarify na čínské výrobky a snažil se o vyjednání nového obchodního vztahu, na druhé straně si udržoval osobní vztah se Si Ťin-pchingem, což vedlo k dojmům, že Trumpova politika vůči Číně je nepředvídatelná.

Tento nejednotný přístup by mohl být i důvodem, proč si Trump stále myslí, že může s Čínou dosáhnout úspěšného obchodu, i když jeho předchozí obchodní dohodu, známou jako „Fáze 1“, považuje mnoho za neúspěšnou.

Tento paradox mezi tvrdou ekonomikou a osobní přátelskostí k Si Ťin-pchingovi podtrhuje Trumpovu strategii, která je založena na přímočaré osobní diplomacii. I když Trump čelí kritice za své nevyzpytatelné kroky, jeho přístup může vyvolat u čínských lídrů určitou opatrnost, což by mohlo poskytnout Spojeným státům výhodu v obchodních jednáních.

Trumpovo přijetí tohoto neortodoxního přístupu může mít dlouhodobý dopad na vztahy mezi USA a Čínou. Pokud se Trumpovi podaří vyjednat výhodné obchodní podmínky nebo dokonce zlepšit vztahy s Čínou, může to představovat významné vítězství pro jeho administrativu, i když to bude znamenat zpochybnění některých tvrdých postojů z první vlády.

Nicméně, je třeba se ptát, zda Trumpova zahraniční politika nakonec přinese trvalé výsledky, nebo zda jeho těžká ekonomická diplomacie a obchodní války skutečně zůstávají klíčovým nástrojem jeho přístupu k Číně.

Související

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

Více souvisejících

Donald Trump Si Ťin-pching USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady

V kanadské provincii Québec, kde se již po desetiletí ozývají hlasy po odtržení od zbytku Kanady, dochází v těchto dnech k nezvyklému jevu. Mnoho stoupenců nezávislosti totiž začíná vnímat jednotu s Kanadou jako menší zlo – a to především kvůli prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy