Trumpova pozvánka čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi na inauguraci je fascinujícím, i když nepravděpodobným politickým tahem, který přináší řadu otázek o jeho zahraničněpolitické strategii. Upozornil na to server CNN.
Ačkoli pozvání bylo nakonec odmítnuto, ukazuje to na Trumpovu touhu využít svou osobní sílu k formování globálních vztahů, což bylo jeho charakteristickým rysem během první vlády. K tomu přidává oblíbený přístup „velkých gest“ v zahraniční politice, která obvykle překračuje diplomatické konvence.
Trumpovo pozvání Si Ťin-pchingovi na inaugurační ceremonii bylo v mnoha ohledech šokujícím krokem. Zatímco v případě běžných vztahů mezi státy by taková pozvánka byla normální, vzhledem k napětí mezi USA a Čínou, která je považována za hlavního geopolitického soupeře, to vzbuzovalo otázky o Trumpově strategii.
Pro Si Ťin-pchinga by bylo politicky riskantní takovou pozvánku přijmout, protože by tím mohl být vnímán jako podporovatel americké demokracie a prezidenta Trumpa, což by bylo v přímém rozporu s jeho autoritářským režimem.
I přes odmítnutí účasti, Trumpovo pozvání ukazuje na jeho sebevědomí a ambice. Tento krok byl nečekaný, protože Trump měl během první vlády tvrdý postoj vůči Číně a jeho vláda zavedla řadu sankcí a tarifů, přičemž často obviňovala Peking z ekonomických praktik, které poškozují Spojené státy. Nicméně, jak Trumpovo pozvání, tak jeho zahraničněpolitická pozice ukazují na kombinaci "holubice" a "jestřába" v jeho politice vůči Číně.
Trumpova zahraniční politika vůči Číně byla komplikována řadou rozporných kroků. Na jednu stranu uvalil vysoké tarify na čínské výrobky a snažil se o vyjednání nového obchodního vztahu, na druhé straně si udržoval osobní vztah se Si Ťin-pchingem, což vedlo k dojmům, že Trumpova politika vůči Číně je nepředvídatelná.
Tento nejednotný přístup by mohl být i důvodem, proč si Trump stále myslí, že může s Čínou dosáhnout úspěšného obchodu, i když jeho předchozí obchodní dohodu, známou jako „Fáze 1“, považuje mnoho za neúspěšnou.
Tento paradox mezi tvrdou ekonomikou a osobní přátelskostí k Si Ťin-pchingovi podtrhuje Trumpovu strategii, která je založena na přímočaré osobní diplomacii. I když Trump čelí kritice za své nevyzpytatelné kroky, jeho přístup může vyvolat u čínských lídrů určitou opatrnost, což by mohlo poskytnout Spojeným státům výhodu v obchodních jednáních.
Trumpovo přijetí tohoto neortodoxního přístupu může mít dlouhodobý dopad na vztahy mezi USA a Čínou. Pokud se Trumpovi podaří vyjednat výhodné obchodní podmínky nebo dokonce zlepšit vztahy s Čínou, může to představovat významné vítězství pro jeho administrativu, i když to bude znamenat zpochybnění některých tvrdých postojů z první vlády.
Nicméně, je třeba se ptát, zda Trumpova zahraniční politika nakonec přinese trvalé výsledky, nebo zda jeho těžká ekonomická diplomacie a obchodní války skutečně zůstávají klíčovým nástrojem jeho přístupu k Číně.
Související

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
Donald Trump , Si Ťin-pching , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
před 1 hodinou

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
před 1 hodinou

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
před 3 hodinami

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
před 4 hodinami

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
včera

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
včera

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
včera

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
včera

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
včera

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
včera

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
včera

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
včera

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
včera

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
včera

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
včera
Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
V kanadské provincii Québec, kde se již po desetiletí ozývají hlasy po odtržení od zbytku Kanady, dochází v těchto dnech k nezvyklému jevu. Mnoho stoupenců nezávislosti totiž začíná vnímat jednotu s Kanadou jako menší zlo – a to především kvůli prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.
Zdroj: Libor Novák