Politico: Vztahy Česka a Slovenska jsou na bodu mrazu. Řešením může být Babiš

Česko a Slovensko, dvě země kdysi spojené v jednotném státě, se podle serveru Politico ocitají v nebývale napjatých vztazích. Politické spory mezi Prahou a Bratislavou se prohlubují a mnozí komentátoři tvrdí, že se vzájemná důvěra dostala na historicky nejnižší úroveň. Klíčovým faktorem roztržky je změna zahraničněpolitické orientace Slovenska pod vedením premiéra Roberta Fica, který se stále více přiklání k Rusku, zatímco Česká republika zůstává pevně na straně Západu.

Jedním ze symbolických momentů narušení vztahů bylo rozhodnutí české vlády zrušit tradiční neformální společné zasedání kabinetů obou zemí. Tento krok Praha zdůvodnila neshodami v otázce zahraniční politiky. Slovenská strana tento postoj kritizovala a označila jej za součást českého předvolebního boje.

Napětí mezi premiéry obou zemí vyvrcholilo i během summitu EU na začátku února. Petr Fiala tvrdil, že s Ficem vedl krátký rozhovor, zatímco slovenský premiér jakoukoli konverzaci popřel. "Na neformálním summitu v Bruselu jsem zdvořile podal ruku českému premiérovi P. Fialovi. A TO JE VŠE!" napsal Fico na Facebooku. Fiala naopak trval na svém a uvedl, že Ficovi vzkázal, aby přestal útočit na česká média a politickou scénu.

Slovenský premiér zároveň obvinil české politiky a média z ovlivňování vnitřních záležitostí Slovenska. Podle Fica je hlavním cílem těchto útoků poškození jeho vlády a diskreditace českého opozičního lídra Andreje Babiše, který má slovenský původ. „Mohu najít desítky zásahů českých politiků do vnitřních záležitostí Slovenska a stejně tolik útoků na předsedu slovenské vlády, které se v českých médiích šíří jako rakovina,“ prohlásil Fico.

Fiala na jeho slova reagoval pobaveně a na sociálních sítích napsal: „Obvinění Roberta Fica, že Česko zasahuje do slovenských záležitostí, je absurdní. Pokud tedy slovenský premiér nemyslí podporu, kterou mu v minulých volbách poskytl Andrej Babiš.“ Jeho poznámku doprovázela ironická smajlíková ikona, což v Bratislavě vyvolalo další vlnu nevole.

Rozchod dvou historicky spjatých zemí však není jen otázkou osobních sporů politiků. Česká republika patří mezi nejvýraznější evropské podporovatele Ukrajiny, zatímco Fico opakovaně prosazuje proruské postoje. Slovenská vláda například odmítla pokračovat v dodávkách zbraní Ukrajině a Fico se setkal s Vladimirem Putinem v neúspěšné snaze zajistit levný ruský plyn. Premiér také zpochybňuje závažnost války a tvrdí, že v Kyjevě žádný konflikt neprobíhá.

Podle politologa Petra Kanioka má současný vývoj hlubší kořeny. „Ficova vláda odráží dlouhodobější nálady, které na Slovensku existují. Slovenská veřejnost byla vždy více proruská a skeptičtější vůči Západu než česká,“ uvedl Kaniok. To potvrzují i data: podle průzkumu Globsec Trends 2024 přičítá vinu Rusku za válku na Ukrajině jen 41 % Slováků, zatímco v Česku tento názor sdílí 68 % lidí.

Navzdory současným neshodám se však nabízí možnost politického obratu. Klíčovým faktorem může být výsledek nadcházejících českých parlamentních voleb. Podle průzkumů má největší šanci na vítězství hnutí ANO Andreje Babiše, který dlouhodobě udržuje přátelské vztahy s Ficem. Pokud se Babiš opět stane premiérem, vztahy mezi oběma státy by mohly projít zásadní změnou.

Babiš již avizoval, že by v případě svého návratu do vlády obnovil neformální společné schůzky kabinetů. To by mohlo znamenat posun i v širším evropském kontextu. Pokud by se Česko přiblížilo k proruskému postoji Slovenska, mohla by vzniknout nová aliance mezi Bratislavou, Budapeští a případně i Vídní.

Tento vývoj by mohl mít zásadní dopady na evropskou politiku. „Visegrádská skupina nejlépe fungovala, když si premiéři osobně rozuměli. Pokud se Babiš vrátí k moci, V4 by mohla znovu ožít, přičemž by se stala platformou pro koordinaci proruských politik v regionu,“ varuje Kaniok.

Zatímco Praha a Bratislava se momentálně nacházejí v jednom z největších diplomatických sporů ve své historii, budoucí politické změny by mohly vše obrátit vzhůru nohama. Výsledky českých voleb tak budou mít významný dopad nejen na směřování Česka, ale i na další vývoj středoevropské politiky. 

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

Více souvisejících

Česká republika Slovensko Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy