Pošleme vám uprchlíky, které nechceme, vzkázal Trump zemím. Ani náhodou, reagují Bahamy

Bahamy oficiálně odmítly návrh nastupující administrativy Donalda Trumpa na přijímání deportovaných migrantů. Tento plán je součástí slibu budoucího prezidenta omezit imigraci, což byl jeden z klíčových bodů jeho volební kampaně.

Podle zpráv serveru The Guardian Trumpův tým vytvořil seznam zemí, kam by USA mohly deportovat migranty, jejichž domovské státy je nechtějí přijmout zpět. Mezi těmito zeměmi byly uvedeny také Turks a Caicos, Panama a Grenada. Bahamy však tento návrh striktně zamítly.

Úřad bahamského premiéra Philipa Davise uvedl, že návrh „přijímat deportační lety migrantů z jiných zemí“ byl podroben přezkoumání a následně rozhodně odmítnut. „Od premiérova odmítnutí nedošlo k žádné další interakci nebo jednání s Trumpovým přechodovým týmem,“ uvedlo prohlášení.

Trumpova volební kampaň byla charakteristická tvrdou rétorikou proti migrantům. Tvrdil, že migranti způsobují kriminalitu, a slíbil masové deportace. Navíc použil jazyk, který mnoho kritiků označilo za xenofobní, včetně tvrzení, že migranti „otráví krev“ Spojených států.

Plán deportací by mohl vést k tomu, že lidé budou trvale přesídleni do zemí, se kterými nemají žádné vazby. Není jasné, zda by tito deportovaní měli v cílových zemích povoleno pracovat, ani jaký tlak by Trumpova administrativa mohla na tyto státy vyvíjet, aby plán přijaly.

Spojené státy se již dlouhodobě potýkají s problémy na své jižní hranici s Mexikem. Trump během své první administrativy prosazoval tvrdou imigrační politiku, včetně pokusů o omezení azylového systému a rozšiřování deportací.

Jedním z prostředků, které Trump navrhl použít, je zákon Alien Enemies Act z roku 1798. Tento zákon umožňuje federální vládě deportovat cizince, kteří pocházejí ze „znepřátelených zemí“. Tento přístup však vyvolal silnou kritiku lidskoprávních organizací a některých politických oponentů.

Návrh Trumpovy administrativy připomíná britský plán deportovat žadatele o azyl do Rwandy, který byl zrušen, když Labouristická strana pod vedením Keira Starmera převzala vládu po porážce konzervativců. Tento plán se stal terčem mezinárodního odsouzení, zejména z důvodu možného porušování lidských práv.

Trump zatím nezveřejnil konkrétní detaily ohledně toho, jak plánuje přesvědčit další země, aby přijímaly deportované migranty. Odpůrci jeho politiky varují, že podobné plány mohou vést k humanitárním krizím a posilování napětí mezi státy.

Zatímco se Trump připravuje na návrat do Bílého domu, je jisté, že jeho imigrační politika bude jedním z nejkontroverznějších bodů jeho agendy. Jaká bude mezinárodní odezva, zůstává otázkou, ale jasné je, že Bahamy daly najevo své stanovisko – tento plán nepřijmou.

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) uprchlíci bahamy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy