
Bahamy oficiálně odmítly návrh nastupující administrativy Donalda Trumpa na přijímání deportovaných migrantů. Tento plán je součástí slibu budoucího prezidenta omezit imigraci, což byl jeden z klíčových bodů jeho volební kampaně.
Podle zpráv serveru The Guardian Trumpův tým vytvořil seznam zemí, kam by USA mohly deportovat migranty, jejichž domovské státy je nechtějí přijmout zpět. Mezi těmito zeměmi byly uvedeny také Turks a Caicos, Panama a Grenada. Bahamy však tento návrh striktně zamítly.
Úřad bahamského premiéra Philipa Davise uvedl, že návrh „přijímat deportační lety migrantů z jiných zemí“ byl podroben přezkoumání a následně rozhodně odmítnut. „Od premiérova odmítnutí nedošlo k žádné další interakci nebo jednání s Trumpovým přechodovým týmem,“ uvedlo prohlášení.
Trumpova volební kampaň byla charakteristická tvrdou rétorikou proti migrantům. Tvrdil, že migranti způsobují kriminalitu, a slíbil masové deportace. Navíc použil jazyk, který mnoho kritiků označilo za xenofobní, včetně tvrzení, že migranti „otráví krev“ Spojených států.
Plán deportací by mohl vést k tomu, že lidé budou trvale přesídleni do zemí, se kterými nemají žádné vazby. Není jasné, zda by tito deportovaní měli v cílových zemích povoleno pracovat, ani jaký tlak by Trumpova administrativa mohla na tyto státy vyvíjet, aby plán přijaly.
Spojené státy se již dlouhodobě potýkají s problémy na své jižní hranici s Mexikem. Trump během své první administrativy prosazoval tvrdou imigrační politiku, včetně pokusů o omezení azylového systému a rozšiřování deportací.
Jedním z prostředků, které Trump navrhl použít, je zákon Alien Enemies Act z roku 1798. Tento zákon umožňuje federální vládě deportovat cizince, kteří pocházejí ze „znepřátelených zemí“. Tento přístup však vyvolal silnou kritiku lidskoprávních organizací a některých politických oponentů.
Návrh Trumpovy administrativy připomíná britský plán deportovat žadatele o azyl do Rwandy, který byl zrušen, když Labouristická strana pod vedením Keira Starmera převzala vládu po porážce konzervativců. Tento plán se stal terčem mezinárodního odsouzení, zejména z důvodu možného porušování lidských práv.
Trump zatím nezveřejnil konkrétní detaily ohledně toho, jak plánuje přesvědčit další země, aby přijímaly deportované migranty. Odpůrci jeho politiky varují, že podobné plány mohou vést k humanitárním krizím a posilování napětí mezi státy.
Zatímco se Trump připravuje na návrat do Bílého domu, je jisté, že jeho imigrační politika bude jedním z nejkontroverznějších bodů jeho agendy. Jaká bude mezinárodní odezva, zůstává otázkou, ale jasné je, že Bahamy daly najevo své stanovisko – tento plán nepřijmou.
Související

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
USA (Spojené státy americké) , uprchlíci , bahamy
Aktuálně se děje
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
včera
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák