
Prezident Joe Biden v rámci svého projevu v institutu Brookings upozornil na hrozby plynoucí z implementace tzv. Projektu 2025, který připravují konzervativní skupiny jako plán na radikální přestavbu americké vlády. Biden doufá, že příští prezident tento plán nepodpoří.
„Modlím se, aby nově zvolený prezident Projekt 2025 zahodil,“ uvedl Biden. „Podle mě by to byla ekonomická katastrofa pro naši zemi i region,“ dodal podle The Guardian.
Donald Trump veřejně prohlásil, že Projekt 2025 nepodporuje, avšak po své znovuzvolení do funkce jmenoval několik konzervativců, kteří se na jeho tvorbě podíleli, do svého připravovaného kabinetu. To vyvolává obavy, že tento plán bude realizován, a s ním i kontroverzní opatření, jako jsou vysoká cla a další daňové škrty.
Biden ve svém projevu varoval, že návrat k „trickle-down“ ekonomice a plošným clům by oslabil ekonomiku a poškodil základní programy, jako jsou zdravotní péče, vzdělávání nebo dávky pro veterány.
„Tento přístup považuji za obrovskou chybu,“ zdůraznil Biden. „Kdo myslí, že za tato cla zaplatí cizí země? Náklady ponese americký spotřebitel.“
Biden se postavil proti Trumpově možné politice izolacionismu. Zdůraznil, že Spojené státy musí zůstat lídrem na světové scéně, protože jejich absence by vytvořila vakuum, které by mohly zaplnit jiné mocnosti.
„Když nebudeme vést svět my, kdo to udělá? Kdo sjednotí Evropu? Kdo pomůže Blízkému východu? Co uděláme v Indickém oceánu? A v Africe?“ apeloval Biden ve svém projevu.
Biden také bránil investice své administrativy, které podle něj přinesly dlouhodobé ekonomické a politické výhody, a varoval, že jejich zvrácení by bylo jak politicky nákladné, tak ekonomicky škodlivé.
Jak se přibližuje nástup Trumpovy administrativy, otázky kolem Projektu 2025 a dalších politických změn zůstávají otevřené. Demokraté se snaží upozornit na důsledky Trumpových plánů, včetně masových deportací nebo transformačních změn v daňové politice. Bidenova varování a apely však zdůrazňují obavy nejen o ekonomiku, ale i o mezinárodní postavení Spojených států.
Projekt 2025 je konzervativní plán, jehož cílem je rozsáhlá přestavba fungování federální vlády Spojených států, pokud se republikáni dostanou zpět k moci po prezidentských volbách v roce 2024. Tento plán vytvořila organizace Heritage Foundation ve spolupráci s více než 50 dalšími pravicovými skupinami. Dokument o více než 1 000 stranách obsahuje návrhy politik a doporučení pro nový kabinet prezidenta, včetně konkrétních kroků, jak restrukturalizovat federální byrokracii a omezit její vliv.
Plán navrhuje rozsáhlé škrty v počtu zaměstnanců a omezení pravomocí federálních agentur, jako jsou EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí) nebo Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb.
Projekt také prosazuje, aby prezident získal větší kontrolu nad rozhodováním federálních úřadů, například prostřednictvím snadnějšího odvolávání státních úředníků, což je krok známý jako „Schedule F“. Tento návrh by umožnil prezidentovi vyměnit tisíce kariérních zaměstnanců za loajální politické jmenovce.
Důraz je kladen na minimalizaci vládních regulací v oblastech, jako je ochrana životního prostředí, zdravotní péče a pracovní práva. To zahrnuje například podporu fosilních paliv a oslabení klimatických iniciativ.
Projekt zahrnuje návrhy na masové deportace nelegálních přistěhovalců, posílení hraniční bezpečnosti a přísnější kontrolu legální imigrace. Plán také zdůrazňuje podporu tradičních hodnot a zahrnuje opatření proti progresivním iniciativám, jako jsou inkluzivní programy ve školství nebo ochrana LGBTQ+ práv.
Demokraté a kritici projektu varují, že jeho implementace by mohla narušit stabilitu vlády a oslabit její schopnost efektivně reagovat na potřeby občanů. Někteří upozorňují, že by to mohlo vést k politizaci federálních institucí a zvýšit polarizaci společnosti.
Biden projekt označil za „ekonomickou katastrofu“ a varoval, že by jeho realizace oslabila klíčové programy, jako jsou zdravotní péče, vzdělávání a ochrana životního prostředí.
Obavy vyvolává také zavedení „Schedule F“, které by mohlo proměnit státní aparát na nástroj sloužící politickým zájmům aktuálního prezidenta.
Projekt 2025 navazuje na předchozí snahy republikánů o zmenšení vlivu federální vlády, což je tradiční součást jejich politické filozofie. Inspirací byl mimo jiné Donald Trump, který se během svého prvního funkčního období snažil o podobné reformy, ale nedokázal je plně realizovat.
Pokud by byl tento plán přijat, mohl by výrazně změnit fungování americké vlády a ovlivnit životy milionů lidí v USA i mimo ně.
Související

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
USA (Spojené státy americké) , Joe Biden , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
před 1 hodinou

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat
před 2 hodinami

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
před 2 hodinami

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
před 2 hodinami

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
před 4 hodinami

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 4 hodinami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 5 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 6 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 7 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 7 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 8 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 9 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 10 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera
S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.
Zdroj: Libor Novák