Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Pokud by měla být současná ruská situace symbolizována jedním znakem, byla by to písmena Z. Co začalo jako vojenské označení během prvních dnů invaze, se proměnilo v národní emblém – od triček, přes nálepky na autech, až po nápisy na budovách.

Tento symbol je vnímán jako zkratka pro „Za pobedu“ (Za vítězství) a má vyjadřovat podporu takzvané „speciální vojenské operaci“. Ale vzhledem k tvrdému potlačování opozice se stal také znepokojivým připomenutím toho, že nesouhlas není tolerován.

Jedním z příkladů tvrdého postihu je případ Anny Bazhutové, 31leté video blogerky, která byla v červnu tohoto roku odsouzena na 5,5 roku vězení.

Její „zločin“ spočíval ve sdílení svědectví o ruských zvěrstvech ve městě Buča na Ukrajině. Byla obviněna ze šíření nepravdivých informací o ruské armádě, což je jedno z mnoha nově zavedených zákonů po invazi.

„Trest je neúměrně tvrdý,“ uvedl její partner Aleksandr. „Jde prakticky jen o slova.“

Podle lidskoprávní organizace OVD-Info bylo za odpor proti válce stíháno více než 1 000 lidí a přes 20 000 bylo zatčeno při protestech. „Vladimir Putin vede momentálně dvojí válku,“ řekl Dan Storyev, editor OVD-Info. „Jednu proti Ukrajincům na bitevním poli a druhou proti těm, které režim považuje za zrádce.“

Dalším znepokojivým případem je 68letá dětská lékařka Naděžda Bujanova, která byla odsouzena na více než pět let vězení. Podle svědkyně, matky jednoho z jejích pacientů, prý pronesla kritická slova o ruské armádě. Přestože chyběly důkazy, soud považoval svědectví obžaloby za dostatečné.

Aktivisté upozorňují na rostoucí trend vzájemného udávání mezi Rusy, což připomíná atmosféru podezřívavosti za Stalinovy vlády. Přestože tyto praktiky nejsou zatím tak rozsáhlé, jejich existence vyvolává vážné obavy.

Pod povrchem přetrvává všudypřítomný strach. Lidé si dávají pozor na to, co říkají, a kdo je slyší. Místo přímo zmíněné války volí obezřetné fráze, aby neupoutali nechtěnou pozornost.

Od invaze uplynulo 1 000 dní – doba, kterou Rusko původně považovalo za nepředstavitelně dlouhou. Konflikt, který měl být ukončen během několika týdnů, se stal hlavním pilířem současné ruské identity, prezentované jako existenciální boj proti Západu.

Pokud válka potrvá dalších 1 000 dní, oběti jako Anna Bazhutova a Naděžda Bujanova budou teprve v polovině svých tvrdých trestů. Jak říká Aleksandr, partner Anny Bazhutové: „Humor nám pomáhá vydržet. Ale někdy už nemá sílu. Pláče a nemůže se uklidnit.“

Tento příběh je mrazivým odrazem reality, kde slova mohou znamenat svobodu nebo vězení.

Související

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a její nizozemský protějšek Caspar Veldkamp vyjádřili podporu rozhodnutí Spojených států umožnit Ukrajině využití amerických raket k útokům na cíle v hloubce ruského území. Podle nich jde o legitimní krok v rámci práva na sebeobranu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy