Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Jednostranná kontrola byla kdysi běžná, ale v posledních desetiletích se stává vzácnější a trvá kratší dobu. Často strana u moci ztrácí křesla při kongresových volbách uprostřed funkčního období, které se konají o dva roky později.

Jak Trump, tak Joe Biden měli na začátku svého působení v Bílém domě dvouletou trifektu, ale i oni zjistili, že tato kontrola není zárukou prosazení jejich vůle, uvedl server BBC.

V prvních dvou letech Trump prosadil svůj podpisový daňový zákon - snížení korporátní daně z 35 % na 21 % a úlevy na některých osobních daních. Avšak s některými členy své vlastní strany, kteří se zdráhali akceptovat jeho překvapivý vzestup na vrchol v roce 2016, čelil obtížím s dalšími sliby.

Jeho plán zrušit zákon o dostupné péči, známý jako Obamacare, selhal, když senátor z jeho vlastní strany John McCain odmítl hlasovat pro. Nepodařilo se mu také prosadit slíbený infrastrukturní zákon.

Biden během svých prvních dvou let s kontrolou Demokratů ve Sněmovně a Senátu úspěšně prosadil plán Americké záchrany, Investiční a pracovně-stavební zákon a zákon Chips and Science. Ale i on musel významně snížit své plány výdajů a investic, známé jako balíček Build Back Better, kvůli odporu jednoho z jeho vlastních senátorů.

Velkou překážkou pro úplnou kontrolu kterékoli strany je fakt, že návrhy zákonů v Senátu vyžadují třípětinovou většinu, tedy 60 hlasů, aby se obešel tzv. filibuster, což umožňuje senátorům otevřeně a neomezeně debatovat a tím oddalovat hlasování.

To znamená, že když strana drží v Senátu jen jednoduchou většinu, musí se domluvit s opozičními senátory, aby se zákon schválil. Ani se slušnou většinou v Senátu Trump nebude mít magických 60 hlasů, které by mu umožnily překonat opoziční snahy o oddálení legislativy.

Ve středu republikáni v Senátu zvolili Johna Thuna jako svého většinového lídra, místo favorita z Trumpova tábora Ricka Scotta z Floridy, což naznačuje, že někteří zákonodárci se mohou znovu pokoušet prosadit svou nezávislost. I přesto může dobře řízená trifekta otevřít cestu k velkým legislativním iniciativám.

Trumpova mocná výhoda by mohla být klíčová při prosazování jeho velkých slibů, jako je masivní deportace migrantů, rozsáhlá cla na zahraniční dovoz a zrušení některých environmentálních ochran.

Použití zákonodárství k dosažení těchto cílů by tyto plány učinilo obtížněji napadnutelnými u soudů – což byl častý problém Trumpa v prvním funkčním období, kdy se často spoléhal na výkonné příkazy, které byly pravidelně a často úspěšně zpochybňovány.

Jeho hlavní úspěch v prvním období spočíval ve jmenování tří konzervativních soudců do Nejvyššího soudu – čímž zajistil dvoutřetinovou většinu na možná celé desetiletí dopředu. Jmenoval také více než čtyři desítky soudců do federálních odvolacích soudů, čímž několik okruhů získalo konzervativnější směr.

Trump bude ale nyní schopen snadněji prosadit své kandidáty na posty ve své administrativě, což pro něj bylo v roce 2017 obtížné, protože v republikánské straně proti něm existoval značný odpor. Vše tak nasvědčuje tomu, že nás čekají dva rušné a možná turbulentní roky. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

včera

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy