Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Jednostranná kontrola byla kdysi běžná, ale v posledních desetiletích se stává vzácnější a trvá kratší dobu. Často strana u moci ztrácí křesla při kongresových volbách uprostřed funkčního období, které se konají o dva roky později.

Jak Trump, tak Joe Biden měli na začátku svého působení v Bílém domě dvouletou trifektu, ale i oni zjistili, že tato kontrola není zárukou prosazení jejich vůle, uvedl server BBC.

V prvních dvou letech Trump prosadil svůj podpisový daňový zákon - snížení korporátní daně z 35 % na 21 % a úlevy na některých osobních daních. Avšak s některými členy své vlastní strany, kteří se zdráhali akceptovat jeho překvapivý vzestup na vrchol v roce 2016, čelil obtížím s dalšími sliby.

Jeho plán zrušit zákon o dostupné péči, známý jako Obamacare, selhal, když senátor z jeho vlastní strany John McCain odmítl hlasovat pro. Nepodařilo se mu také prosadit slíbený infrastrukturní zákon.

Biden během svých prvních dvou let s kontrolou Demokratů ve Sněmovně a Senátu úspěšně prosadil plán Americké záchrany, Investiční a pracovně-stavební zákon a zákon Chips and Science. Ale i on musel významně snížit své plány výdajů a investic, známé jako balíček Build Back Better, kvůli odporu jednoho z jeho vlastních senátorů.

Velkou překážkou pro úplnou kontrolu kterékoli strany je fakt, že návrhy zákonů v Senátu vyžadují třípětinovou většinu, tedy 60 hlasů, aby se obešel tzv. filibuster, což umožňuje senátorům otevřeně a neomezeně debatovat a tím oddalovat hlasování.

To znamená, že když strana drží v Senátu jen jednoduchou většinu, musí se domluvit s opozičními senátory, aby se zákon schválil. Ani se slušnou většinou v Senátu Trump nebude mít magických 60 hlasů, které by mu umožnily překonat opoziční snahy o oddálení legislativy.

Ve středu republikáni v Senátu zvolili Johna Thuna jako svého většinového lídra, místo favorita z Trumpova tábora Ricka Scotta z Floridy, což naznačuje, že někteří zákonodárci se mohou znovu pokoušet prosadit svou nezávislost. I přesto může dobře řízená trifekta otevřít cestu k velkým legislativním iniciativám.

Trumpova mocná výhoda by mohla být klíčová při prosazování jeho velkých slibů, jako je masivní deportace migrantů, rozsáhlá cla na zahraniční dovoz a zrušení některých environmentálních ochran.

Použití zákonodárství k dosažení těchto cílů by tyto plány učinilo obtížněji napadnutelnými u soudů – což byl častý problém Trumpa v prvním funkčním období, kdy se často spoléhal na výkonné příkazy, které byly pravidelně a často úspěšně zpochybňovány.

Jeho hlavní úspěch v prvním období spočíval ve jmenování tří konzervativních soudců do Nejvyššího soudu – čímž zajistil dvoutřetinovou většinu na možná celé desetiletí dopředu. Jmenoval také více než čtyři desítky soudců do federálních odvolacích soudů, čímž několik okruhů získalo konzervativnější směr.

Trump bude ale nyní schopen snadněji prosadit své kandidáty na posty ve své administrativě, což pro něj bylo v roce 2017 obtížné, protože v republikánské straně proti něm existoval značný odpor. Vše tak nasvědčuje tomu, že nás čekají dva rušné a možná turbulentní roky. 

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy