Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Jednostranná kontrola byla kdysi běžná, ale v posledních desetiletích se stává vzácnější a trvá kratší dobu. Často strana u moci ztrácí křesla při kongresových volbách uprostřed funkčního období, které se konají o dva roky později.

Jak Trump, tak Joe Biden měli na začátku svého působení v Bílém domě dvouletou trifektu, ale i oni zjistili, že tato kontrola není zárukou prosazení jejich vůle, uvedl server BBC.

V prvních dvou letech Trump prosadil svůj podpisový daňový zákon - snížení korporátní daně z 35 % na 21 % a úlevy na některých osobních daních. Avšak s některými členy své vlastní strany, kteří se zdráhali akceptovat jeho překvapivý vzestup na vrchol v roce 2016, čelil obtížím s dalšími sliby.

Jeho plán zrušit zákon o dostupné péči, známý jako Obamacare, selhal, když senátor z jeho vlastní strany John McCain odmítl hlasovat pro. Nepodařilo se mu také prosadit slíbený infrastrukturní zákon.

Biden během svých prvních dvou let s kontrolou Demokratů ve Sněmovně a Senátu úspěšně prosadil plán Americké záchrany, Investiční a pracovně-stavební zákon a zákon Chips and Science. Ale i on musel významně snížit své plány výdajů a investic, známé jako balíček Build Back Better, kvůli odporu jednoho z jeho vlastních senátorů.

Velkou překážkou pro úplnou kontrolu kterékoli strany je fakt, že návrhy zákonů v Senátu vyžadují třípětinovou většinu, tedy 60 hlasů, aby se obešel tzv. filibuster, což umožňuje senátorům otevřeně a neomezeně debatovat a tím oddalovat hlasování.

To znamená, že když strana drží v Senátu jen jednoduchou většinu, musí se domluvit s opozičními senátory, aby se zákon schválil. Ani se slušnou většinou v Senátu Trump nebude mít magických 60 hlasů, které by mu umožnily překonat opoziční snahy o oddálení legislativy.

Ve středu republikáni v Senátu zvolili Johna Thuna jako svého většinového lídra, místo favorita z Trumpova tábora Ricka Scotta z Floridy, což naznačuje, že někteří zákonodárci se mohou znovu pokoušet prosadit svou nezávislost. I přesto může dobře řízená trifekta otevřít cestu k velkým legislativním iniciativám.

Trumpova mocná výhoda by mohla být klíčová při prosazování jeho velkých slibů, jako je masivní deportace migrantů, rozsáhlá cla na zahraniční dovoz a zrušení některých environmentálních ochran.

Použití zákonodárství k dosažení těchto cílů by tyto plány učinilo obtížněji napadnutelnými u soudů – což byl častý problém Trumpa v prvním funkčním období, kdy se často spoléhal na výkonné příkazy, které byly pravidelně a často úspěšně zpochybňovány.

Jeho hlavní úspěch v prvním období spočíval ve jmenování tří konzervativních soudců do Nejvyššího soudu – čímž zajistil dvoutřetinovou většinu na možná celé desetiletí dopředu. Jmenoval také více než čtyři desítky soudců do federálních odvolacích soudů, čímž několik okruhů získalo konzervativnější směr.

Trump bude ale nyní schopen snadněji prosadit své kandidáty na posty ve své administrativě, což pro něj bylo v roce 2017 obtížné, protože v republikánské straně proti něm existoval značný odpor. Vše tak nasvědčuje tomu, že nás čekají dva rušné a možná turbulentní roky. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy