Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie

V Londýně probíhají jednání o možné přítomnosti západních vojenských jednotek na Ukrajině, přičemž se zdůrazňuje, že by se nejednalo o klasické mírové síly, ale spíše o tzv. „ujišťovací síly“. Podle diplomatických a obranných zdrojů by mise nazvaná Multinational Force Ukraine (MFU) měla za cíl posílit jakékoli příměří a dlouhodobě podpořit stabilitu v zemi.

Hlavním zaměřením nasazených jednotek by bylo zajištění vzdušného prostoru Ukrajiny a posílení námořní přítomnosti v Černém moři, což by umožnilo bezpečnější obchodní trasy. Přestože by mělo jít o sílu čítající přibližně 20 000 vojáků, což není dostatečné k vynucení míru, jednotky by měly být rozmístěny k ochraně klíčových měst, přístavů a energetické infrastruktury.

Jednou z možností, která je zvažována, je neumisťovat jednotky MFU na východ Ukrajiny blízko frontové linie, aby se předešlo obavám Moskvy, že by mohlo jít o ofenzivní hrozbu. Ruský prezident Vladimir Putin i Kreml již dříve varovali, že jakákoli přítomnost západních sil na Ukrajině by byla překážkou pro dosažení příměří.

Diplomatické zdroje zdůrazňují, že MFU by neměla být označována jako mírová mise, protože tradiční mírové operace pod záštitou OSN nebo NATO bývají neutrální, operují se souhlasem obou stran a sílu používají jen k vlastní obraně. Naopak MFU by byla jednoznačně na straně Ukrajiny a jejím cílem by bylo především odstrašení od další ruské agrese.

Dohled nad příměřím by podle současných plánů nebyl v rukou západních sil, ale ukrajinské armády a západních zpravodajských a sledovacích systémů, včetně družicového průzkumu. Nasazení těchto jednotek by také nemělo sloužit jako „spouštěcí síla“, tedy menší vojenský kontingent určený k odstrašení protivníka, pokud by Rusko obnovilo útok. S přibližně 20 000 vojáky by MFU neměla výrazný vojenský dopad v porovnání se statisícovými armádami obou bojujících stran.

Diskuse v Londýně se zaměřují především na to, jaké vojenské kapacity mohou západní země poskytnout Ukrajině, zejména pokud jde o vzdušnou obranu. Jedná se například o dodávky bojových letadel a způsob, jak zajistit bezpečnost Černého moře pro obchodní plavbu. Kromě vyčištění námořních tras od min se zvažuje vytvoření námořní mise, která by zajistila ochranu lodí v oblasti.

Zásadní otázkou však zůstává, zda se na této misi bude podílet také Spojené státy. Washington dosud odmítl poskytnout jakékoli vojenské krytí pro případné evropské jednotky na Ukrajině. Evropa proto pracuje na vlastním plánu, který by mohl Spojené státy přesvědčit k zapojení. Londýn, Paříž a další hlavní aktéři chtějí nejprve vybudovat dostatečně silnou koalici a poté vyjednávat o možném americkém přispění.

Všechny tyto plány ovšem závisí na klíčové podmínce – dosažení nějaké formy příměří na Ukrajině. Zatímco Spojené státy věří v možnost dohody, mnozí v Kyjevě zůstávají skeptičtí, zda má Moskva vůbec zájem ukončit bojové operace. 

Související

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 25 minutami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy