V Londýně probíhají jednání o možné přítomnosti západních vojenských jednotek na Ukrajině, přičemž se zdůrazňuje, že by se nejednalo o klasické mírové síly, ale spíše o tzv. „ujišťovací síly“. Podle diplomatických a obranných zdrojů by mise nazvaná Multinational Force Ukraine (MFU) měla za cíl posílit jakékoli příměří a dlouhodobě podpořit stabilitu v zemi.
Hlavním zaměřením nasazených jednotek by bylo zajištění vzdušného prostoru Ukrajiny a posílení námořní přítomnosti v Černém moři, což by umožnilo bezpečnější obchodní trasy. Přestože by mělo jít o sílu čítající přibližně 20 000 vojáků, což není dostatečné k vynucení míru, jednotky by měly být rozmístěny k ochraně klíčových měst, přístavů a energetické infrastruktury.
Jednou z možností, která je zvažována, je neumisťovat jednotky MFU na východ Ukrajiny blízko frontové linie, aby se předešlo obavám Moskvy, že by mohlo jít o ofenzivní hrozbu. Ruský prezident Vladimir Putin i Kreml již dříve varovali, že jakákoli přítomnost západních sil na Ukrajině by byla překážkou pro dosažení příměří.
Diplomatické zdroje zdůrazňují, že MFU by neměla být označována jako mírová mise, protože tradiční mírové operace pod záštitou OSN nebo NATO bývají neutrální, operují se souhlasem obou stran a sílu používají jen k vlastní obraně. Naopak MFU by byla jednoznačně na straně Ukrajiny a jejím cílem by bylo především odstrašení od další ruské agrese.
Dohled nad příměřím by podle současných plánů nebyl v rukou západních sil, ale ukrajinské armády a západních zpravodajských a sledovacích systémů, včetně družicového průzkumu. Nasazení těchto jednotek by také nemělo sloužit jako „spouštěcí síla“, tedy menší vojenský kontingent určený k odstrašení protivníka, pokud by Rusko obnovilo útok. S přibližně 20 000 vojáky by MFU neměla výrazný vojenský dopad v porovnání se statisícovými armádami obou bojujících stran.
Diskuse v Londýně se zaměřují především na to, jaké vojenské kapacity mohou západní země poskytnout Ukrajině, zejména pokud jde o vzdušnou obranu. Jedná se například o dodávky bojových letadel a způsob, jak zajistit bezpečnost Černého moře pro obchodní plavbu. Kromě vyčištění námořních tras od min se zvažuje vytvoření námořní mise, která by zajistila ochranu lodí v oblasti.
Zásadní otázkou však zůstává, zda se na této misi bude podílet také Spojené státy. Washington dosud odmítl poskytnout jakékoli vojenské krytí pro případné evropské jednotky na Ukrajině. Evropa proto pracuje na vlastním plánu, který by mohl Spojené státy přesvědčit k zapojení. Londýn, Paříž a další hlavní aktéři chtějí nejprve vybudovat dostatečně silnou koalici a poté vyjednávat o možném americkém přispění.
Všechny tyto plány ovšem závisí na klíčové podmínce – dosažení nějaké formy příměří na Ukrajině. Zatímco Spojené státy věří v možnost dohody, mnozí v Kyjevě zůstávají skeptičtí, zda má Moskva vůbec zájem ukončit bojové operace.
Související

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
válka na Ukrajině , Armáda U.K.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
před 1 hodinou

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
před 2 hodinami

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
před 3 hodinami

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
před 4 hodinami

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
před 4 hodinami

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
před 5 hodinami

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 6 hodinami

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 6 hodinami

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 7 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 8 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 9 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 9 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 10 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 11 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 12 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera
Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů.
Zdroj: David Holub