Rusko na Ukrajině opět zabíjelo, dnes i děti. Po útoku na nemocnici zaútočilo na školu

Počet obětí nočního ruského útoku na město Lvov na západě Ukrajiny vzrostl na sedm, včetně tří dětí, uvedl ve středu ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. O události informoval server Ukrajinska pravda.

Gubernátor Lvovské oblasti Maxym Kozyckyj dříve hlásil tři oběti a 25 zraněných. Uvedl, že útok poškodil obytné budovy a mezi zraněnými jsou také děti. Podle médií útok zasáhl i školu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj útok označil za teroristický čin. Ve svém příspěvku na sociálních sítích uvedl, že útok zasáhl také město Kryvyj Rih, kde bylo zraněno pět lidí. Zároveň vyzval spojence k další podpoře pro posílení ukrajinské protivzdušné obrany.

Varovné sirény ve Lvově se rozezněly v noci na středu před východem slunce, informoval starosta Andrij Sadovyj.

Ukrajinské vzdušné síly oznámily, že v noci na středu zneškodnily čtyři střely Ch-101, tři rakety Iskander-K a 22 dronů. Celkem bylo podle nich zaznamenáno 42 vzdušných cílů, z toho 29 dronů a 13 raket, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina se stala terčem ruského útoku i v úterý, kdy nejméně 51 lidí přišlo o život a stovky dalších utrpěly zranění při ruském raketovém útoku na ukrajinské město Poltava. 

Kyjev uvedl, že útok zasáhl vojenský vzdělávací institut a nemocnici, ale úřady neuvedly, kolik obětí bylo z řad civilistů a kolik z armády.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil, že "ruská strana" ponese odpovědnost za jeden z nejkrvavějších útoků za dva a půl roku války na Ukrajině. Ukrajinská generální prokuratura informovala, že do 18. hodiny (17:00 SELČ) si útok vyžádal 51 mrtvých a 200 zraněných.

Útok vyvolal pobouření na ukrajinských sociálních sítích, protože podle nepotvrzených zpráv ruských vojenských blogerů a některých Ukrajinců k němu došlo během nástupu vojáků před budovou institutu. Mnoho uživatelů sociálních médií kritizovalo velitele za to, že takový nástup umožnili navzdory hrozbě ruských útoků.

Prezident Zelenskyj oznámil, že nařídil "kompletní a rychlé vyšetření všech okolností" útoku. Podle něj dvě ruské balistické střely zasáhly Poltavu, poškodily nejen vojenský institut, ale i nemocnici.

Ministerstvo obrany uvedlo, že časový interval mezi vyhlášením poplachu a dopadem raket byl příliš krátký na to, aby se lidé stihli přesunout do krytů.

Poltavský vojenský spojovací institut, založený v 60. letech minulého století, se specializuje na vzdělávání telekomunikačních specialistů pro armádu.

Ministerstvo obrany uvedlo, že jedna z budov institutu byla částečně zničena a pod troskami zůstalo uvězněno mnoho lidí. Záchranáři dosud zachránili 25 lidí, včetně 11 osob, které byly zavaleny troskami.

Gubernátor Poltavské oblasti Filip Pronin uvedl, že jeho úřad nemůže z bezpečnostních důvodů poskytnout více informací o okolnostech útoku. "Nepřítel využívá všech prostředků, aby způsobil Ukrajině co největší bolest a zmátl její obyvatele. Věřte, prosím, pouze spolehlivým zdrojům," prohlásil Pronin. 

Související

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 9 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy