Rusko se poprvé vyjádřilo k navrhovanému příměří na Ukrajině

Kreml odmítl závazek k okamžitému 30dennímu příměří ve válce s Ukrajinou, přičemž uvedl, že Vladimir Putin se nejprve musí seznámit s podrobnostmi americko-ukrajinských jednání, než rozhodne, zda je návrh pro Moskvu přijatelný.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Moskva očekává „detailní informace“ z Washingtonu po jednáních mezi vysokými americkými a ukrajinskými představiteli v Saúdské Arábii, kde Kyjev vyjádřil připravenost na okamžité příměří.

„Předpokládáme, že ministr zahraničí [Marco] Rubio a poradce [Michael] Waltz nás v nadcházejících dnech různými kanály informují o jednáních a dosažených dohodách,“ uvedl Peskov s tím, že Kreml by mohl v případě potřeby rychle zorganizovat hovor mezi Putinem a Donaldem Trumpem.

USA budou s Ruskem jednat ve středu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy budou ve středu s Ruskem jednat o dohodnutém příměří.

„Všichni netrpělivě očekáváme ruskou odpověď a důrazně je vyzýváme k ukončení veškerých nepřátelských akcí,“ řekl Rubio při návštěvě Irska. „Pokud odpoví záporně, budeme muset přehodnotit situaci a zjistit, jaké jsou jejich skutečné úmysly,“ dodal.

Podle dostupných informací by měl ještě tento týden do Moskvy přicestovat i zvláštní vyslanec Bílého domu pro Blízký východ Steve Witkoff, který je blízkým spojencem Trumpa. Kreml však zatím jeho návštěvu nepotvrdil.

Ukrajina mezitím oznámila, že příští týden plánuje další jednání s USA o podmínkách dočasného 30denního příměří. „Již jsme se dohodli, že příští týden začnou odborné týmy na technické úrovni diskutovat o všech podrobnostech,“ uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak po klíčových jednáních v Džiddě.

Jermak dodal, že USA nyní předloží Rusku návrhy dohodnuté během jednání. „Po tomto setkání je klíč v rukou Ruska. A celý svět uvidí, kdo skutečně chce mír a kdo o něm jen mluví,“ řekl.

Skepticismus Moskvy a nové požadavky

Není jasné, zda je Putin připraven příměří v současné podobě přijmout. Někteří ruští představitelé vyjádřili pochybnosti a poukázali na nedávné územní zisky ruské armády v Kurské oblasti, kde Ukrajina loni zahájila překvapivou ofenzívu.

„Rusko postupuje vpřed... jakékoliv dohody musí být na našich podmínkách, ne na amerických,“ napsal ruský senátor Konstantin Kosačov na Telegramu.

Moskva podle analytiků pravděpodobně bude požadovat další záruky, než přistoupí na příměří. Významný ruský expert na zahraniční politiku Fjodor Lukjanov uvedl, že dohoda o příměří je v rozporu s dlouhodobou ruskou strategií, podle níž nemá smysl zastavovat boj, dokud nebude dosaženo trvalého mírového urovnání.

Putin v minulosti odmítal krátkodobá příměří a trval na tom, že mír musí být založen na hlubších politických změnách. Mezi jeho požadavky patří, aby Ukrajina upustila od snahy o vstup do NATO, částečně se demilitarizovala a postoupila Rusku plnou kontrolu nad čtyřmi oblastmi, které Moskva v roce 2022 anektovala.

Situace na frontě: Rusko postupuje v Kurské oblasti

Ruské jednotky ve středu vstoupily do centrálního náměstí města Sudža, největšího města Kurské oblasti, které Ukrajina loni obsadila. Jedná se o nejvýznamnější ruský postup v této oblasti od začátku ukrajinské ofenzivy.

Podle Ruslana Levieva, zakladatele analytické skupiny Conflict Intelligence Team, se ukrajinské síly v Kurské oblasti zřejmě organizovaně stahují. „Všechna území přecházejí pod kontrolu ruských sil bez významnějšího odporu. Lze již říci, že celé město Sudža je pod ruskou kontrolou,“ uvedl Leviev.

Zatímco ukrajinská pozice v Kurské oblasti se zhoršuje, frontová linie na východě Ukrajiny se podařilo stabilizovat, kde ruská ofenziva v posledních týdnech výrazně zpomalila. 

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

před 2 hodinami

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

před 6 hodinami

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Donald Trump

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

včera

včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten

Tahle glosa může někomu připadat jako hořekování nad tím, že Češi vypadli z turnaje ve čtvrtfinále kvůli hernímu systému, jakým se turnaj hraje už od roku 2012, ale jde jen o shodu náhod. Češi ve čtvrtek z turnaje mistrovství světa vypadli zaslouženě, neboť jejich soupeř Švédové prokazovali od začátku turnaje nezpochybnitelnou a neoddiskutovatelnou kvalitu, který v týmu plné hvězd z NHL měli a rozdílná kvalita na obou stranách tak musela být znát. O změně herního systému mistrovství světa jsem však považoval za vhodné napsat, jelikož jsem čím dál víc toho názoru, že je nesmyslný, kromě toho, že už je přežitý. A pak především jsem se o tom rozhodl napsat poté, co tuto myšlenku spočívající ve změně herního systému MS, pozvedl po zápase Česka s Maďarskem český trenér Radim Rulík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy