Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

Od zvolení Petera Pellegriniho slovenským prezidentem uběhlo už víc něž 5 měsíců a vláda se doposud nevypořádala s otázkou, kdo převezme post předsedy parlamentu. Po odchodu nejdůvěryhodnějšího slovenského politika z parlamentu se vláda musela popasovat nejen s odchodem předsedy–zakladatele koaličního Hlasu, ale i s odchodem druhého nejvyššího ústavního činitele. Veškeré kompetence předsedy NR SR tak nadále zůstávají v rukou místopředsedy parlamentu Petera Žigy z Hlasu, kterého pověřil Pellegrini těsně před odchodem do prezidentského paláce.

Krátce po výhře Pellegriniho ve druhém kole prezidentských voleb v dubnu letošního roku, kdy zvítězil nad jeho protikandidátem Ivanem Korčokem, avizoval na tiskové konferenci SNS její předseda Andrej Danko, že chce mluvit o dalším fungováním koalice. „Zásadně se mění politická mapa“, zmínil Danko v reakci na Pellegriniho zvolení za prezidenta. Následně připomněl, že SNS podpořila Pellegriniho ve druhém kole prezidentských voleb. 

Situace po odchodu Pellegriniho umožnila SNS vyvinout tlak, který byl poznačený ztrátou populárního předsedy a krizí ve vedení strany. Jak informoval minulý týden na své tiskové konference vicepremiér Tomáš Taraba (nominant SNS), Hlas nabídl Andreji Dankovi křeslo předsedy NR SR výměnou za vládní křeslo, což odmítl. „Můžou si nechat zdát o výměně na životním prostředí a i na kultuře“, uzavřel Taraba. Pokud by SNS přijala nabídku Hlasu, vznikla by paradoxní situace, kdy by Smer jako premiérská strana neměl největší zastoupení ve vládě. 

Premiér Robert Fico ve svém vystoupení v pořadu Sobotní dialogy promluvil o současné situaci a nastínil svou vizi. „Peter Pellegrini byl prezidentským kandidátem vládní koalice. Bez podpory všech koaličních stran by nebyl zvolený za prezidenta“, řekl Fico a otevřeně podpořil argumentaci předsedy SNS Andreja Danka. Zároveň zdůraznil, že nebude nic namítat proti vzájemné dohodě mezi oběma stranami. „Pokud se dohodne SNS s Hlasem na nějakých podmínkách, že to bude někdo jiný než Andrej Danko, budu takovou dohodu respektovat.“ 

Fico dále poznamenal, že nedojde k hlasování o novém předsedovi NR SR, pokud dohoda nebude „stvrzena krví“. „Vypadá to tak, že buď bude předsedou NR SR Andrej Danko, nebo Peter Žiga zůstane až do konce tohoto volebního období pověřeným předsedou NR SR“ zkonstatoval premiér na závěr. 

Andrej Danko zastával post šéfa parlamentu již v období první Pellegriniho vlády, kdy během svého mandátu několikrát zavítal i do Moskvy. Kontroverze vzbudila jeho přítomnost na vojenské přehlídce v Moskvě při příležitosti 74. výročí ukončení druhé světové války, zúčastnil se jí jako jediný předseda parlamentu členské země EÚ na pozvání předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina, který se v roce 2014 dostal na sankční seznam EÚ.

„Andrej Danko předsedou parlamentu nebude a ani ním nemůže být“, prohlásil místopředseda Hlasu a současný ministr pro investice, regionální rozvoj a informatizaci Richard Raši na své včerejší tiskové konferenci s odvoláním na usnesení předsednictva a sňemu strany. Dále Raši vzkázal, že post předsedy NR SR patří straně Hlas a ta s ním nehodlá obchodovat. Na závěr Raši pobídl své koaliční partnery, aby respektovali závazky vyplývající z koaliční smlouvy. Koaliční smlouva stanovuje sedm vládních křesel pro Smer i Hlas, zatímco SNS připadají jenom tři.

Druhý nejvyšší ústavní činitel má hned několik významných pravomocí. Mezi ně patří svolávaní a řízení schůzí parlamentu, podepisování zákonů, příjímání slibu nově zvolených poslanců, vyhlašovaní voleb a další jiné úkoly, jsou-li ustanoveny zákonem. V případě, že prezident není zvolen, nebo nemůže vykonávat svou funkci ze zdravotních důvodů, kompetence částečně spadají i do působnosti předsedy parlamentu. Jako představitel jediného zákonodárného sboru země je i reprezentantem jejího zahraničně-politického kurzu. 

Parlamentní opozice dlouhodobě kritizuje vládu za to, že nedokáže obsadit křeslo šéfa parlamentu a rozhodla se pro vlastní řešení. Na včerejší tiskové konferenci KDH oznámil jeho předseda Milan Majerský, že se bude jednat o Františka Mikloška. Mikloško před rokem 1989 působil v disentu jako člen tajné církve a později jako předseda Slovenské národní rady po pádu komunistického režimu v Československu. „Vydáváme do celého světa signál, že neumíme vládnout“, řekl Mikloško. Celá opozice se vyjádřila, že nominaci Mikloška podpoří, což činí až 71 poslanců. Naskytla se tedy bizarní situace, kdy panuje větší shoda na opozičním kandidátovi, než na koaličním. 

Odchod Petera Pellegriniho ze stranické politiky výrazně ovlivnil rozložení sil v rámci koalice. Zatímco SNS a Smer poukazují na „dluh“, který po sobě zanechal Pellegrini „nezaplacený“, Hlas se snaží argumentovat dohodou z minulého října. Hlas viditelně tahá za kratší konec a boj o post šéfa parlamentu se stává pro stranu hrou s nulovým součtem. Slovenská ústava nevylučuje možnost, že by veškerými kompetencemi i do konce volebního období disponoval místopředseda z Hlasu, čímž by se prodloužila éra Schrödingerova předsedy. 

Na druhou stranu, Dankova repríza v roli předsedy parlamentu může způsobit další odchýlení ze západního orbitu. Podstoupení postu SNS by vzhledem k jejímu neúspěchu v nedávných volbách do evropského parlamentu znamenalo pro Hlas zhoršení pozice a oslabení politického vlivu na národní úrovni. Odchod Pellegriniho zanechal hluboké trhliny ve vládní koalici a oslabil stabilitu bloku vládních stran.

Související

Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 
Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

Více souvisejících

Slovensko Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

včera

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

včera

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

včera

včera

včera

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

včera

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

včera

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

včera

22. dubna 2025 21:57

22. dubna 2025 21:30

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4

Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy