Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

Od zvolení Petera Pellegriniho slovenským prezidentem uběhlo už víc něž 5 měsíců a vláda se doposud nevypořádala s otázkou, kdo převezme post předsedy parlamentu. Po odchodu nejdůvěryhodnějšího slovenského politika z parlamentu se vláda musela popasovat nejen s odchodem předsedy–zakladatele koaličního Hlasu, ale i s odchodem druhého nejvyššího ústavního činitele. Veškeré kompetence předsedy NR SR tak nadále zůstávají v rukou místopředsedy parlamentu Petera Žigy z Hlasu, kterého pověřil Pellegrini těsně před odchodem do prezidentského paláce.

Krátce po výhře Pellegriniho ve druhém kole prezidentských voleb v dubnu letošního roku, kdy zvítězil nad jeho protikandidátem Ivanem Korčokem, avizoval na tiskové konferenci SNS její předseda Andrej Danko, že chce mluvit o dalším fungováním koalice. „Zásadně se mění politická mapa“, zmínil Danko v reakci na Pellegriniho zvolení za prezidenta. Následně připomněl, že SNS podpořila Pellegriniho ve druhém kole prezidentských voleb. 

Situace po odchodu Pellegriniho umožnila SNS vyvinout tlak, který byl poznačený ztrátou populárního předsedy a krizí ve vedení strany. Jak informoval minulý týden na své tiskové konference vicepremiér Tomáš Taraba (nominant SNS), Hlas nabídl Andreji Dankovi křeslo předsedy NR SR výměnou za vládní křeslo, což odmítl. „Můžou si nechat zdát o výměně na životním prostředí a i na kultuře“, uzavřel Taraba. Pokud by SNS přijala nabídku Hlasu, vznikla by paradoxní situace, kdy by Smer jako premiérská strana neměl největší zastoupení ve vládě. 

Premiér Robert Fico ve svém vystoupení v pořadu Sobotní dialogy promluvil o současné situaci a nastínil svou vizi. „Peter Pellegrini byl prezidentským kandidátem vládní koalice. Bez podpory všech koaličních stran by nebyl zvolený za prezidenta“, řekl Fico a otevřeně podpořil argumentaci předsedy SNS Andreja Danka. Zároveň zdůraznil, že nebude nic namítat proti vzájemné dohodě mezi oběma stranami. „Pokud se dohodne SNS s Hlasem na nějakých podmínkách, že to bude někdo jiný než Andrej Danko, budu takovou dohodu respektovat.“ 

Fico dále poznamenal, že nedojde k hlasování o novém předsedovi NR SR, pokud dohoda nebude „stvrzena krví“. „Vypadá to tak, že buď bude předsedou NR SR Andrej Danko, nebo Peter Žiga zůstane až do konce tohoto volebního období pověřeným předsedou NR SR“ zkonstatoval premiér na závěr. 

Andrej Danko zastával post šéfa parlamentu již v období první Pellegriniho vlády, kdy během svého mandátu několikrát zavítal i do Moskvy. Kontroverze vzbudila jeho přítomnost na vojenské přehlídce v Moskvě při příležitosti 74. výročí ukončení druhé světové války, zúčastnil se jí jako jediný předseda parlamentu členské země EÚ na pozvání předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina, který se v roce 2014 dostal na sankční seznam EÚ.

„Andrej Danko předsedou parlamentu nebude a ani ním nemůže být“, prohlásil místopředseda Hlasu a současný ministr pro investice, regionální rozvoj a informatizaci Richard Raši na své včerejší tiskové konferenci s odvoláním na usnesení předsednictva a sňemu strany. Dále Raši vzkázal, že post předsedy NR SR patří straně Hlas a ta s ním nehodlá obchodovat. Na závěr Raši pobídl své koaliční partnery, aby respektovali závazky vyplývající z koaliční smlouvy. Koaliční smlouva stanovuje sedm vládních křesel pro Smer i Hlas, zatímco SNS připadají jenom tři.

Druhý nejvyšší ústavní činitel má hned několik významných pravomocí. Mezi ně patří svolávaní a řízení schůzí parlamentu, podepisování zákonů, příjímání slibu nově zvolených poslanců, vyhlašovaní voleb a další jiné úkoly, jsou-li ustanoveny zákonem. V případě, že prezident není zvolen, nebo nemůže vykonávat svou funkci ze zdravotních důvodů, kompetence částečně spadají i do působnosti předsedy parlamentu. Jako představitel jediného zákonodárného sboru země je i reprezentantem jejího zahraničně-politického kurzu. 

Parlamentní opozice dlouhodobě kritizuje vládu za to, že nedokáže obsadit křeslo šéfa parlamentu a rozhodla se pro vlastní řešení. Na včerejší tiskové konferenci KDH oznámil jeho předseda Milan Majerský, že se bude jednat o Františka Mikloška. Mikloško před rokem 1989 působil v disentu jako člen tajné církve a později jako předseda Slovenské národní rady po pádu komunistického režimu v Československu. „Vydáváme do celého světa signál, že neumíme vládnout“, řekl Mikloško. Celá opozice se vyjádřila, že nominaci Mikloška podpoří, což činí až 71 poslanců. Naskytla se tedy bizarní situace, kdy panuje větší shoda na opozičním kandidátovi, než na koaličním. 

Odchod Petera Pellegriniho ze stranické politiky výrazně ovlivnil rozložení sil v rámci koalice. Zatímco SNS a Smer poukazují na „dluh“, který po sobě zanechal Pellegrini „nezaplacený“, Hlas se snaží argumentovat dohodou z minulého října. Hlas viditelně tahá za kratší konec a boj o post šéfa parlamentu se stává pro stranu hrou s nulovým součtem. Slovenská ústava nevylučuje možnost, že by veškerými kompetencemi i do konce volebního období disponoval místopředseda z Hlasu, čímž by se prodloužila éra Schrödingerova předsedy. 

Na druhou stranu, Dankova repríza v roli předsedy parlamentu může způsobit další odchýlení ze západního orbitu. Podstoupení postu SNS by vzhledem k jejímu neúspěchu v nedávných volbách do evropského parlamentu znamenalo pro Hlas zhoršení pozice a oslabení politického vlivu na národní úrovni. Odchod Pellegriniho zanechal hluboké trhliny ve vládní koalici a oslabil stabilitu bloku vládních stran.

Související

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

Více souvisejících

Slovensko Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 45 minutami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 5 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy