Severokorejci doufají v nástup Trumpa, tvrdí přeběhlík. Kim Čong-un lidem sebral naději

Britská stanice BBC získala exkluzivní prohlášení od nejvýše postaveného přeběhlíka, který od roku 2016 uprchl ze Severní Koreje. Podle svých slov se sedmkrát „setkal tváří v tvář“ Kim Čong-unovi. Bývalý diplomat Ri Il Kyu loni v listopadu uprchl i se svou rodinou do Jižní Koreje, když pracoval na Kubě.

Diplomat svá setkání s Kim Čong-unem popsal do detailu. „Často lidi chválil a smál se. Vypadá jako obyčejný člověk. Mohl to být úžasný člověk a otec, ale to, že z něj udělali boha, z něj udělalo zrůdnou bytost,“ nastínil Kyu. 

Nyní je i s rodinou v Jižní Koreji. Má neustálý doprovod policejního bodyguarda a dvou agentů zpravodajské služby. „V Severní Koreji jsem žil životem 1 % nejbohatších, ale pořád je to horší než život rodiny střední třídy na Jihu,“ vyprávěl. Jako diplomat si na Kubě měsíčně vydělal v přepočtu necelých 12 000 korun a v Číně ilegálně prodával kubánské doutníky, aby si vydělal na obživu rodiny.

Přeběhlíci „z nižších vrstev“ jsou podle Kyua obvykle několik měsíců mučeni a následně propuštěni. „Ale pro elitu, jako jsme my, existují jen dva výsledky – život v politickém vězeňském táboře nebo poprava popravčí četou. Strach a hrůza byly ohromující,“ líčil pocity, které měl už při plánování útěku. Jeho manželka údajně skončila se srdečními problémy v nemocnic, když jí o svém plánu řekl. 

V rozhovoru pro BBC bývalý diplomat zabrousil také do politických vod. „Válka na Ukrajině byla pro Pchjongjang štěstím,“ podotkl s odvoláním na nedávnou dohodu o spolupráci mezi KLDR a Ruskem. „Hlavním přínosem této dohody pro Pchjongjang byla možnost pokračovat ve vývoji jaderných zbraní,“ dodal. 

Míní však, že Rusko po skončení války na Ukrajině tyto vztahy brzy přeruší. „Severní Korea chápe, že jedinou cestou k přežití, jediným způsobem, jak odstranit hrozbu invaze a rozvíjet svou ekonomiku, je normalizace vztahů se Spojenými státy,“ poznamenal Kyu. 

„Už neexistuje skutečná loajalita vůči režimu nebo Kim Čong-unovi, je to vynucená loajalita, kdy člověk musí být loajální, jinak mu hrozí smrt. Lidé nesledují jihokorejský obsah kvůli svému kapitalistickému přesvědčení, ale prostě se snaží ukrátit si čas ve svém monotónním a bezútěšném životě,“ vylíčil. 

Pouhé sledování jihokorejského obsahu ale severokorejský režim nezlikviduje. „Kim Čong-un si je velmi dobře vědom, že loajalita slábne, že se lidé vyvíjejí, a proto zesiluje svou hrůzovládu. Zatímco předchozí vůdci ukradli lidem svobodu, peníze a lidská práva, Kim Čong-un je připravil o to, co jim zbylo – o naději,“ uvedl. 

Bývalý diplomat si myslí, že případný nástup Trumpa do Bílého domu znamená „příležitost tisíciletí“ pro severokorejský režim. Pchjongjang údajně doufá ve využití poměrně dobrých vztahů mezi oběma muži. S republikánským exprezidentem se prý „dá jednat“ o jaderném zbrojním programu, ač jejich vzájemné rozhovory z roku 2019 zkrachovaly.

Kyu však nepředpokládá, že Pchjongjang bude jednat v dobré víře. „Souhlas se zmrazením svého jaderného programu by byl trik, stoprocentní podvod. Jedná se o nebezpečný přístup, který by vedl pouze k posílení Severní Koreje,“ zdůraznil. 

Související

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Donald Trump Jižní Korea

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy