Severokorejci doufají v nástup Trumpa, tvrdí přeběhlík. Kim Čong-un lidem sebral naději

Britská stanice BBC získala exkluzivní prohlášení od nejvýše postaveného přeběhlíka, který od roku 2016 uprchl ze Severní Koreje. Podle svých slov se sedmkrát „setkal tváří v tvář“ Kim Čong-unovi. Bývalý diplomat Ri Il Kyu loni v listopadu uprchl i se svou rodinou do Jižní Koreje, když pracoval na Kubě.

Diplomat svá setkání s Kim Čong-unem popsal do detailu. „Často lidi chválil a smál se. Vypadá jako obyčejný člověk. Mohl to být úžasný člověk a otec, ale to, že z něj udělali boha, z něj udělalo zrůdnou bytost,“ nastínil Kyu. 

Nyní je i s rodinou v Jižní Koreji. Má neustálý doprovod policejního bodyguarda a dvou agentů zpravodajské služby. „V Severní Koreji jsem žil životem 1 % nejbohatších, ale pořád je to horší než život rodiny střední třídy na Jihu,“ vyprávěl. Jako diplomat si na Kubě měsíčně vydělal v přepočtu necelých 12 000 korun a v Číně ilegálně prodával kubánské doutníky, aby si vydělal na obživu rodiny.

Přeběhlíci „z nižších vrstev“ jsou podle Kyua obvykle několik měsíců mučeni a následně propuštěni. „Ale pro elitu, jako jsme my, existují jen dva výsledky – život v politickém vězeňském táboře nebo poprava popravčí četou. Strach a hrůza byly ohromující,“ líčil pocity, které měl už při plánování útěku. Jeho manželka údajně skončila se srdečními problémy v nemocnic, když jí o svém plánu řekl. 

V rozhovoru pro BBC bývalý diplomat zabrousil také do politických vod. „Válka na Ukrajině byla pro Pchjongjang štěstím,“ podotkl s odvoláním na nedávnou dohodu o spolupráci mezi KLDR a Ruskem. „Hlavním přínosem této dohody pro Pchjongjang byla možnost pokračovat ve vývoji jaderných zbraní,“ dodal. 

Míní však, že Rusko po skončení války na Ukrajině tyto vztahy brzy přeruší. „Severní Korea chápe, že jedinou cestou k přežití, jediným způsobem, jak odstranit hrozbu invaze a rozvíjet svou ekonomiku, je normalizace vztahů se Spojenými státy,“ poznamenal Kyu. 

„Už neexistuje skutečná loajalita vůči režimu nebo Kim Čong-unovi, je to vynucená loajalita, kdy člověk musí být loajální, jinak mu hrozí smrt. Lidé nesledují jihokorejský obsah kvůli svému kapitalistickému přesvědčení, ale prostě se snaží ukrátit si čas ve svém monotónním a bezútěšném životě,“ vylíčil. 

Pouhé sledování jihokorejského obsahu ale severokorejský režim nezlikviduje. „Kim Čong-un si je velmi dobře vědom, že loajalita slábne, že se lidé vyvíjejí, a proto zesiluje svou hrůzovládu. Zatímco předchozí vůdci ukradli lidem svobodu, peníze a lidská práva, Kim Čong-un je připravil o to, co jim zbylo – o naději,“ uvedl. 

Bývalý diplomat si myslí, že případný nástup Trumpa do Bílého domu znamená „příležitost tisíciletí“ pro severokorejský režim. Pchjongjang údajně doufá ve využití poměrně dobrých vztahů mezi oběma muži. S republikánským exprezidentem se prý „dá jednat“ o jaderném zbrojním programu, ač jejich vzájemné rozhovory z roku 2019 zkrachovaly.

Kyu však nepředpokládá, že Pchjongjang bude jednat v dobré víře. „Souhlas se zmrazením svého jaderného programu by byl trik, stoprocentní podvod. Jedná se o nebezpečný přístup, který by vedl pouze k posílení Severní Koreje,“ zdůraznil. 

Související

Kim Čong-Un

Kim Čong-un se otočí ke Koreji zády, varují analytici. Asie čelí nové realitě

Prezident Jižní Koreje I Če-mjong se bude muset vyrovnat s novým, mnohem tvrdším postojem Severní Koreje, která se pod vedením Kim Čong-una definitivně odvrátila od myšlenky znovusjednocení Korejského poloostrova. Místo toho Pchjongjang posílil jaderný arzenál, navázal úzké vojenské vazby s Ruskem a označil Soul za „nepřátelský stát“.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Donald Trump Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy