Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Dne 22. listopadu požádala Světová zdravotnická organizace Čínu o poskytnutí informací ohledně tohoto náhlého nárůstu případů. Čínské zdravotnické úřady od té doby uvedly, že tento vzrůst je způsoben několika respiračními patogeny.

Jaké jsou tyto patogeny, které pravděpodobně způsobují tento vzestup respiračního onemocnění? A musíme se obávat, že některé z nich mají pandemický potenciál? 

Mycoplasma

Jedním z nich je bakterie Mycoplasma, která od června letošního roku způsobuje vysoký nárůst respiračních onemocnění v Číně.

Mykoplazmata se obvykle léčí v komunitě antibiotiky a hospitalizace není běžná. Může to vést k jevu zvanému „chodící pneumonie“, kdy rentgenový snímek hrudníku vypadá mnohem hůř, než se zdá pacientovi.

Na Tchaj-wanu však zprávy naznačovaly, že existuje vysoká úroveň antibiotické rezistence vůči baktérii Mycoplasma, což může vysvětlit, proč způsobuje více hospitalizací.

Chřipka

Během prvních dvou let pandemie COVID klesla chřipka na velmi nízkou úroveň kvůli rouškám a respirátorům, fyzickému distancování a dalším opatřením. Ale jakmile se život začal vracet do „normálu“, chřipkové infekce měly tendenci se vrátit zpět.

Chřipka je nejzávažnější u dětí mladších pěti let a starších osob, takže může přispívat k hospitalizacím u dětí.

RSV a adenovirus

Respirační syncyciální virus (RSV) může být také závažný u dětí a stejně jako chřipka během prvních dvou let pandemie téměř vymizel. Ale nyní je v širokém oběhu.

Adenovirus, který může způsobit řadu syndromů včetně gastroenteritidy a chřipkového onemocnění, byl také hlášen jako příspěvek k současnému propuknutí v Číně. Existují zprávy o dětech zvracejících a obrázky dětí, které dostávají nitrožilní tekutiny, pravděpodobně kvůli dehydrataci v důsledku gastroenteritidy.

Role COVID

SARS-CoV-2, virus způsobující COVID, může také způsobit zápal plic, ale méně u dětí. Na začátku pandemie jsme věděli, že SARS-CoV-2 může u asymptomatických dětí ukázat zápal plic na skenu hrudníku, takže i COVID může u dětí způsobit „chodící zápal plic “.

SARS-CoV-2 způsobuje u dětí více úmrtí než chřipka, takže pravděpodobně přispívá k přeplněnosti nemocnic.

Některé výzkumy naznačují, že SARS-CoV-2 může také vést k imunitní dysfunkci po infekci, což může vysvětlit neočekávaný nárůst dalších infekcí, včetně streptokokových infekcí a mykoplazmat, od pandemie.

Souběžné infekce

Lidé se mohou nakazit SARS-CoV-2 a dalšími bakteriemi nebo viry současně, což může také vysvětlit závažnost současné epidemie. Jedna studie ukázala, že koinfekce SARS-CoV-2 a mykoplazmou je velmi častá a vede k závažnějším komplikacím.

Může jít o novou pandemii?

Od září se objevují zprávy o propuknutí blíže nespecifikovaného onemocnění podobného chřipce a zápalu plic, spolu se známými příčinami chřipky A a B, SARS-CoV-2, RSV, pertuse (černý kašel), adenovirů a mykoplazmat. Potvrzuje to letošní nárůst respiračních onemocnění v Číně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Naproti tomu svět eviduje letos pokles ve srovnání s loňským rokem, což nám říká, že Čína skutečně zažívá více respiračních onemocnění, než se očekávalo.

Pokud by nebyla zjištěna žádná známá příčina tohoto náhlého nárůstu, vzbudilo by to větší obavy. Naštěstí bylo identifikováno několik příčin, což nám dává jistotu, že se nejedná o nový virus.

Mezi viry, které by mohly představovat pandemické riziko, patří ptačí chřipka, která může mutovat a přenášet se mezi lidmi. Čína byla dříve epicentrem ptačí chřipky, ale nedávná šíření typů H5N1, H3N8, H5N6 a H9N2 potvrzují, že riziko stále existuje. S častými výskyty u ptáků a savců se zvyšuje pravděpodobnost genetického promíchání mezi ptačí a lidskou chřipkou, což může vést k vytvoření nového pandemického chřipkového viru.

Riziko nových virů s pandemickým potenciálem roste zejména u virů šířících se vzduchem a způsobujících zápal plic. Aktuální situace v Číně nevypadá na spuštění nové pandemie, ale je důležité identifikovat neznámé případy zápalu plic a věnovat jim pozornost. Systémy včasného varování představují nejlepší možnost prevence další pandemie.

Rychlý nárůst dětských hospitalizací kvůli respiračním problémům v Číně tento měsíc vyvolal schůzku mezi čínskými zdravotnickými úředníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO), jak uvádí STAT, aby se určily příčiny respiračních onemocnění. V rozhovoru pro STAT hovořila o konverzaci, která proběhla, Maria Van Kerkhove, úřadující ředitelka oddělení pro epidemii a pandemii a prevence WHO.

"Slyšíte 'nediagnostikováno'." Lidé si myslí, no, to znamená, že museli vyloučit všechno ostatní, a proto je to pravděpodobně nové,“ řekla. "Slyšíte 'shluky', což znamená, že jsou tam nějací lidé spojeni v prostoru a čase." „Děti“ – což je vždy alarmující – „se zápalem plic“, což ukazuje na stupeň závažnosti. A slyšíte 'Čína'. Takže si myslím, že mnoho lidí se okamžitě vrátilo k začátku pandemie COVID-19 a pomysleli si: Ach Bože. Znovu ne."

Ale navzdory děsivým předpokladům Van Kerkhove řekl: „Jsme na mnohem lepším místě (než na začátku pandemie COVID-19 - poznámka redakce). Myslím si, že populační úroveň imunity se drží na docela dobré úrovni díky očkování, plus infekci v průběhu času. WHO však údajně poukázala na „propast v imunitě vytvořenou pandemií“ (jako je sociální distancování a pobyt doma) jako důvod nárůstu případů mykoplazmatické pneumonie.

Ve Francii podle listu Le Parisien zažívá země nárůst pohotovostních návštěv kvůli zápalu plic u dětí, který dosáhl úrovně, která nebyla pozorována nejméně 10 let, a jako pravděpodobného viníka uvádí bakterii mycoplasma pneumoniae. Ostatní země, včetně Tchaj-wanu a Indie, zůstávají v pohotovosti kvůli možnému propuknutí nemoci. Americké CDC zatím neoznámilo žádná neobvyklá ohniska ve Spojených státech.

Stejně jako mnoha jiným onemocněním lze i mykoplazmatické pneumonii předejít dobrou hygienou. CDC navrhuje následující:

  • Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem
  • Vyhození použitého kapesníku do odpadkového koše
  • Pokud nemáte kapesník, kašlete nebo kýcháte spíše do horního rukávu nebo lokte než do rukou
  • Často si myjte ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund
  • Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu.

Existují účinné způsoby léčby mykoplazmatické pneumonie, což je onemocnění s dobře známou historií. Mezi tyto léčebné možnosti patří léky, jako jsou azithromycin, tetracyklin, makrolidy a fluorochinolony.

Související

Více souvisejících

Suchý zápal plic Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 39 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní

Ruský prezident Vladimir Putin podle amerického ministra obrany Lloyda Austina nedokázal za více než 1 000 dnů války na Ukrajině dosáhnout žádného strategického cíle. Austin to uvedl během tiskové konference v Laosu, kde zhodnotil průběh konfliktu a dopad na mezinárodní scénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy