O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

SZÚ zmínil, že čínské úřady poprvé oznámily nárůst výskytu respiračních onemocnění v zemi v pondělí 13. listopadu na tiskové konferenci. Obecný nárůst nemocnosti v Číně souvisí podle expertů se zrušením koronavirových opatření, která platila v době pandemie covidu-19. 

V úterý 21. listopadu se pak v médiích objevily první zmínky o případech zápalu plic u dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) se následujícího dne obrátila na Čínu, kterou požádala o další informace v rámci mechanismu mezinárodních zdravotních předpisů. 

Následně se ukázalo, že nárůst vyšetření a hospitalizací dětí kvůli zápalu plic způsobeným bakterií Mycoplasma pneumoniae je evidován už od května. Bakterie cílí zejména na malé děti, nákaza se u nich projevuje bolestí v krku, únavou a dlouhotrvajícím kašlem. V závažných případech se situace vyvine až k zápalu plic. 

České orgány v pondělní zprávě upozornily, že zvýšený výskyt respiračních onemocnění vyžadujících hospitalizaci už hlásí i Vietnam, kde především na severu země došlo k poměrně rychlému poklesu teplot. Původce onemocnění zatím není znám.

V Česku jsou za dosavadní průběh letošního roku hlášeny tři případy onemocnění vyvolaného zmíněnou bakterií. Připadají na červenec, září a listopad a týkají se pacientů ve věku 5, 8 a 40 let, informoval SZÚ. Francie eviduje vyšší výskyt bakterie ve věkové skupině od 2 do 15 let od září.

Česko se aktuálně nachází na prahu chřipkové epidemie. Ve 47. týdnu došlo k nárůstu nemocnosti u tzv. chřipkových onemocnění o 125 procent a u akutních respiračních infekcí včetně chřipky o téměř 13 procent. "Hodnoty odpovídají sezonnímu období. U chřipkových onemocnění dosahují hranice začátku nepříznivé epidemiologické situace," uvedli hygienici.

Související

Více souvisejících

nemoci Suchý zápal plic Státní zdravotní ústav (SZÚ) Čína WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 46 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy