Svět má obavy z otevření čínských hranic. Kvůli covidu zavádí restrikce, Česko se tím zabývat nebude

Rychlé šíření koronaviru v Číně a chystané otevření čínských hranic v lednu vyvolává v řadě zemí obavy. Japonsko, Indie, Malajsie a Tchaj-wan již oznámily, že od cestujících z Číny budou vyžadovat při vstupu negativní testy na koronavirus. Omezení při příjezdu do země zvažují pro cestující z Číny i Spojené státy, píše dnes agentura AFP.

Peking v úterý oznámil, že obnoví vydávání dokladů, které umožní Číňanům cestovat za účelem turistiky. Od 8. ledna také čínské úřady zruší nutnost absolvovat po příjezdu do Číny karanténu. Podle dnešního oznámení čínských úřadů nebude nutný po příjezdu do Číny ani PCR test na koronavirus.

Po zprávách o chystaném otevření čínských hranic 8. ledna zaznamenaly čínské cestovní kanceláře a letecké společnosti na webu obrovské zvýšení zájmu o cesty do zahraničí. Uvolnění restrikcí přichází krátce před oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.

Řada Číňanů má kolem Nového roku týden volna a vydává se na cesty. Miliony migračních dělníků v rámci Číny odjíždějí do svých domovských měst za rodinami, zatímco bohatší lidé vyrážejí na výlety.

Číňané by mohli přispět k oživení asijských i dalších turistických destinací, které se stále potýkají s útlumem způsobeným covidovou pandemií, představují ale také riziko dalšího šíření koronaviru. Japonsko, Indie, Malajsie a Tchaj-wan již na současnou koronavirovou vlnu v Číně reagovaly požadavkem negativních koronavirových testů od návštěvníků z Číny. Obdobné opatření zvažují údajně i Spojené státy.

"Mezinárodní společenství je čím dál víc znepokojeno nynějším propuknutím epidemie covidu-19 v Číně a nedostatkem transparentních údajů. Spojené státy zvažují přijetí podobných opatření, o jakých rozhodly Japonsko, Indie a Malajsie," uvedli podle AFP nejmenovaní američtí činitelé.

Peking se po pouličních protestech rozhodl tento měsíc uvolnit striktní opatření, která v zemi platila poslední tři roky. Zrušení karantén pro blízké kontakty infikovaných, rozsáhlých lockdownů, plošného testování a dalších omezení vedl podle svědků v posledních týdnech v Číně k rychlému zvyšování počtu nakažených, kteří zaplnili nemocnice.

Itálie zavádí povinný koronavirový test pro cestující z Číny

Itálie zavádí povinný test na koronavirus pro cestující z Číny. Oznámil to dnes italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci. Již dříve ministerstvo uvedlo, že se obává zavlečení nových mutací koronaviru do země. Dobrovolné testování pasažérů z Číny již zahájilo milánské letiště Malpensa, kde polovina cestujících, kteří se testu v ponděl podrobilií, byla pozitivní, uvedla agentura ANSA. Německo zatím pro zpřísnění opatření nevidí důvod.

Ministr Schillaci dnes uvedl, že nařídil povinné testování všech cestujících z Číny, včetně těch, pro které je Itálie jen tranzitní zemí. U odebraných vzorků se bude také zkoumat varianta koronaviru. "Opatření je nezbytné pro zaručení trasování a zachycení možných variant viru a pro ochranu italského obyvatelstva," cituje ministra deník Corriere della Sera.

O možnosti zavedení tohoto opatření informovalo ministerstvo zdravotnictví během dnešního dne. Uvedlo, že se obává, že by lidé, kteří přijíždějí z Číny, mohli zavléct do Itálie mutace a varianty koronaviru, které zatím nejsou přítomné na italském území. Ministerstvo také vyzvalo k prevenci a sledování vývoje nákazy, a to i v součinnosti s dalšími unijními státy.

Na milánském letišti Malpensa, kam přilétají spoje z Číny, test po cestujících už několik dní požadují. Není to ale povinnost, takže lidé mohou testování odmítnout. Podle údajů, které dnes zdravotnické úřady zveřejnily, bylo v pondělí otestováno na 120 pasažérů z Číny a 52 procent z nich mělo test pozitivní. Dnes odpoledne úřady v regionu Lazio nařídily testování cestujících z Číny, kteří přilétají na letiště ve Fiumicinu. Cestujícím s pozitivním testem bude nařízena izolace, uvedly úřady.

Pro zpřísnění opatření vůči cestujícím z Číny nevidí zatím důvod Německo, uvedla agentura Reuters. "Podrobně sledujeme situaci v Číně, ale zatím nemáme náznaky, že tam vznikla nebezpečnější mutace (viru)," uvedl mluvčí německého ministerstva zdravotnictví.

Itálie zrušila povinnost prokazovat se negativním testem nebo například očkováním při příjezdu ze zahraničí letos v létě pro všechny světové státy. Italské úřady podle tisku reagují na zprávy západních médiích, podle kterých se koronavirus začal po prosincovém uvolnění pandemických opatření šířit v Číně velmi rychlým tempem, i na rozhodnutí čínské vlády zrušit na začátku ledna omezení pro cesty do zahraničí. Povinné testování cestujících z Číny zavedly některé asijské státy, například Indie, Japonsko či Tchaj-wan. Opatření zvažují i Spojené státy.

ČR se nebude kvůli covidu turisty z Číny zabývat, opatření bude koordinovat EU

Česko nebude zatím řešit pravidla pro cestující přijíždějící z Číny samostatně jako Itálie, která kvůli riziku šíření koronaviru zavádí povinné PCR testy. Případná protiepidemická opatření se budou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba řešit koordinovaně na úrovni Evropské unie. Řekl to na dotaz ČTK. Čínské hranice byly kvůli epidemii téměř tři roky uzavřené, na začátku ledna by se měly otevřít bez nutnosti karantény, která dosud cestování omezovala. Čína se nyní po náhlém a rychlém rozvolnění přísných protiepidemických pravidel potýká s obrovským nárůstem vážně nemocných pacientů s covidem-19.

"ČR situaci v Čínské lidové republice monitoruje a hodnotí na základě dostupných informací. Aktuálně v oblasti nastavení preventivních mechanismů probíhá na úrovni EU odborná diskuse ke zhodnocení situace a k aplikaci případných opatření," uvedl mluvčí Jakob. Platí podle něj dohoda o koordinovaném postupu na úrovni EU.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína letadla, letectví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy