Rychlé šíření koronaviru v Číně a chystané otevření čínských hranic v lednu vyvolává v řadě zemí obavy. Japonsko, Indie, Malajsie a Tchaj-wan již oznámily, že od cestujících z Číny budou vyžadovat při vstupu negativní testy na koronavirus. Omezení při příjezdu do země zvažují pro cestující z Číny i Spojené státy, píše dnes agentura AFP.
Peking v úterý oznámil, že obnoví vydávání dokladů, které umožní Číňanům cestovat za účelem turistiky. Od 8. ledna také čínské úřady zruší nutnost absolvovat po příjezdu do Číny karanténu. Podle dnešního oznámení čínských úřadů nebude nutný po příjezdu do Číny ani PCR test na koronavirus.
Po zprávách o chystaném otevření čínských hranic 8. ledna zaznamenaly čínské cestovní kanceláře a letecké společnosti na webu obrovské zvýšení zájmu o cesty do zahraničí. Uvolnění restrikcí přichází krátce před oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.
Řada Číňanů má kolem Nového roku týden volna a vydává se na cesty. Miliony migračních dělníků v rámci Číny odjíždějí do svých domovských měst za rodinami, zatímco bohatší lidé vyrážejí na výlety.
Číňané by mohli přispět k oživení asijských i dalších turistických destinací, které se stále potýkají s útlumem způsobeným covidovou pandemií, představují ale také riziko dalšího šíření koronaviru. Japonsko, Indie, Malajsie a Tchaj-wan již na současnou koronavirovou vlnu v Číně reagovaly požadavkem negativních koronavirových testů od návštěvníků z Číny. Obdobné opatření zvažují údajně i Spojené státy.
"Mezinárodní společenství je čím dál víc znepokojeno nynějším propuknutím epidemie covidu-19 v Číně a nedostatkem transparentních údajů. Spojené státy zvažují přijetí podobných opatření, o jakých rozhodly Japonsko, Indie a Malajsie," uvedli podle AFP nejmenovaní američtí činitelé.
Peking se po pouličních protestech rozhodl tento měsíc uvolnit striktní opatření, která v zemi platila poslední tři roky. Zrušení karantén pro blízké kontakty infikovaných, rozsáhlých lockdownů, plošného testování a dalších omezení vedl podle svědků v posledních týdnech v Číně k rychlému zvyšování počtu nakažených, kteří zaplnili nemocnice.
Itálie zavádí povinný koronavirový test pro cestující z Číny
Itálie zavádí povinný test na koronavirus pro cestující z Číny. Oznámil to dnes italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci. Již dříve ministerstvo uvedlo, že se obává zavlečení nových mutací koronaviru do země. Dobrovolné testování pasažérů z Číny již zahájilo milánské letiště Malpensa, kde polovina cestujících, kteří se testu v ponděl podrobilií, byla pozitivní, uvedla agentura ANSA. Německo zatím pro zpřísnění opatření nevidí důvod.
Ministr Schillaci dnes uvedl, že nařídil povinné testování všech cestujících z Číny, včetně těch, pro které je Itálie jen tranzitní zemí. U odebraných vzorků se bude také zkoumat varianta koronaviru. "Opatření je nezbytné pro zaručení trasování a zachycení možných variant viru a pro ochranu italského obyvatelstva," cituje ministra deník Corriere della Sera.
O možnosti zavedení tohoto opatření informovalo ministerstvo zdravotnictví během dnešního dne. Uvedlo, že se obává, že by lidé, kteří přijíždějí z Číny, mohli zavléct do Itálie mutace a varianty koronaviru, které zatím nejsou přítomné na italském území. Ministerstvo také vyzvalo k prevenci a sledování vývoje nákazy, a to i v součinnosti s dalšími unijními státy.
Na milánském letišti Malpensa, kam přilétají spoje z Číny, test po cestujících už několik dní požadují. Není to ale povinnost, takže lidé mohou testování odmítnout. Podle údajů, které dnes zdravotnické úřady zveřejnily, bylo v pondělí otestováno na 120 pasažérů z Číny a 52 procent z nich mělo test pozitivní. Dnes odpoledne úřady v regionu Lazio nařídily testování cestujících z Číny, kteří přilétají na letiště ve Fiumicinu. Cestujícím s pozitivním testem bude nařízena izolace, uvedly úřady.
Pro zpřísnění opatření vůči cestujícím z Číny nevidí zatím důvod Německo, uvedla agentura Reuters. "Podrobně sledujeme situaci v Číně, ale zatím nemáme náznaky, že tam vznikla nebezpečnější mutace (viru)," uvedl mluvčí německého ministerstva zdravotnictví.
Itálie zrušila povinnost prokazovat se negativním testem nebo například očkováním při příjezdu ze zahraničí letos v létě pro všechny světové státy. Italské úřady podle tisku reagují na zprávy západních médiích, podle kterých se koronavirus začal po prosincovém uvolnění pandemických opatření šířit v Číně velmi rychlým tempem, i na rozhodnutí čínské vlády zrušit na začátku ledna omezení pro cesty do zahraničí. Povinné testování cestujících z Číny zavedly některé asijské státy, například Indie, Japonsko či Tchaj-wan. Opatření zvažují i Spojené státy.
ČR se nebude kvůli covidu turisty z Číny zabývat, opatření bude koordinovat EU
Česko nebude zatím řešit pravidla pro cestující přijíždějící z Číny samostatně jako Itálie, která kvůli riziku šíření koronaviru zavádí povinné PCR testy. Případná protiepidemická opatření se budou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba řešit koordinovaně na úrovni Evropské unie. Řekl to na dotaz ČTK. Čínské hranice byly kvůli epidemii téměř tři roky uzavřené, na začátku ledna by se měly otevřít bez nutnosti karantény, která dosud cestování omezovala. Čína se nyní po náhlém a rychlém rozvolnění přísných protiepidemických pravidel potýká s obrovským nárůstem vážně nemocných pacientů s covidem-19.
"ČR situaci v Čínské lidové republice monitoruje a hodnotí na základě dostupných informací. Aktuálně v oblasti nastavení preventivních mechanismů probíhá na úrovni EU odborná diskuse ke zhodnocení situace a k aplikaci případných opatření," uvedl mluvčí Jakob. Platí podle něj dohoda o koordinovaném postupu na úrovni EU.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína , letadla, letectví
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák