Trump a republikáni vedou alternativní volební kampaň. Cílí na Harrisovou

Jednou z nejmocnějších žen světa už je a k tomu, aby se stala tou opravdu nejmocnější, jí může chybět nečekaně málo. Viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová postupně vystupuje ze stínu svého šéfa Joea Bidena, což se absolutně nelíbí republikánům. 

Republikáni se proti Harrisové v tuto chvíli ohrazují více než normálně, protože existuje reálná možnost, že v závodu o Bílý dům nahradí právě Bidena – ač to sama nepotvrdí, protože v rámci Demokratické strany musí zachovat alespoň zdání loajality. 

Konkurenční strana ji kritizuje hlavně za její přístup k migrační politice, což je vedle střelných zbraní a práva na potrat jedno z nejcitlivějších témat v interních záležitostech USA. 

Biden Harrisovou jmenoval jako vedoucí osobu pro spolupráci se Střední Amerikou v otázkách odrazování migrace. Od republikánů si za to vysloužila nelichotivou přezdívku „hraniční car“, jak uvedl prestižní server Politico. Senátor Eric Schmitt z Montany obvinil Bidena i Harrisovou z „otevření hranic teroristům a zločincům“. „Nikdy jsem neviděl nic takového jako politiku otevřených hranic Bidena a Harrisové,“ poznamenal jeho kolega Mike Rogers z Michiganu. 

Kampaň proti Harrisové hraje v současné době republikánům silně do karet a zřejmě jde o dílo velice šikovného politického poradce. „Poté, co Donald Trump ztroskotal s dohodou o hranicích, uchýlil se ke lhaní o viceprezidentčiných zásluhách. Jako bývalá okresní prokurátorka a generální prokurátorka se celou svou kariéru stavěla proti podvodníkům a zločincům, jako je Trump. Trumpovy lži ji nezastaví,“ shrnul mluvčí její kampaně Brian Fallon. 

Republikáni migrační politiku USA intenzivně probírají na sjezdu, který se koná tento týden v Milwaukee. Řečníci, někteří z nich velmi mocní, spojují poměrně volnější migrační politiku s dalšími problémy. Mezi ně patří šíření fentanylu, nepokoje ve větších městech a trestné činy páchané přistěhovalci bez dokladů. 

„Hranice Arizony byla předána do rukou kartelů a zločinců, valí se sem smrtící drogy, které zabíjejí děti,“ varovala arizonská kandidátka do Senátu Kari Lakeová. 

Jak upozorňuje Politico, „mise“ Harrisové nebyla nikdy natolik rozsáhlá, jak republikáni rádi tvrdí. Měla řešit „základní příčiny“, které vedou k migraci z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly, a to s cílem „zmírnit ekonomické tlaky a politické rozpory, které přiměly tolik lidí k útěku“. 

Dokonce i Demokratická strana za poslední rok učinila výrazné legislativní ústupky, aby ve spolupráci s republikány pomohla náročnou situaci na americko-mexické hranici řešit. „Podpořili oboustranný návrh zákona o bezpečnosti hranic, který by zpřísnil azylové normy a uzavřel jižní hranici pro nelegální překročení, pokud by počet setkání překročil určitou hranici. Návrh zákona se však nepodařilo prosadit poté, co Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby se proti němu postavili,“ popsalo Politico. 

Republikánský kandidát tak „hodil vidle“ do zákona, který se měl zamlouvat i republikánům. „Jen blázen nebo radikální levicový demokrat by hlasoval pro tento příšerný zákon o hranicích, který dává právo zavřít hranice až po 5000 setkáních denně, když už máme právo zavřít hranice teď, což je třeba udělat,“ líčil letos v únoru Trump. 

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

Kamala Harrisová Donald Trump Volby USA Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA) migrace

Aktuálně se děje

před 29 minutami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 3 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy