Trump a republikáni vedou alternativní volební kampaň. Cílí na Harrisovou

Jednou z nejmocnějších žen světa už je a k tomu, aby se stala tou opravdu nejmocnější, jí může chybět nečekaně málo. Viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová postupně vystupuje ze stínu svého šéfa Joea Bidena, což se absolutně nelíbí republikánům. 

Republikáni se proti Harrisové v tuto chvíli ohrazují více než normálně, protože existuje reálná možnost, že v závodu o Bílý dům nahradí právě Bidena – ač to sama nepotvrdí, protože v rámci Demokratické strany musí zachovat alespoň zdání loajality. 

Konkurenční strana ji kritizuje hlavně za její přístup k migrační politice, což je vedle střelných zbraní a práva na potrat jedno z nejcitlivějších témat v interních záležitostech USA. 

Biden Harrisovou jmenoval jako vedoucí osobu pro spolupráci se Střední Amerikou v otázkách odrazování migrace. Od republikánů si za to vysloužila nelichotivou přezdívku „hraniční car“, jak uvedl prestižní server Politico. Senátor Eric Schmitt z Montany obvinil Bidena i Harrisovou z „otevření hranic teroristům a zločincům“. „Nikdy jsem neviděl nic takového jako politiku otevřených hranic Bidena a Harrisové,“ poznamenal jeho kolega Mike Rogers z Michiganu. 

Kampaň proti Harrisové hraje v současné době republikánům silně do karet a zřejmě jde o dílo velice šikovného politického poradce. „Poté, co Donald Trump ztroskotal s dohodou o hranicích, uchýlil se ke lhaní o viceprezidentčiných zásluhách. Jako bývalá okresní prokurátorka a generální prokurátorka se celou svou kariéru stavěla proti podvodníkům a zločincům, jako je Trump. Trumpovy lži ji nezastaví,“ shrnul mluvčí její kampaně Brian Fallon. 

Republikáni migrační politiku USA intenzivně probírají na sjezdu, který se koná tento týden v Milwaukee. Řečníci, někteří z nich velmi mocní, spojují poměrně volnější migrační politiku s dalšími problémy. Mezi ně patří šíření fentanylu, nepokoje ve větších městech a trestné činy páchané přistěhovalci bez dokladů. 

„Hranice Arizony byla předána do rukou kartelů a zločinců, valí se sem smrtící drogy, které zabíjejí děti,“ varovala arizonská kandidátka do Senátu Kari Lakeová. 

Jak upozorňuje Politico, „mise“ Harrisové nebyla nikdy natolik rozsáhlá, jak republikáni rádi tvrdí. Měla řešit „základní příčiny“, které vedou k migraci z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly, a to s cílem „zmírnit ekonomické tlaky a politické rozpory, které přiměly tolik lidí k útěku“. 

Dokonce i Demokratická strana za poslední rok učinila výrazné legislativní ústupky, aby ve spolupráci s republikány pomohla náročnou situaci na americko-mexické hranici řešit. „Podpořili oboustranný návrh zákona o bezpečnosti hranic, který by zpřísnil azylové normy a uzavřel jižní hranici pro nelegální překročení, pokud by počet setkání překročil určitou hranici. Návrh zákona se však nepodařilo prosadit poté, co Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby se proti němu postavili,“ popsalo Politico. 

Republikánský kandidát tak „hodil vidle“ do zákona, který se měl zamlouvat i republikánům. „Jen blázen nebo radikální levicový demokrat by hlasoval pro tento příšerný zákon o hranicích, který dává právo zavřít hranice až po 5000 setkáních denně, když už máme právo zavřít hranice teď, což je třeba udělat,“ líčil letos v únoru Trump. 

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

Kamala Harrisová Donald Trump Volby USA Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA) migrace

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 36 minutami

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 8 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 9 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 11 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 11 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 13 hodinami

Aktualizováno před 19 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy