Únava, vyčerpání, frustrace. Ukrajinští vojáci přiznávají strach z Rusů i Trumpa

Ruský postup v okolí Pokrovsku, zachycený na zrnitých záznamech z dronů, představuje denní a nemilosrdný tlak. Stárnoucí obrněná vozidla se řítí přes zdevastovaná pole, zatímco ukrajinské útoky dronů rozsévají smrt. Některé ruské jednotky přesto pronikají k lesním okrajům, kde se ukrývají, a pokračují dál přes otevřená pole, i když je jejich technika opakovaně zasažena. Brutální obrazy válečného střetu jsou jasné i navzdory fyzické vzdálenosti – boj se přesunul na obrazovky dronových operátorů.

Ukrajinské jednotky čelí zoufalému nedostatku pěchoty. Velitelé v oblasti přiznávají, že ruský tlak narůstá, a poukazují na to, že Moskva nasazuje obrovské počty vojáků, a to i za cenu enormních ztrát. Západní odhady hovoří o až 1 200 ruských mrtvých či zraněných denně. Naopak Ukrajina bojuje s nedostatkem lidských zdrojů, což činí obranu mimořádně obtížnou.

Velitel ukrajinské dronové jednotky s přezdívkou East popsal pro CNN situaci jako „velmi kritickou“. „Nemáme dost pěchoty, která by zadržela nepřítele dostatečně dlouho, aby mohly drony odvézt svou práci. Často vidíme, jak nepřítel nekontrolovaně proniká do slabých míst,“ řekl.

Podle místních vojáků v oblasti byl nedostatek obránců natolik akutní, že město Selydove bylo bráněno pouze šesti pozicemi, tedy přibližně šedesáti vojáky, kteří byli rychle obklíčeni, utrpěli těžké ztráty a museli se stáhnout.

Ruské jednotky postupují směrem k Pokrovsku ve snaze obklíčit město. Obrana je stále slabší a situace se zhoršuje, jak ukazují záběry, na nichž ukrajinští vojáci musí používat drony k útokům na postupující Rusy namísto tradiční pěchotní obrany.

Někteří ukrajinští vojáci si stěžují na chyby velení a neefektivní postupy při náboru. Jeden z velitelů popsal, jak obranu Selydova posílilo 300 nezkušených rekrutů, kteří byli bez základního výcviku vysláni přímo do první linie. Chyby v identifikaci jednotek vedly dokonce k tomu, že ukrajinští vojáci omylem zaútočili na své vlastní kolegy pomocí dronů.

Ukrajinští vojáci, kteří dříve hovořili o své službě s hrdostí, nyní otevřeně přiznávají své obavy a frustraci. Jeden z nich, s přezdívkou Kotia, popsal svou situaci jako vyčerpávající: „Nemám lidi. Jsem tady úplně sám. Jsem unavený. Miluji svou práci, ale potřebujeme další mladé lidi, kteří ji budou milovat také.“

Ruský postup přináší nejen devastaci, ale i válečné zločiny. Záběry z dronů zachycují například okamžik, kdy ruské jednotky v malé vesnici poblíž Pokrovsku vedou ukrajinské zajatce z úkrytu do denního světla, kde je přinutí lehnout si na zem, než je zastřelí. Ukrajinská generální prokuratura tento incident vyšetřuje jako válečný zločin.

Ukrajinští vojáci v oblasti vyjadřují obavy nejen z bezprostředního vývoje na bojišti, ale také z politických důsledků, zejména po inauguraci Donalda Trumpa, která je očekávána v lednu.

Mnozí se obávají, že jakékoli mírové rozhovory by mohly přijít příliš pozdě. „Zmrazení tohoto konfliktu je dvojsečná zbraň,“ řekl Kotia. „Máme se vzdát země, za kterou zemřeli naši přátelé, nebo pokračovat v boji a ztratit ještě více přátel?“

Navzdory těžkostem ukrajinští vojáci stále bojují s odhodláním, i když čelí nepřáteli s nekonečnými posilami, dobře organizovanými rotacemi a neúnavným nátlakem. Boj o Pokrovsk a okolí je tak příkladem nejen brutality války, ale i neuvěřitelné odvahy a vytrvalosti těch, kdo stojí na obranu své země.

Související

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy