Šéf evropské diplomacie Josep Borrell odsoudil útok, který zasáhl kancelář Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Pásmu Gazy a způsobil desítky obětí. Zároveň požádal o nezávislé vyšetření incidentu. Uvedl to server BBC.
MVČK oznámil, že v noci na sobotu přišlo o život 22 civilistů a kancelář v Gaze byla poškozena v důsledku střelby těžkého kalibru, která dopadla poblíž budovy. V oblasti se nacházely stovky vysídlených osob, včetně Palestinců spolupracujících s Červeným křížem, kteří žili ve stanech.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo až 25 mrtvých a 50 zraněných. Obvinilo Izrael, že útok mířil na uprchlický tábor al-Mawásí.
MVČK přímo neuvedl, kdo za útok nese odpovědnost. Mluvčí izraelské armády pro AFP uvedl, že "nic nenasvědčuje tomu", že by útok provedly izraelské síly, ale armáda incident vyšetřuje.
Oblast al-Mawásí je Izraelem označena jako bezpečná humanitární zóna, do které se uchýlily tisíce Palestinců po zahájení izraelského pozemního útoku na město Rafah na jihu palestinské enklávy.
Jeden z obyvatel sdělil agentuře Reuters, že střely vypálily dva tanky z nedalekého kopce a zasáhly stany vysídlených lidí v oblasti.
Nejméně 25 dalších lidí zemřelo a dalších 50 bylo zraněno při pátečních útocích Izraele na stany pro vysídlené Palestince v jižní Gaze, jak uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy a záchranné složky. Informuje o tom server Times of Israel.
Svědci uvedli, že při jednom z útoků poblíž polní nemocnice Červeného kříže izraelské jednotky vypálily druhou salvu, která zabila lidi, kteří vyšli ze svých stanů.
Místa útoků, která uvádí tamní civilní obrana, se zdají být těsně mimo Izraelem vyhrazené bezpečné zóny na pobřeží Středozemního moře v Gaze. Izraelská armáda (IDF) uvedla, že událost prověřuje, ale nemá žádný náznak, že by IDF útočila uvnitř bezpečné zóny.
Izrael pokračuje ve vojenské operaci v Rafahu, kde přes milion Palestinců hledalo útočiště před boji v jiných částech Gazy. Většina civilistů už z Rafahu uprchla, ale OSN tvrdí, že žádné místo v Gaze není bezpečné a humanitární podmínky jsou zoufalé, protože rodiny se ukrývají ve stanech a stísněných bytech.
Nedávné izraelské útoky v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy si vyžádaly životy nejméně 274 Palestinců a zranily dalších 698 lidí. Informaci poskytlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze, uvedla agentura Reuters.
Zabíjení civilistů v Pásmu Gazy během operace, při níž byli osvobozeni čtyři rukojmí, a zadržování rukojmí v hustě obydlených oblastech ale mohou být považovány za válečné zločiny. Uvedl to Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR) spadající pod OSN, informuje server CNN.
Mluvčí OHCHR Jeremy Laurence uvedl, že provedení této razie v tak hustě obydlené oblasti vyvolává vážné pochybnosti, zda izraelské síly dodržely principy rozlišování, úměrnosti a opatrnosti stanovené válečným právem.
Dále Laurence dodal, že zadržování rukojmí ozbrojenými skupinami v takto hustě obydlených oblastech ohrožuje životy palestinských civilistů i samotných rukojmí. "Toto jednání obou stran by mohlo být kvalifikováno jako válečné zločiny," uvedl Laurence.
Dalších nejméně 39 lidí zahynulo při nedávném izraelském leteckém útoku na školu spravovanou úřadem OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v uprchlickém táboře Nusajrát v palestinském Pásmu Gazy. Ve škole a jejím okolí bylo v době útoku přibližně 20.000 vysídlených lidí. Školu podle informací CNN zasáhly nejméně tři střely.
Akutní nedostatek potravin v severní Gaze zvyšuje počet dětí trpících podvýživou, řekl v pátek šéf velké nemocnice, která ošetřila přibližně 250 podvyživených dětí. Palestinci čelí rozsáhlému hladu, protože válka do značné míry přerušila přísun potravin, léků a základního zboží do Gazy, která je nyní zcela závislá na pomoci.
Válka v pásmu Gazy vypukla po 7. říjnu 2023, kdy palestinská komanda bezprecedentním způsobem zaútočila na jih Izraele, kde zabila přibližně 1200 lidí a dalších přes 250 odvlekla do pobřežní enklávy. Izraelská armáda v odvetě spustila rozsáhlou ofenzívu, která si dosud podle gazských úřadů vyžádala už přes 36.000 obětí, většinou žen a dětí.
Související
Netanjahu odcestoval do Káhiry jednat o příměří s Hamásem, tvrdí Reuters. Jeho mluvčí to popírá
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek