Útok v Pásmu Gazy zasáhl kancelář Červeného kříže. Mrtvých jsou desítky

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell odsoudil útok, který zasáhl kancelář Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Pásmu Gazy a způsobil desítky obětí. Zároveň požádal o nezávislé vyšetření incidentu. Uvedl to server BBC.

MVČK oznámil, že v noci na sobotu přišlo o život 22 civilistů a kancelář v Gaze byla poškozena v důsledku střelby těžkého kalibru, která dopadla poblíž budovy. V oblasti se nacházely stovky vysídlených osob, včetně Palestinců spolupracujících s Červeným křížem, kteří žili ve stanech.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo až 25 mrtvých a 50 zraněných. Obvinilo Izrael, že útok mířil na uprchlický tábor al-Mawásí.

MVČK přímo neuvedl, kdo za útok nese odpovědnost. Mluvčí izraelské armády pro AFP uvedl, že "nic nenasvědčuje tomu", že by útok provedly izraelské síly, ale armáda incident vyšetřuje.

Oblast al-Mawásí je Izraelem označena jako bezpečná humanitární zóna, do které se uchýlily tisíce Palestinců po zahájení izraelského pozemního útoku na město Rafah na jihu palestinské enklávy.

Jeden z obyvatel sdělil agentuře Reuters, že střely vypálily dva tanky z nedalekého kopce a zasáhly stany vysídlených lidí v oblasti. 

Nejméně 25 dalších lidí zemřelo a dalších 50 bylo zraněno při pátečních útocích Izraele na stany pro vysídlené Palestince v jižní Gaze, jak uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy a záchranné složky. Informuje o tom server Times of Israel.

Svědci uvedli, že při jednom z útoků poblíž polní nemocnice Červeného kříže izraelské jednotky vypálily druhou salvu, která zabila lidi, kteří vyšli ze svých stanů.

Místa útoků, která uvádí tamní civilní obrana, se zdají být těsně mimo Izraelem vyhrazené bezpečné zóny na pobřeží Středozemního moře v Gaze. Izraelská armáda (IDF) uvedla, že událost prověřuje, ale nemá žádný náznak, že by IDF útočila uvnitř bezpečné zóny.

Izrael pokračuje ve vojenské operaci v Rafahu, kde přes milion Palestinců hledalo útočiště před boji v jiných částech Gazy. Většina civilistů už z Rafahu uprchla, ale OSN tvrdí, že žádné místo v Gaze není bezpečné a humanitární podmínky jsou zoufalé, protože rodiny se ukrývají ve stanech a stísněných bytech.

Nedávné izraelské útoky v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy si vyžádaly životy nejméně 274 Palestinců a zranily dalších 698 lidí. Informaci poskytlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze, uvedla agentura Reuters.

Zabíjení civilistů v Pásmu Gazy během operace, při níž byli osvobozeni čtyři rukojmí, a zadržování rukojmí v hustě obydlených oblastech ale mohou být považovány za válečné zločiny. Uvedl to Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR) spadající pod OSN, informuje server CNN.

Mluvčí OHCHR Jeremy Laurence uvedl, že provedení této razie v tak hustě obydlené oblasti vyvolává vážné pochybnosti, zda izraelské síly dodržely principy rozlišování, úměrnosti a opatrnosti stanovené válečným právem.

Dále Laurence dodal, že zadržování rukojmí ozbrojenými skupinami v takto hustě obydlených oblastech ohrožuje životy palestinských civilistů i samotných rukojmí. "Toto jednání obou stran by mohlo být kvalifikováno jako válečné zločiny," uvedl Laurence.

Dalších nejméně 39 lidí zahynulo při nedávném izraelském leteckém útoku na školu spravovanou úřadem OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v uprchlickém táboře Nusajrát v palestinském Pásmu Gazy. Ve škole a jejím okolí bylo v době útoku přibližně 20.000 vysídlených lidí. Školu podle informací CNN zasáhly nejméně tři střely.

Akutní nedostatek potravin v severní Gaze zvyšuje počet dětí trpících podvýživou, řekl v pátek šéf velké nemocnice, která ošetřila přibližně 250 podvyživených dětí. Palestinci čelí rozsáhlému hladu, protože válka do značné míry přerušila přísun potravin, léků a základního zboží do Gazy, která je nyní zcela závislá na pomoci.

Válka v pásmu Gazy vypukla po 7. říjnu 2023, kdy palestinská komanda bezprecedentním způsobem zaútočila na jih Izraele, kde zabila přibližně 1200 lidí a dalších přes 250 odvlekla do pobřežní enklávy. Izraelská armáda v odvetě spustila rozsáhlou ofenzívu, která si dosud podle gazských úřadů vyžádala už přes 36.000 obětí, většinou žen a dětí.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy