V Česku to vře kvůli Kosovu: Zemanovy (ne)diplomatické údery, zoufalá diplomacie naší země

Prezident Miloš Zeman se postaral o pořádný poprask svými slovy o Kosovu. Na jeho slova ostře zareagoval zkušený diplomat Michael Žantovský i bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

"Mám rád Srbsko a Srby. A nemám rád Kosovo," řekl Miloš Zeman v úterý po příletu do Bělehradu, za což mu srbský prezident Aleksandar Vučić vzápětí poděkoval. Ve středu na to Zeman navázal prohlášením, že země, v jejímž čele stojí váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí.

Na prezidentovy slova již mezitím zareagovala nejen opozice, ale i šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Prohlásil, že nevidí důvod k diskusi o tomto tématu, vzápětí však dodal, že si o tom se Zemanem rád popovídá.

Andor Šándor, generál v záloze a bezpečnostní poradce, se k dané situaci vyjádřil na svém facebookovém profilu : „Včerejší (ne)diplomatické údery Miloše Zemana na solar plexus Kosova v Srbsku zastínily bezprecedentní kritiku čínského velvyslance v Česku, nepochybně oprávněnou, ministrem kultury Zaorálkem (Interview ČT 24). Sám ministr nepřímo potvrdil, že věc zřejmě konzultoval s ministrem zahraniční Petříčkem, který mu ten den volal kvůli jiné šarádě, a to sporu o Koněva. Je skutečně výživné poslouchat kritiku jedněch úderů a sám zasazovat stejné v přímém přenosu. Výsledkem je zoufalá diplomacie naší země, teď již v přímém přenosu. Myslím, že výsledky uvidíme záhy, a zřejmě nás moc nepotěší.“

"V Událostech komentářích se předseda Poslanecké sněmovny za ANO, poslanec za KSČM a prosrbský senátor předhánějí v pochopení pro výrok prezidenta během státní návštěvy, kterým popřel oficiální českou zahraniční politiku i svůj vlastní podíl na nezávislosti Kosova, když jeho vláda vyslovila souhlas s bombardováním Jugoslávie v roce 1999," napsal na svůj facebookový profil Michael Žantovský bývalý diplomat a poradce prezidenta Václava Havla.

Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ale s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost. Srbsko ho však stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně Česka samostatnost Kosova uznala.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Arogantní Hřib bojuje proti všemu." Opozice se pořádně obula do primátora

18.09.2019 13:21 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem…

Přesun Koněva: Do třaskavé kauzy se vložili právníci. A Petříček vzkazuje…

18.09.2019 12:47 Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí…

Premiér a primátor na kordy. Z Hřiba má člověk jen psychické trauma, řekl…

18.09.2019 12:09 Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech bude pokračovat, řekl dnes během návštěvy Ústeckého…

Minimální mzda v roce 2020: O kolik by mohla vzrůst a kdo ji chce úplně…

18.09.2019 11:47 Od 1. ledna 2019 byla minimální mzda, kterou v České republice pobírá asi 150 tisíc zaměstnanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama