Zemřel mafiánský boss Matteo Messina Denaro, "strážce tajemství" italské Cosa Nostra

Ve věku 61 let zemřel šéf italské mafie Matteo Messina Denaro. Šéf nechvalně známé mafie Cosa Nostra byl až do svého dopadení na začátku tohoto roku jedním z nejhledanějších mužů v zemi.

Matteo Messina Denaro byl italský mafián a jeden z nejvýznamnějších členů sicilského mafiánského klanu Cosa Nostra. Narodil se 26. dubna 1962 v Castelvetranu na Sicílii a byl známý pod přezdívkou "Diabolik" kvůli svému tajemnému způsobu provádění ilegálních operací a vzhledu inspirovanému italským komiksem o stejnojmenném zloději.

Denaro byl jedním z nejhledanějších zločinců v Itálii i ve světě. Byl považován za hlavního šéfa Cosa Nostra a byl zapojen do různých druhů zločinné činnosti, včetně vražd, vydírání a pašování drog. Jeho organizace byla nejvíce aktivní na Sicílii, ale měla i vazby na další mafie včetně kalábrijské 'Ndranghety.

Denaro byl od roku 1993 stíhán italskými a mezinárodními orgány. Byl jedním z mála významných bossů Cosa Nostra, kteří byli stále na svobodě a unikali spravedlnosti. V roce 2002 byl v nepřítomnosti odsouzen na doživotí za své zločiny, včetně účasti na zabití protimafiánských žalobců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina v roce 1992.

Denaro se v době zatčení léčil s rakovinou a minulý měsíc byl převezen z vězení do nemocnice. Podle serveru BBC v pátek upadl v nemocnici ve středoitalském městě L'Aquila do kómatu poté, co odmítl lékařské ošetření. 

Jeho smrt potvrdil starosta L'Aquily Pierluigi Biondi. Na síti X napsal, že to byl "epilog existence žité bez výčitek svědomí a lítosti, bolestivá kapitola nedávné historie, kterou nemůžeme vymazat."

Denaro byl řadu let symbolem neschopnosti Itálie dostat se do vyšších pater organizovaných zločineckých syndikátů. Vyšetřovatelé se sice jeho dopadení několikrát přiblížili, dlouhá léta e jim ho ale nedařilo chytit.

V roce 2013 došlo k zatčení jeho sestry Patrizie a několika jeho spolupracovníků. Policie také postupně zabavovala jeho aktiva a hlídala jeho obchody, existovalo ale jen málo jeho fotografií a policie se tak musela spoléhat spíše na digitální rekonstrukci jeho vzhledu.

Doporučené články

K dopadení policistům nakonec posloužily odposlechy členů jeho rodiny a přátel. Zachytili informace o rakovině na základě přesvědčeni, že jí trpí právě Denaro, našli přes databázi národního zdravotnického systému muže, který profilu mafiánského bosse.

K zatčení došlo v lednu na soukromé klinice v hlavním městě Sicílie, Palermu, kde Denaro dostával chemoterapie. Na akci se podílelo více než 100 příslušníků ozbrojených sil. On sám ale i po svém zatčení popíral, že by byl součástí zločinecké organizace.

Denaro byl považován za posledního "strážce tajemství" Cosa Nostra. Mnoho informátorů a žalobců se domnívá, že měl všechny informace a jména těch, kdo se podíleli na několika nejvýznamnějších zločinech italské mafie. 

Související

Matteo Messina Denaro byl zatčen

Nejhledanější italský mafián Matteo Messina Denaro byl zatčen. Šéf Cosa Nostry unikal 30 let

Italská policie zatkla nejhledanějšího zločince v zemi Mattea Messinu Denara, šéfa sicilské mafie Cosa Nostra. Před justicí se skrýval 30 let, informovala dnes agentura ANSA. Šedesátiletý Messina Denaro byl v nepřítomnosti odsouzen na doživotí za podíl na atentátu na soudce Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina. Zatčení Messiny označují italští politici za velkou výhru státu nad mafií, italská premiérka Giorgia Meloniová navrhla vyhlásit 16. leden dnem památky těch, kteří obětovali život boji proti mafii.

Více souvisejících

Matteo Messina Denaro Itálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy