ANALÝZA | Zahraniční partneři USA se připravují na první Trumpovy kroky. Čína i Kanada hodlají reagovat tvrdě

Nový prezident Spojených států Donald Trump přináší zásadní změny, které ovlivní řadu zahraničních partnerů. Nejistotu cítí nejen blízcí sousedé USA – Kanada a Mexiko, ale také vzdálenější mocnosti, jako je Evropská unie či Čína.

Státy po celém světě s napětím sledují, zda a jak Trump po svém pondělním složení přísahy naplní své tvrdé hrozby ohledně zavedení vysokých cel. Informoval o tom server Politico. Realizace slibů nového amerického prezidenta by mohla uvalit na americké firmy dovozní náklady ve výši 640 miliard dolarů a zároveň zvýšit domácí inflaci.

Mezinárodní partneři Spojených států nyní zvažují odvetná opatření nebo hledají cestu k dohodě, která by pomohla cla eliminovat.

Severoameričtí partneři se připravují

Mezinárodní poradenská společnost BCG varovala, že rostoucí severoamerický trh by mohl být ohrožen. Dlouholeté úzké obchodní vazby mezi USA, Mexikem a Kanadou, budované přesouváním výroby do sousedních zemí za účelem snížení závislosti na čínském dovozu, se nyní mohou ocitnout pod tlakem.

Zavedení cel by nejen zvýšilo náklady na dovoz, ale také destabilizovalo dodavatelské řetězce, na nichž jsou regionální ekonomiky vzájemně závislé. Například americké automobilky, které spoléhají na levnější komponenty vyráběné v Mexiku, by čelily nárůstu výrobních nákladů. Mexiko, jako hlavní exportní partner USA, by utrpělo ztrátu pracovních míst a investic, zatímco Kanada by mohla čelit problémům v energetickém sektoru kvůli ztíženému přístupu na americký trh.

Ottawa se na případná odvetná opatření připravuje už měsíce. Na stole je rozsáhlý seznam cel na americké zboží, který vejde v platnost, pokud Trump uskuteční plány na zavedení 25% dovozní daně na kanadské zboží. Na tomto seznamu figurují produkty jako keramické výrobky, výrobky z oceli, nábytek, Bourbon, Jack Daniels, pomerančový džus nebo krmivo pro zvířata.

„Myslím, že musíme být připraveni. Myslím, že když prezident Trump mluví, musíme mu naslouchat a brát ho velmi vážně. Je důležité, aby zvolený prezident a lidé, kteří mu radí, věděli, že pokud zavede cla na kanadské výrobky, bude to mít následky. Kanada má páky,“ upozornila šéfka kanadské diplomacie Melanie Jolyová podle americké stanice CNN.

Čína udeří velice tvrdě

Obchodní vztahy mezi USA a Čínou patří k největším a nejdůležitějším na světě, přičemž vzájemná výměna zboží a služeb dosahuje enormních objemů. V této souvislosti panuje v Pekingu velká nejistota ohledně toho, co Trump udělá. Čínské úřady již naznačily možnou odvetu. Hrozí zahájením rozsáhlých vyšetřování amerických výrobců čipů a plánují zavést cla na dovoz průmyslových plastů.

Podle prestižního amerického listu New York Times se Čína snaží nastupující administrativu upozornit. „Je to varovný výstřel pro novou administrativu, že nebudeme sedět se založenýma rukama a máme páky i v případě prohloubení obchodních technologických válek,“ upřesnil ekonom Myron Brilliant.

Odcházející administrativa Joea Bidena minulý týden zavedla nová opatření zaměřená na omezení čínského přístupu k polovodičům a uvalila sankce na společnosti působící v těžebním průmyslu, nemovitostech, solární energetice a lodní dopravě. Čínská strana označila tyto kroky za „iracionální a krajně nezodpovědné“ a zdůraznila, že „žádné zastrašování ani nátlak nemohou otřást odhodláním Číny být soběstačná“. Podle čínské diplomacie bude Peking neústupně hájit svou suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy.

V reakci na tato opatření zahájily čínské antimonopolní úřady vyšetřování společnosti Nvidia, přičemž někteří odborníci vyzývají k obdobnému šetření firmy Intel. Společnost Micron již byla odříznuta od čínského trhu čipů. „Tato politika významně narušila globální dodavatelský řetězec polovodičů,“ uvedla Čínská asociace polovodičového průmyslu s tím, že doufá, že vyšetřování přispěje ke vzniku zdravého a stabilního tržního prostředí, které podpoří další rozvoj odvětví.

Washington a Peking budou situaci řešit

Nový prezident USA Trump v pátek informoval o „velmi dobrém“ telefonátu s čínským lídrem Si Ťin-pchingem. „Právě jsem mluvil s čínským předsedou Si Ťin-pchingem. Očekávám, že společně vyřešíme mnoho problémů, a to okamžitě,“ řekl podle CNN.

Podobně se o telefonátu zmínil Peking. Podle tamní diplomacie Si a Trump „přikládají vzájemným interakcím velký význam a doufají v dobrý začátek čínsko-amerických vztahů“ během druhého funkčního období Trumpa.

Ten přišel s prvním vstřícným krokem, když přislíbil 90denní lhůtu pro společnost Byte Dance, aby mohla najít amerického majitele pro USA. Končící prezident Biden již loni v dubnu podepsal zákon, kterým nařídil společnosti ByteDance prodej sociální sítě TikTok do rukou nečínského majitele pod pohrůžkou zákazu. Nejvyšší soud minulý pátek tuto judikaturu posvětil. 

Bidenova administrativa nicméně téhož dne vydala prohlášení, v němž dala najevo, že chce rozhodnutí o vykonání zákona nechat na Trumpově administrativě. Trump poté naznačil, že by mohl dát firmě dalších 90 dní na prodej. V této souvislosti byl TikTok v USA opět uveden do provozu, o čemž informoval například server MarketWatch.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy