Benzin a nafta v Česku dál zdražují. Kde natankujete nejvýhodněji?

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět rostly o desítky haléřů. Benzin Natural 95 zdražil o 35 haléřů na průměrných 27,39 Kč/l. Nafta se prodává v průměru za 26,97 Kč/l, což je o 29 haléřů více než minulou středu. Vyplývá to z informací na firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Ceny pohonných hmot v Česku rostou od půlky května, předtím od poloviny ledna klesaly. Podle analytiků budou zdražovat i nadále, trend ale postupně zeslábne.

Benzinky
doporučujeme

"Pohonné hmoty zdražují navzdory stabilní ceně ropy Brent, která se v podstatě od počátku června obchoduje okolo hranice 40 dolarů za barel. Ze strany provozovatelů čerpacích stanic tak opětovně dochází k navyšování marží, když využívají oživení poptávky po palivech. Vzhledem k relativně solidní konkurenci na českém trhu však není tato situace dlouhodobě udržitelná, což by mělo limitovat další výraznější zdražování," řekl ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko. Očekává, že ceny pohonných hmot v Česku v příštím týdnu dále vzrostou, a to zhruba do deseti haléřů na litr.

"Ceny pohonných hmot pokračují v růstu a čerpací stanice tradičně začínají reagovat zpožděně na vývoj ceny ropy na světových trzích. Cena ropy Brent však není o moc výše, než byla na začátku června, i přesto je cena benzinu a nafty o zhruba korunu dražší. Poptávka po pohonných hmotách však spolu s letními měsíci bude zrychlovat a čerpací stanice si pravděpodobně chtějí udržet své luxusní marže," dodal analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že i přes současný růst cen čeká české řidiče čeká levné léto. "V souhrnu by paliva mohla být levnější dokonce i než v letní sezóně krizového roku 2009, kdy kvůli tehdejšímu ochabnutí globální poptávky se cena nafty pohybovala převážně rovněž v pásmu od 26 až 27 korun za litr, ovšem cena benzinu kolísala převážně v rozmezí od 28 do 29 korun. V souhrnu tak letošní léto bude pro motoristy pravděpodobně nejlevnější za posledních skoro 20 let," dodal.

Nejvíce zaplatí řidiči za paliva v Praze. Natural 95 se v hlavním městě prodává průměrně za 28,42 Kč/l, litr nafty tam stojí v průměru 28,20 koruny. V žádném jiném regionu se průměrné ceny pohonných hmot přes 28 korun nedostaly.

Naopak nejlevnější jsou benzin i nafta ve Zlínském kraji. Natural se tam stále drží pod hranicí 27 korun, prodává se průměrně za 26,90 Kč/l. Nafta stojí u tamních čerpacích stanic v průměru 26,46 koruny za litr.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy o něco levnější než v sousedním Rakousku i na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,09 eura (v přepočtu 29,00 Kč), litr nafty 1,04 eura (27,67 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,18 eura (v přepočtu 31,39 Kč), nafta stojí průměrně 1,05 eura (27,93 Kč). Za hranicemi v Německu se srovnatelný typ benzinu prodává podle serveru benzinpreis-aktuell.de v přepočtu za 36,47 koruny. Nafta stojí v přepočtu 30.97 koruny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny benzínu a nafty v ČR stagnují, zdražování se po dvou měsících…

30.07.2020 10:35 Aktualizováno Více než dvouměsíční růst cen pohonných hmot v Česku se zastavil. Ceny v uplynulém týdnu stagnovaly…

Benzin a nafta v Česku nadále zdražují. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

23.07.2020 09:59 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku i nadále zdražují. Litr Naturalu 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru…

Pohonné hmoty v ČR dál zdražují, benzin stojí stejně jako koncem března

16.07.2020 10:04 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Ceny stouply za poslední týden o více než 30 haléřů. Cena…

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, nafta je nad 27 Kč/l

09.07.2020 10:03 Aktualizováno Pohonné hmoty u čerpacích stanic v České republice dál zdražují, cena benzinu i nafty za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama