Sněžení a ochlazení v posledních dnech zlepšily podmínky pro lyžování na horách

Sněžení a ochlazení v posledních dnech zlepšily podmínky pro lyžování na horách v Čechách i na Moravě. Otevírají se další sjezdovky, provozovatelé využívají mrazivého počasí k zasněžování. Zatím jen omezenou nabídku mají běžkaři. Za týden začne pro hory jedno z nejsilnějších období roku - jarní prázdniny, které po týdenních turnusech rozdělených po okresech potrvá až do druhé poloviny března.

Sněhové podmínky v moravskoslezské části Beskyd stále nejsou ideální, v provozu je ale většina středisek. Lyžuje se například v Bílé i v Mezivodí. O víkendu by měli provoz obnovit i v lyžařském areálu v Mostech u Jablunkova.

V Jeseníkách už opět naplno panuje zimní počasí. V nejvyšších polohách hor leží kolem 40 centimetrů přírodního sněhu a teploty se drží hluboko pod nulou. Všechna lyžařská střediska jsou opět v provozu a významně se rozšířil i počet udržovaných běžeckých tratí.

Na jihu Moravy vydatněji sněžilo o víkendu, drobněji místy i v další dny. Na svazích tak sice stále leží především technický sníh, nyní ale s příměsí přírodního. "Především v neděli jsme měli narváno, počasí bylo jako víno. Je to znát, stačí, aby nasněžilo, a lyžaři přijdou. Podmínky jsou nyní výborné," uvedl za areál v Hodoníně u Kunštátu Vlastimil Jílek. Lyžuje se i v nedaleké Olešnici.

Na Vysočině je v provozu šest sjezdovek. Na Žďársku se lyžuje na Harusově kopci, na Fajtově kopci a v Novém Jimramově a u Jihlavy na Šacberku a Čeřínku. Od úterý znovu jezdí vlek také na Křemešníku u Pelhřimova. Stopy pro běžkaře poškodila obleva, najít se dají v okolí Nového Města na Moravě nebo v Jihlavě.

Návrat zimního počasí v uplynulých dnech výrazně zlepšil podmínky pro lyžování také v Krkonoších a v Orlických horách. Ve Špindlerově Mlýně se o víkendu koná Světový pohár v alpském lyžování žen, kvůli závodům bude pro veřejnost uzavřena pouze černá sjezdovka ve Svatém Petru. V krkonošském SkiResortu Černá hora - Pec se nabídka lyžování proti situaci před týdnem znásobila z 11 kilometrů na více než 26 kilometrů otevřených sjezdových tratí. Kvalitní lyžování nabízejí i hlavní střediska Orlických hor v Deštném a v Říčkách.

V Jizerských horách mohou lyžaři vyrazit na Tanvaldský Špičák, v částečném provozu jsou také areály v Desné, Josefově Dole, Rejdicích či Příchovicích. Upravené stopy mají běžkaři, přírodního sněhu ale zatím stále není příliš mnoho. V Jizerských horách leží maximálně asi čtvrt metru sněhu, na Jizerce ještě méně.

Na jihu Čech mohou lyžaři opět využít několik otevřených areálů, provozovatelé středisek s ochlazením a sněžením upravili sjezdovky na řadě míst regionu. Lyžuje se na Lipně, lyžaři mohou opět vyrazit i na Zadov, kde byl areál kvůli oblevě na několik dní uzavřený. Pro běžkaře jsou k dispozici tratě na stadionu Churáňov a mezi Zadovem a Pláněmi. Lyžuje se také na Kvildě, kde dokázali zachovat provoz i během lednové oblevy.

V šumavské Železné Rudě jsou podle tamního infocentra v provozu areály na Špičáku, Nad Nádražím, Samoty, Weissova louka a Alpalouka a jezdí také lanovka na Pancíř. V provozu je rovněž druhý největší areál oblasti - Nad Nádražím, kde se jezdí zatím jen na některých sjezdovkách. Do terénu mohou vyjet místy i běžkaři, i když stopy se většinou ještě strojově upravovat nedají, ve vyšších polohách si běžkaři prošlápli stopy sami.

Po ochlazení se i v Karlovarském kraji začínají znovu otevírat lyžařské areály a další sjezdovky. Výhodu mají výše položená střediska, kde silněji mrzne, a zasněžovat lze proto na plný výkon. Díky tomu se dá lyžovat na Klínovci i Božím Daru, na Plešivci, na Bublavě nebo v Mariánských Lázních.

Skiareál Telnice nedaleko Ústí nad Labem v sobotu spustí lanovku i další vleky. Klíny na Mostecku chtějí využít víkend, kdy mají teploty ještě klesnout, k zasněžování do zásoby. Teprve poté spustí lanovku. V provozu jsou tam prozatím vleky. V týdnu tam lyžují především účastníci školních lyžařských kurzů.

Lyžařská střediska ve středních Čechách hlásí dobré podmínky a fungují naplno. Pomohl také přírodní sníh, který napadl minulý týden a na svazích některých areálů se stále drží. Díky zimnímu počasí přibylo návštěvníků i ve všední dny. Lidé mohou vyrazit na Monínec, Chotouň, Kvasejovic i na Šibeniční vrch.

Související

Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.
Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

Více souvisejících

Lyžování lyžařské areály

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 19 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy