DPH

Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)

Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Sníží nebo nesníží nižší DPH na potraviny jejich ceny? Neshodne se na tom ani stát

Češi by měli platit za potraviny méně. Proč? Inu, jednoduše řečeno, má to být díky chystané změně sazeb Daně z přidané hodnoty (DPH). V rámci tzv. „Konsolidačního balíčku“ se totiž dosavadní snížené sazby DPH ve výši deset a patnáct procent sloučí do jedné, a to ve výši 12 procent. Vedle toho má pak být tzv. základní sazba, a to ve výši 21 procent. Nutno říct, že mimo všechny procenta DPH mají pak mít jedinou výjimku z tohoto navrhovaného systému, v podobě nulové sazby DPH, knihy. No a zmiňované potraviny mají být zdaněny místo dosavadních patnácti procent oněch dvanácti procenty DPH. 
Ilustrační foto

Snížení DPH na potraviny: Svaz řekl, jak se k němu postaví obchody

Potravinové řetězce podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy promítnou do cen navrhované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny o tři procentní body na 12 procent v plné výši. Řekl to dnes na tiskové konferenci Hospodářské komory ČR. Dodal však, že naopak přesun nealkoholických nápojů do základní 21procentní sazby ze současné 14procentní a zvýšení spotřební daně na lihoviny o deset procentních bodů povedou k tomu, že se změny v nákupním košíku téměř vykryjí.
Vláda ČR

Některá opatření vlády mohou lidé podle politologů ocenit až za delší dobu

Dnes oznámená opatření ke konsolidaci státního rozpočtu budou mít negativní vliv na popularitu vlády, domnívá se politolog Jan Kubáček. Kabinet podle něj promarnil příležitost získat si větší společenskou podporu bojem proti byrokracii a šedé ekonomice. Část kroků vlády veřejnost ocení až za delší dobu, domnívá se Kubáček. Podle politologa Stanislava Balíka se pozitivní dopady mohou projevit do voleb, ve kterých tak má vláda stále šanci uspět. Podobu balíčku označil za maximum možného s ohledem na nutný kompromis mezi pěticí stran.
Petr Pavel

Pavel: Česko by mělo mít dvě sazby DPH

Podle prezidenta Petra Pavla by mělo Česko přejít na dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Nicméně, předtím by se měla uskutečnit věcná debata o tom, které zboží by mělo být zařazeno do každé sazby a jaký by to mělo dopad na lidi, kteří se již dnes potýkají s velkými sociálními problémy. Pavel to uvedl v debatě s Deníkem. Část vládní koalice také prosazuje snížení počtu sazeb DPH ze tří na dvě. Konečné návrhy by měl představit premiér Petr Fiala (ODS) do měsíce.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Opozice kritizuje návrhy dvou sazeb daně z přidané hodnoty

Opoziční hnutí ANO a SPD kritizují návrhy dvou sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), které podle České televize (ČT) navrhuje ministerstvo financí. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je potřeba hledat úspory zejména ve výdajích státního rozpočtu. Vláda potvrzuje, že nemá žádnou vizi, a testuje, co lidé snesou, míní první místopředseda ANO Karel Havlíček. Politici to uvedli na dotaz ČTK.
DPH, ilustrační fotografie

Zrušení nejnižší sazby DPH státu „přihraje“ 24 miliard ročně, ale zvýší inflaci. Zdražilo by léky, vodu a pomohlo k vyšším ziskům obchodním řetězcům

Chystané změny daně z přidané hodnoty, jak komentuje situaci ekonom Kovanda, jsou vlastně zvýšením daně, v rozporu s původními sliby vládních stran. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat.
Daně, ilustrační fotografie

Ekonom vypočítal, kolik peněz do rozpočtu by přineslo zvýšení DPH na 23 procent

Případné zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na 23 z dnešních 21 procent by mohlo do státního rozpočtu přinést zhruba 24 miliard korun. Zároveň by to znamenalo zvýšení spotřebitelských cen zhruba o jedno procento, uvedl dnes na dotaz ČTK hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Česká televize v sobotu informovala, že vládní STAN a TOP 09 zvažují růst základní sazby DPH o dva procentní body, v koalici na tom zatím shoda není.
DPH, ilustrační fotografie

Od ledna se zvyšuje limit pro registraci DPH i pro placení paušální daně

Zvýšení limitu pro platbu daně z přidané hodnoty i pro odvod paušální daně na dva miliony korun, zavedení daně z mimořádných zisků nebo konec elektronické evidence tržeb (EET) patří mezi hlavní změny v oblasti daní, které začínají platit od 1. ledna. Od příštího roku se také o pět procent zvýší spotřební daň z tabákových výrobků. Na daních ušetří lidé s vyššími příjmy, protože se posouvá hranice pro výši příjmů podléhající 23procentní dani. Vyplývá to z informací ministerstva financí a z vyjádření daňových odborníků oslovených ČTK.
Ilustrační foto Komentář

Češi platí za potraviny nejvyšší daň v Evropě. Co by udělalo její snížení?

Z pohledu finančních trhů by to byla jistě tzv. kurzotvorná informace, kdyby se na veřejnost dostala zpráva o tom, jak konkrétně by se mohla změnit sazba Daně z přidané hodnoty (DPH) v Česku. Jde totiž o to, bráno širším úhlem pohledu, že Češi platí třeba za opozicí tolik zmiňovanými potravinami (v současné době nejvyšších hodnot inflace za poslední dekádu) 15 procent, což je vskutku hodně vysoko, zatímco ve velké většině Evropy jsou potraviny zdaněny DPH většinou do deseti procent. 
Ilustrační foto

Firmy, které nebudou nově platit DPH, mají čas na odhlášení do čtvrtka

Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.
Zdeněk Nekula

Stát snížení DPH na potraviny neplánuje, podle Nekuly nemá stejně jako u pohonných hmot smysl

Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny by v současné situaci prudkého zdražování nemělo žádný efekt na koncové ceny. Vyšlo by do ztracena jako v případě spotřební daně u pohonných hmot. Ta se od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr z benzinu a nafty, ale řidiči nyní tankují paliva dráž než před jejím snížením. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Zbyněk Stanjura (ODS)

Přezkum snížení DPH u elektřiny a plynu nebyl iniciativou Stanjury

Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u plynu a elektřiny za loňský listopad a prosinec nebylo iniciativou ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). O přezkumu rozhodl až na základě vyjádření rozkladové komise ministerstva financí, která dostala podnět od právnické osoby.
DPH, ilustrační fotografie

Navrhované změny pro podnikatele: přihlášení k DPH až od dvou milionů a tři pásma paušální daně

Ministerstvo financí navrhuje změny v paušální dani a v limitu pro přihlášení k placení daně z přidané hodnoty. Podle návrhu by vznikla tři pásma, které se budou řídit příjmy podnikatele. Od příštího roku by tak podnikatelé mohli vstoupit do paušálního režimu i s výdělkem do dvou milionů korun. Návrh momentálně putuje do vnějšího připomínkového řízeni.
Alena Schillerová

Ministerstvo financí požádá EU o zvýšení limitu pro povinné placení DPH, rozhodla vláda

Ministerstvo financí požádá Evropskou komisi o zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty (DPH), z jednoho milionu na dva miliony korun. Příslušný materiál dnes schválila vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Na stejnou částku chce navýšit i hranici ročního příjmu pro zájemce o paušální daň.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy