Z pohledu finančních trhů by to byla jistě tzv. kurzotvorná informace, kdyby se na veřejnost dostala zpráva o tom, jak konkrétně by se mohla změnit sazba Daně z přidané hodnoty (DPH) v Česku. Jde totiž o to, bráno širším úhlem pohledu, že Češi platí třeba za opozicí tolik zmiňovanými potravinami (v současné době nejvyšších hodnot inflace za poslední dekádu) 15 procent, což je vskutku hodně vysoko, zatímco ve velké většině Evropy jsou potraviny zdaněny DPH většinou do deseti procent.
Jak ale říkají zprávy z vládních kuloárů, je možné, že se zavedená podoba zdanění DPH nejen potravin může brzy změnit. Zbyněk Stanjura, toho času šéf resortu financí totiž řekl ve vysílání ČRo Plus, aniž by prozradil právě ty kurzotvorné informace, že jeho úřad právě nyní vše pečlivě kalkuluje a propočítává. Otázkou ale zůstává, zda se má nebo může DPH na potraviny snížit.
Je jasné, že většině populace by se snížení daně z přidané hodnoty na potraviny, jídlo, pití a já nevím, co ještě dalšího, opozicí Ano a SPD označované jako téměř životadárné položky, které současná vláda podle nich ne a ne zlevnit, líbilo. Jenže právě po vládě levicově populistických hnutí a stran, které přivedly nyní voliči nejoblíbenějšího z vůdců téměř na buben českou státní kasu svou politikou rozhazování peněz z „vrtulníku“, brání téměř jakémukoliv snižování daní.
Stačí si připomenout, že prezidentský kandidát, soudem cizí země uznaný spolupracovník nechvalně známé komunistické Státní bezpečnosti, dokázal s dalšími experty hnutí Ano a ČSSD zařídit díru ve státní kase za rok 2021 ve výši 419,7 miliard korun. Aby bylo jasno, to je nejhorší výsledek od vzniku České republiky.
Je sice pravda, že ani po letošku nebudou tuzemské státní finance zdravé natolik aby dovolily státu výrazněji upravovat výši zdaněni, neznamená to ale, že by tu nebyl prostor k nějakým úpravám na pro každodenní život důležité položky, jakým jsou právě potraviny. Kromě popsaného problému ohledně možného snížení daně kvůli vysokému zadlužení země, se ale kolem celé problematiky točí i další, ať už vyslovené či nevyslovené otázky.
A jednou z nich je třeba tak, zda by se po snížení DPH u potravin skutečně ceny na delší dobu nakonec snížily v samotných obchodech, nebo, jak se někdy říká „ve veřejném prostoru“, snížené daně by se do cen nepromítly, ale zůstaly by na kontech obchodníků.
A i když sám šéf vlády Petr Fialy domácím médiím řekl, že: „Ve vládě není velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty na potraviny“. Faktem totiž je, právě výnos z daně z přidané hodnoty je vážnou a významnou položkou státního rozpočtu a jakýkoliv zásah do její výše může zavinit to, v krajním případě, že některé zboží nemusí být snadno „koupitelné“.
Nejsou to sice potraviny, ale taková zkušenost od některých zemí ve Střední Evropě se zastropováním cen či snižováním DPH vede nakonec k tomu, že některých komodit není dost, nebo ona snížená DPH není dlouhodobě udržitelná a pak dochází k doslova šílenému nárůstu ceny
Vláda si navíc myslí, což se objevilo i v mediálním prostoru, že konkrétně u potravin by v příštím roce, a to i díky očekávanému postupnému snižování inflace, už nemělo docházet k radikálnímu nárůstu cen potravin. Navíc bez ohledu na to, jaká bude v Česku nakonec skutečná výše DPH na potraviny, lze v příštím roce čekat zajímavé změny také od „nástupu“ nové zemědělské politiky Evropské unie (EU).
Ono totiž 2. prosince 2021 byla formálně přijata dohoda o reformě společné zemědělské politiky EU. Ta, kromě jiného, má začít platit právě v příštím roce a jejím cílem je zajistit spravedlivější, ekologičtější a výkonnější zemědělské výkony v členských zemích sdružení. Snad si i díky tomu potravinářští producenti menšího charakteru dosáhnou na větší podporu, a i oni společně třeba se svými středně velkými konkurenty otočí trend v cenovém vývoji potravin.
Související
Vzájemně zaručené zničení se musí připomínat. Ruská snaha o aktivaci článku 5 může mít děsivé důsledky
Kreml ví, že je Západ daleko silnější. NATO a EU musí jednat z pozice síly
komentář , Obchody , DPH , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Důchodové reformě už stojí v cestě jen prezident. Senát ji schválil
před 1 hodinou
Nikomu to neříkejte. Server zjistil, jak Rusko oznámilo USA odpálení rakety Orešnik
před 1 hodinou
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
před 2 hodinami
Barnierova vláda se rozpadla. Politická krize ve Francii může zasáhnout celou EU
před 2 hodinami
Důchodová kalkulačka do ledna 2025. Valorizace brzy změní výši penzí
před 2 hodinami
Ruská spojka v NATO? Aliance s napětím sleduje volby v Rumunsku
před 3 hodinami
Útok na ZČU se nepotvrdil, případ pokračuje. Hledá se šiřitel poplašné zprávy
Aktualizováno před 3 hodinami
Historický rekord: Bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů
před 3 hodinami
Policie vyšetřuje Sok-jola za pokus o vzpouru. Může mu hrozit až poprava
před 5 hodinami
Počasí bude vyžadovat výstrahu. Bude rozmanité, avizují meteorologové
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.
Zdroj: Libor Novák