Další pokus o svržení Fialovy vlády neprošel. Po 31 hodinách Babiš opět prohrál svůj boj ve Sněmovně

Vláda Petra Fialy (ODS) se již třikrát ubránila pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Tentokrát byl impulzem k hlasování kauza šifrovaného telefonu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), vyvolaná hnutím ANO. Sněmovna se k hlasování dostala po více než 31 hodinách jednání, což bylo o šest hodin déle než v předchozím případě v lednu. Opozice kritizovala vládní hnutí STAN zejména kvůli neprůhlednému financování a kauze Dozimetr, spolu s dalšími aférami.

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) úspěšně odolala třetímu pokusu opozice o vyslovení nedůvěry ve Sněmovně. S ohledem na koaliční většinu to nebylo překvapení. Hlasování proti návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu očekávaně podpořili přítomní poslanci všech pěti stran vládní koalice. Návrh naopak schválili jen přítomní poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Tím zůstává kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů nadále u moci s důvěrou dolní komory. Hlasování skončilo 85 hlasy pro návrh a 96 hlasy proti němu.

„Náš návrh sice neprošel, ale všechny věty z naší strany, které tu zazněly, měly svůj význam. Trápení Fialova týmu bude pokračovat, Česko prohrálo,“ řekla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Minule jsem říkal, že 84 hlasů je málo, za 10 měsíců jste přidali jeden jediný hlas. Měli byste na opoziční práci zapracovat,“ rýpl si poslanec Marek Benda (ODS).

Na úvod středeční schůze vystoupil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Podle něj má vláda hroší kůži a stále pokračuje v nebezpečné politice. Podle Fialy jsou velkou problematikou kabinetu rozpočet, veřejné finance a ekonomika. „Dalším problémem je energetika a energetická politika. Bohužel na těchto dvou věcech, na energetice a ekonomice, závisí budoucnost nás všech,“ řekl Radim Fiala.

Další poslanci postupně vystoupili a někteří ze zástupců hnutí ANO včetně jejich vůdce Andreje Babiše kritizovali premiéra Petra Fialu za jeho projev z úterka, ve kterém představil program vlády. Babiš ve svém ostrém projevu obvinil Fialu z lží a nepravdivých informací, které údajně prezentoval. Podle něj tvořilo mnoho bodů z projevu Fialy leži, několik dalších bylo projektů od hnutí ANO a dalších politických subjektů. Tvrdil, že Fiala šel do osobního útoku.

Premiér Fiala na obranu svého kabinetu prohlásil, že jeho vláda skutečně pracuje na pozitivních změnách v České republice a snaží se napravit některé neúspěchy a nečinnost předchozích vlád. Kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše, tvrdíc, že neudělala dost pro bezpečnost a prosperitu země a mnohdy ji ohrožovala svými rozhodnutími. Debatní atmosféra byla napjatá, a to zejména mezi představiteli obou hlavních politických subjektů ve Sněmovně.

Premiér Fiala bránil svou vládu tím, že představil sedmdesát úspěšných kroků jejího působení. V reakci na pokus opozice o hlasování o nedůvěře prohlásil, že opoziční snaha o svržení kabinetu byla vyvolána pouze tím, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vlastnil šifrovaný telefon, který používali lidé spojení s kauzou Dozimetr. Podle Fialy byl tento důvod spíše záminkou a hlavním důvodem pro opoziční snahu o vyslovení nedůvěry byla nespokojenost s vládou.

Babiš se při svém vystoupení ostře postavil proti premiérovi Fialovi a označil jeho projev za plný lží. Odpovědí byla řada dalších projevů jak z řad koalice, tak opozice, a celková debata v noci probíhala vyhroceně, s obviněními a kritikou na obou stranách.

Opozice znovu neuspěla ve svém pokusu o vyslovení nedůvěry kabinetu Petra Fialy. Pro hlasování bylo třeba nadpoloviční většiny, což znamená alespoň 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry z celkového počtu poslanců. Opozice tuto hranici nedosáhla, a to přesto, že někteří opoziční poslanci se středečního jednání omluvili.

Tento pokus o vyslovení nedůvěry byl již třetím během současného volebního období, ale stejně jako v předchozích pokusech se nezdařil. Veškeré pokusy o vyslovení nedůvěry vládě v České republice v minulých letech skončily neúspěchem. Pouze jednou se opozici podařilo svrhnout vládu, což se stalo v roce 2009, kdy byl sesazen kabinet premiéra Mirka Topolánka z ODS.

Co hlasování předcházelo

"Opětovný pokus o vyslovení nedůvěry nás všechny stojí čas a energii, kterou bychom mohli využít lépe. Například hlasováním o zákonech, které na to kvůli pravidelným obstrukcím čekají celé měsíce," uvedl premiér Fiala na sociální síti X. Ve svém vystoupení podle svých slov zmínil  sedm desítek úspěchů vlády. 

"Fialova vláda podvedla a zradila všechny občany a ničí jejich život. Tato vládní přehlídka arogance je důvod, proč jsme vyvolali hlasování o nedůvěře," napsal Babiš na facebooku.

První poslanec se v rámci řádné diskuze dostal ke slovu včera v půl jedenácté večer, tedy po více než 12 hodinách od zahájení jednání. Diskuze dnes pokračuje i po 22. hodině, hlasování o vyslovení nedůvěry vládě se očekává nejdříve v noci. Sněmovna si proto odsouhlasila možnost jednání i přes půlnoc.

Hnutí ANO iniciovalo hlasování o nedůvěře kvůli vicepremiérovi a ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) a takzvané kauze šifrovaného telefonu. Předchozí výzvy k rezignaci či jeho odvolání z kabinetu nebyly vyslyšeny.

Vláda Petra Fialy byla jmenována v prosinci 2021, má za sebou necelé dva roky fungování. Dosud v ní došlo k pěti personálním změnám na postech ministrů školství, zemědělství, životního prostředí a pro evropské záležitosti. 

Související

Více souvisejících

Vláda ČR Poslanecká sněmovna Hnutí ANO Petr Fiala (ODS) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy