Další pokus o svržení Fialovy vlády neprošel. Po 31 hodinách Babiš opět prohrál svůj boj ve Sněmovně

Vláda Petra Fialy (ODS) se již třikrát ubránila pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Tentokrát byl impulzem k hlasování kauza šifrovaného telefonu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), vyvolaná hnutím ANO. Sněmovna se k hlasování dostala po více než 31 hodinách jednání, což bylo o šest hodin déle než v předchozím případě v lednu. Opozice kritizovala vládní hnutí STAN zejména kvůli neprůhlednému financování a kauze Dozimetr, spolu s dalšími aférami.

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) úspěšně odolala třetímu pokusu opozice o vyslovení nedůvěry ve Sněmovně. S ohledem na koaliční většinu to nebylo překvapení. Hlasování proti návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu očekávaně podpořili přítomní poslanci všech pěti stran vládní koalice. Návrh naopak schválili jen přítomní poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Tím zůstává kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů nadále u moci s důvěrou dolní komory. Hlasování skončilo 85 hlasy pro návrh a 96 hlasy proti němu.

„Náš návrh sice neprošel, ale všechny věty z naší strany, které tu zazněly, měly svůj význam. Trápení Fialova týmu bude pokračovat, Česko prohrálo,“ řekla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Minule jsem říkal, že 84 hlasů je málo, za 10 měsíců jste přidali jeden jediný hlas. Měli byste na opoziční práci zapracovat,“ rýpl si poslanec Marek Benda (ODS).

Na úvod středeční schůze vystoupil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Podle něj má vláda hroší kůži a stále pokračuje v nebezpečné politice. Podle Fialy jsou velkou problematikou kabinetu rozpočet, veřejné finance a ekonomika. „Dalším problémem je energetika a energetická politika. Bohužel na těchto dvou věcech, na energetice a ekonomice, závisí budoucnost nás všech,“ řekl Radim Fiala.

Další poslanci postupně vystoupili a někteří ze zástupců hnutí ANO včetně jejich vůdce Andreje Babiše kritizovali premiéra Petra Fialu za jeho projev z úterka, ve kterém představil program vlády. Babiš ve svém ostrém projevu obvinil Fialu z lží a nepravdivých informací, které údajně prezentoval. Podle něj tvořilo mnoho bodů z projevu Fialy leži, několik dalších bylo projektů od hnutí ANO a dalších politických subjektů. Tvrdil, že Fiala šel do osobního útoku.

Premiér Fiala na obranu svého kabinetu prohlásil, že jeho vláda skutečně pracuje na pozitivních změnách v České republice a snaží se napravit některé neúspěchy a nečinnost předchozích vlád. Kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše, tvrdíc, že neudělala dost pro bezpečnost a prosperitu země a mnohdy ji ohrožovala svými rozhodnutími. Debatní atmosféra byla napjatá, a to zejména mezi představiteli obou hlavních politických subjektů ve Sněmovně.

Premiér Fiala bránil svou vládu tím, že představil sedmdesát úspěšných kroků jejího působení. V reakci na pokus opozice o hlasování o nedůvěře prohlásil, že opoziční snaha o svržení kabinetu byla vyvolána pouze tím, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vlastnil šifrovaný telefon, který používali lidé spojení s kauzou Dozimetr. Podle Fialy byl tento důvod spíše záminkou a hlavním důvodem pro opoziční snahu o vyslovení nedůvěry byla nespokojenost s vládou.

Babiš se při svém vystoupení ostře postavil proti premiérovi Fialovi a označil jeho projev za plný lží. Odpovědí byla řada dalších projevů jak z řad koalice, tak opozice, a celková debata v noci probíhala vyhroceně, s obviněními a kritikou na obou stranách.

Opozice znovu neuspěla ve svém pokusu o vyslovení nedůvěry kabinetu Petra Fialy. Pro hlasování bylo třeba nadpoloviční většiny, což znamená alespoň 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry z celkového počtu poslanců. Opozice tuto hranici nedosáhla, a to přesto, že někteří opoziční poslanci se středečního jednání omluvili.

Tento pokus o vyslovení nedůvěry byl již třetím během současného volebního období, ale stejně jako v předchozích pokusech se nezdařil. Veškeré pokusy o vyslovení nedůvěry vládě v České republice v minulých letech skončily neúspěchem. Pouze jednou se opozici podařilo svrhnout vládu, což se stalo v roce 2009, kdy byl sesazen kabinet premiéra Mirka Topolánka z ODS.

Co hlasování předcházelo

"Opětovný pokus o vyslovení nedůvěry nás všechny stojí čas a energii, kterou bychom mohli využít lépe. Například hlasováním o zákonech, které na to kvůli pravidelným obstrukcím čekají celé měsíce," uvedl premiér Fiala na sociální síti X. Ve svém vystoupení podle svých slov zmínil  sedm desítek úspěchů vlády. 

"Fialova vláda podvedla a zradila všechny občany a ničí jejich život. Tato vládní přehlídka arogance je důvod, proč jsme vyvolali hlasování o nedůvěře," napsal Babiš na facebooku.

První poslanec se v rámci řádné diskuze dostal ke slovu včera v půl jedenácté večer, tedy po více než 12 hodinách od zahájení jednání. Diskuze dnes pokračuje i po 22. hodině, hlasování o vyslovení nedůvěry vládě se očekává nejdříve v noci. Sněmovna si proto odsouhlasila možnost jednání i přes půlnoc.

Hnutí ANO iniciovalo hlasování o nedůvěře kvůli vicepremiérovi a ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) a takzvané kauze šifrovaného telefonu. Předchozí výzvy k rezignaci či jeho odvolání z kabinetu nebyly vyslyšeny.

Vláda Petra Fialy byla jmenována v prosinci 2021, má za sebou necelé dva roky fungování. Dosud v ní došlo k pěti personálním změnám na postech ministrů školství, zemědělství, životního prostředí a pro evropské záležitosti. 

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Poslanecká sněmovna Hnutí ANO Petr Fiala (ODS) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy