Šéf Vojenské nemocnice Brno si udělal výlet do Rakouska, nakazil se covidem. Kauzu řeší ministerstvo

obrany se zabývá lyžařskou dovolenou ředitele Vojenské nemocnice Brno Martina Stračára, na níž se vydal na konci října do Tyrolska. Za tři dny po svém návratu do Česka měl Stračár pozitivní test na koronavirus, uvedly dnešní Hospodářské noviny (HN).

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Šéf brněnské vojenské nemocnice podnikl cestu v době nouzového stavu a za situace, kdy vláda občany vyzývala, aby zůstali doma. Stračár se hájí tím, že lidé do zahraničí cestovat mohou a v Rakousku doprovázel svou patnáctiletou dceru, která závodně lyžuje, v roli trenéra a lékaře. Není také podle něj jasné, zda se nakazil v Rakousku, nebo při práci v nemocnici.

"Zaprvé to nebylo zakázáno, zadruhé vy prostě neovlivníte, kde se nakazíte," řekl pro iHned.cz ředitel. Po svém příjezdu z Rakouska opět nastoupil do nemocnice, kde běžně sloužil a operoval. Test si udělal po třech dnech po návratu, kdy měl horečku, předtím nebyl důvod, uvedl.

Stračár ČTK řekl, že v době jeho výjezdu i příjezdu bylo v Rakousku mnohonásobně méně nakažených než v ČR. "Mrzí mě, že je to tak tendenčně zkreslené a píše se, že jsem něco přivezl a ohrozil pacienty. Po návratu jsem naopak přišel do styku s pozitivními pacienty," uvedl Stračár. Dodal, že z jeho spolupracovníků nikdo nakažený není.

Podle ministerstva obrany, které brněnskou vojenskou nemocnici zřizuje, bylo jeho chování nevhodné. "V době pandemie se musí každý chovat zodpovědně a vyhodnotit, co je a co není vhodné. Od postupu ředitele se musíme distancovat. Nyní prověřujeme, zdali nebyla porušena platná nařízení hlavní hygieničky," řekl HN mluvčí resortu Jan Pejšek. Se Stračárem bude resort jeho chování dál řešit.

Podle mluvčího sice ministerstvo nezjišťuje, kam jejich zaměstnanci jezdí na dovolenou, předpokládají ale, že se budou řídit vládními doporučeními. "I v mimopracovní rovině jsme pro zaměstnance vydali apel, aby se chovali vhodně a podle doporučení vlády," dodal Pejšek.

Brněnská vojenská nemocnice léčí vojáky, policisty i civilisty. Z celkového počtu 253 lůžek je 70 z nich určeno pro pacienty s koronavirovou nákazou. Nynější obsazenost je kolem 50 lůžek. Nemocný je i personál. Zhruba 20 zaměstnanců je v současnosti kvůli covidu na neschopence. "Nikoho jsem nenakazil, to určitě ne," řekl HN Stračár.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Ackermann, maskáče nahradí…

30.11.2020 16:18 Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Jaroslav Ackermann. Na twitteru to uvedl…

Obrana nakoupí terénní vozy Toyota Hilux, zaplatí za ně přes miliardu

26.11.2020 11:17 Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních…

Metnar: Zeman podpořil armádní rozpočet v současné podobě

25.11.2020 19:29 Prezident Miloš Zeman podpořil návrh rozpočtu ministerstva obrany na příští rok v současné podobě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama