Tajný večírek v Teplicích má dohru uvnitř policie, její postup může řešit inspekce

Ústecké krajské policejní ředitelství chce postoupit Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) prověřování postupu policie při oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v Teplicích. Na informaci Českého rozhlasu Sever dnes upozornil server iROHLAS.cz. Mluvčí inspekce Ivana Nguyenová ale na dotaz ČTK uvedla, že GIBS si věc zatím nepřevzala.

Policie ČR
doporučujeme

Postup policistů původně prověřoval odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství v Ústí nad Labem. "V průběhu minulého týdne se v mediálním prostoru objevily informace o 'záměrném ignorování' narozeninové oslavy v hotelu Prince de Ligne ze strany Policie ČR. Na základě těchto zveřejněných informací bylo šetření odboru vnitřní kontroly pozastaveno a věc byla postoupena dle věcné příslušnosti Generální inspekci bezpečnostních sborů pro podezření možného spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby," řekla Rozhlasu krajská policejní mluvčí Jana Slámová.

"Můžeme potvrdit, že jsme k této záležitosti obdrželi ze strany krajského ředitelství policie dokument nazvaný 'Postoupení spisového materiálu dle věcné a místní příslušnosti' s podezřením z možného spáchání trestného činu," reagovala Nguyenová.

"Dokument nicméně obsahoval pouze dva odkazy na internetové články, ve kterých doposud neshledáváme žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by zde bylo podezření ze spáchání trestného činu. Proto jsme obratem vyzvali krajské ředitelství policie, ale i policejní prezidium, aby podání bylo doplněno," vysvětlila mluvčí GIBS. "V případě, že bude doplněno o relevantní informace, začneme se záležitostí zabývat," doplnila.

Narozeninová oslava, která se konala 23. ledna, porušila několik vládních nařízení proti šíření koronaviru. Uskutečnila se, přestože policisté v Teplicích v té době kontrolovali restaurace, jež měly navzdory zákazu otevřeno.

Účast na oslavě stála místo libereckého krajského policejního vyšetřovatele Vladislava Husáka. Policejní prezident ho odvolal k 1. únoru. Husák, který má nově působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, však zatím formálně ve funkci zůstal. Je totiž hospitalizovaný a nemohl si převzít příslušné dokumenty.

Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát, v čele agentury rozdělující miliardy korun na sport ale zůstal. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či zastupitel města Teplice Michal Kasal.

V Česku nyní musejí být kvůli epidemii koronaviru zavřené vnitřní prostory restaurací. Zavřena musejí být také ubytovací zařízení, výjimka platí pro pracovní cesty. V hotelu někteří účastníci oslavy včetně Husáka přespali.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strážníci budou kontrolovat zakrytí nosu a úst i použité pomůcky

24.02.2021 13:55 Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný…

Pražští strážníci čekají na písemné znění přesného nařízení o rouškách

22.02.2021 13:52 Pražští strážníci čekají na písemné vyhotovení nového vládního nařízení používat v MHD pouze…

Policisté o víkendu vrátili z hranic uzavřených okresů více lidí

22.02.2021 10:31 Policisté zamítli od nedělního do dnešního rána ve 340 případech cestu aut do nebo z uzavřených…

Armáda za rok boje proti koronaviru nasadila přes 17 tisíc vojáků

20.02.2021 09:35 Aktualizováno Armáda během téměř roční účasti v boji proti pandemii koronaviru nasadila asi 17.500 vojáků. Jmenný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama