Vězeňská služba chce kvůli koronaviru omezit nástup vězňů

Vězeňská služba požádala předsedy krajských soudů, aby odsouzení za banální trestné činy nemuseli za současné situace šíření koronaviru nastupovat do vězení. Toto opatření má snížit zavlečení nákazy do věznic. U žádného vězně v Česku dosud nebylo onemocnění covid-19 zjištěno. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal dnes v Radiožurnálu řekl, že do výkonu trestu nastupuje asi 500 odsouzených měsíčně.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Šlo by o odsouzené, kteří mají nezávažnou trestnou činnost, tedy o pachatele banálních trestných činů," uvedl k žádosti soudům. Předsedové soudů mají o tomto opatření dnes jednat pomocí videokonference s Dohnalem i ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

Dohnal řekl, že kvůli nemoci covid-19 přijala Vězeňská služba rozsáhlá preventivní opatření s cílem maximálně zabránit rozšíření onemocnění do věznic. "Součástí těchto opatření bylo i oslovení jednotlivých předsedů krajských soudů, aby v zákonných možnostech zvážili odklad nástupu k trestu u odsouzených takzvaně z volné nohy, to znamená těch, kteří mají dobrovolný samostatný nástup do výkonu trestu v termínu, který určí soud. Nejedná se tedy o nebezpečné pachatele," uvedl šéf Vězeňské služby. Dosavadní reakce z krajských soudů jsou podle něj pozitivní. "Dnes máme s předsedy soudů i videokonferenci a budeme tam toto téma řešit," dodal.

V současné době není žádný vězeň nakažený. Z 12.000 dozorců a civilních zaměstnanců Vězeňské služby se covid-19 potvrdil u 11 lidí, jeden člověk se už vyléčil, uvedl Dohnal. Mluvčí sboru Petra Kučerová minulý týden ČTK sdělila, že částečný výpadek příslušníků neohrozil schopnost zajistit ve věznicích bezpečnost a pořádek. "Zaměstnanci, kteří byli s těmito osobami v kontaktu, zůstávají doma. Vězněné osoby jsou izolovány od ostatních," popsala. Každá z českých věznic má možnost umístit vězně, u kterého existuje podezření na nákazu, odděleně.

Vězni dál vyrábějí roušky chránící proti šíření koronaviru, denně jich podle Dohnala vyrobí zhruba 15.000. Roušky či ochranné štíty věznice dodávají nemocnicím, justiční soustavě, poště nebo domovům pro seniory.

Ve věznicích jsou od poloviny března zakázány návštěvy. Platí i další preventivní opatření proti šíření nákazy. Například každému, kdo přijde do věznice zvenčí, se při vstupu měří teplota. Případné uvolnění opatření záleží na rozhodnutí vlády. "V těchto věcech se musíme samozřejmě řídit nařízeními vlády, protože to, že vězeňská služba dočasně uzavřela možnost návštěv věznic, bylo rozhodnutí vlády," poznamenal Dohnal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová podepsala navýšení odměn pro policisty či hasiče

02.06.2020 15:19 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes podepsala rozpočtové opatření na navýšení odměn…

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Armáda ČR dostane nové přilby, uspěly ve vojskových zkouškách

29.05.2020 15:54 Přilby od firmy Argun pro českou armádu splnily vojskové zkoušky. Armáda to dnes oznámila na…

GIBS obvinila dva policisty, z cizinců měli podvodně lákat peníze

28.05.2020 13:03 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva policisty z oddělení pobytových kontrol…

Související:

Právě se děje

Další zprávy