Vlaky a autobusy jsou kvůli epidemii poloprázdné, dopravci ruší desítky spojů

Vlaky a autobusy už opět jezdí poloprázdné. Poptávka cestujících se v současnosti pohybuje zhruba na čtvrtině běžného zájmu, v okrajových časech je pak často ještě nižší. Dopravci proto v minulých dnech zrušili desítky spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Krize způsobuje dopravcům stamilionové až miliardové ztráty.

Vlaky
doporučujeme

České dráhy omezují provoz průběžně už po několik týdnů. Už dříve zrušili téměř všechny spoje pendolino mezi Prahou a Ostravou, jezdit přestaly také některé další komerční spoje na této trase. Po dohodě se státem a kraji se snížil provoz i některých vybraných rychlíků, expresů a regionálních spojů mezi některými krajskými městy. O dalším omezování dopravy kvůli snižující se poptávce dráhy rozhodly v posledních dnech. O víkendu částečně omezily dopravy mezi Prahou, Ostravou a Žilinou, od středy pak přestanou jezdit i některé spoje na linkách z Prahy do Ústí nad Labem, Drážďan a Berlína a také z Prahy do Českých Budějovic.

Nabídku spojů výrazně osekal i Leo Express. V tomto týdnu společnost omezila provoz především v tradičně slabších dnech uprostřed týdne a zachovala některé pondělní, páteční a nedělní vlaky. "Cestujícím se velmi omlouváme, ale stejně jako další dopravci jsme museli reagovat na aktuální vývoj a opatření vlády významně omezující pohyb," vysvětlil mluvčí Emil Sedlařík. Pro další týdny zatím dopravce ponechává provoz ve větším rozsahu než nyní, rozhodovat se ovšem zřejmě bude podle dalšího vývoje.

Zhruba 30 až 40 procent svých vlakových spojů zastavil v minulých týdnech také RegioJet. Další omezování dopravy společnost podle mluvčího Aleše Ondrůje zatím neplánuje, v provozu zůstávají i mezinárodní vlaky na Slovensko a do Rakouska. Během uplynulého víkendu RegioJet snížil počet spojů také na vybraných autobusových linkách, například do Českého Krumlova, Liberce Plzně a také na lince Praha - Berlín a zpět.

S velkým úbytkem cestujících se dopravci potýkali už na jaře, tehdy přepravovali pouhou desetinu cestujících oproti předkrizovému období. Už tehdy dopravci zaznamenali vysoké ztráty, soukromí dopravci v řádech stovek milionů korun, státní České dráhy pak v pololetí vykázaly ztrátu 1,98 miliardy korun. Nyní se tak ztráty všech dopravních společností dál prohlubují. Dopravci proto v minulých dnech jednotně vyzvali vládu k pomoci, a to formou prominutí poplatků za využívání železnice. Stát zatím o této variantně nerozhodl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama