Důchodová reforma má první návrh. Co budoucí penzisty čeká?

Praha - Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o základních bodech penzijní reformy počítá s některými prvky ze závěrečné zprávy tzv. Bezděkovy komise a nese některé znaky slovenského penzijního systému.

Návrh má dvě části, z nichž první popisuje nezbytné parametrické úpravy stávajícího průběžného systému, aby mimo jiné zohledňoval nedávné rozhodnutí Ústavního soudu. Druhá část se pak týká plánovaného II. pilíře, který bude založen na fondovém systému.

Mezi hlavní parametrické úpravy lze zařadit snížení stropu na sociální pojištění ze současného šestinásobku průměrné mzdy na trojnásobek. Zároveň má být na stejnou výši přesunuta druhá redukční hranice pro výpočet důchodů.

Tato dvě opatření mají být provedena hlavně kvůli snaze posílit zásluhovost, tj. vazbu mezi tím, kolik člověk do systému odvede a kolik z něj následně získá. Toto opatření je nutné učinit kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který konstatoval, že zásada solidarity u českého penzijního systému neúměrně převážila nad zásadou zásluhovosti.

Změny by měly potkat i systém valorizace, který v současnosti dává velké množství prostoru aktuální vládní garnituře. Podle návrhu MPSV by se důchody valorizovaly automaticky o hodnotu indexu spotřebitelských cen a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Urychlit se má zvyšování věku odchodu do důchodu. U žen na šest měsíců ročně ze současných čtyř s cílem sjednocení důchodového věku na 65 let pro muže i ženy. Pro muže bude dosavadní tempo zvyšování důchodového věku (dva měsíce ročně) zachováno.

Z návrhu Bezděkovy komise MPSV převzalo myšlenku snížení celkových odvodů na důchodové pojištění ze současných 28 procent hrubé mzdy o pět procentních bodů na 23 procent. Tento výpadek příjmů má být hrazen sjednocením sazeb DPH na jednotnou sazbu 19 procent.

Další teze pochází z předvolebního programu TOP 09 a navrhuje, aby děti prostřednictvím státu přispívaly ze svého pojistného rodičům. Jednalo by se o dvě procenta hrubé mzdy, které by prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení putovaly přímo rodičům těchto plátců.

Z návrhu Bezděkovy komise se zachoval především tzv. opt out, tedy možnost vyvedení části pojistného z I. průběžného pilíře do II. pilíře fondového, kde se budou tyto prostředky reálně zhodnocovat, na rozdíl od I. pilíře, z něhož okamžitě odcházejí na výplatu důchodů.

Z pojistného ve výši 23 procent hrubé mzdy by mělo jít do soukromých fondů tři až pět procentních bodů. Pro lidi do 40 let by toto opatření bylo povinné, mezi 40 a 50 roky dobrovolné. Starších občanů by se reforma neměla dotknout.

Zároveň ministerstvo přišlo s variantou, která se objevila již na první Národní ekonomické radě vlády (NERV). Ekonom Miroslav Zámečník tehdy navrhoval, aby jednou z možností fondového systému byl státní fond, který by byl kryt výhradně českými dluhopisy. MPSV tuto variantu zachovalo pro lidi, kteří si nevyberou soukromou společnost, které by svěřili své úspory.

Podmínka pro společnosti, které by chtěly spravovat penzijní fond, je oddělení majetku účastníků od majetku firmy. To je například problém stávajícího penzijního připojištění, u něhož toto oddělení neexistuje a podle řady analytiků jsou tak střadatelé vystavení značnému riziku.

Jakmile by střadatel dosáhl věku 65 let, peníze z fondu by dostával formou doživotní anuity, tj. nikoli jednorázově, ale formou měsíčních dávek.

Po vzoru Slovenska počítá MPSV s existencí tří typů fondů: konzervativního, smíšeného a dynamického. Lišily by se podílem akcií, které mají vyšší výnos, ale také vyšší riziko.

V konzervativním fondu by byly pouze dluhopisy a termínované vklady. Výnos by byl minimální, ale takový fond by poskytoval vysokou míru jistoty, že střadatel o své peníze nepřijde.

Smíšený fond by mohl obsahovat až 40 procent akcií, přičemž by představoval kompromis mezi fondem konzervativním a dynamickým.

Dynamický fond by mohl obsahovat až 80 procent akcií, tedy nejvyšší možný výnos a zároveň nejvyšší riziko.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

důchodci, senioři důchody

Aktuálně se děje

před 9 minutami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

Putin a další 6leté funkční období. Disponuje mimořádnou mocí v Rusku

Za pouhých pár měsíců před dosažením čtvrtstoletí ve funkci, ruský vůdce, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, Vladimir Putin v úterý složí přísahu na kopii ústavy a zahájí další šestileté funkční období prezidenta, které bude opět provázáno s mimořádnou mocí.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy