Opravme Česko. Spolek nadšenců nás chce zbavit šrotu na jedno použití

Planetu Zemi čím dál víc zahlcuje zbytečný odpad, na což se rozhodli poukázat i lidé v České republice. Spolek Opravme Česko chce naučit spotřebitele výrobky opravovat, výrobce pak donutit k tomu, aby produkovali co nejméně vadných věcí.

Znáte ten pocit, když se vám krátce po uplynutí záruční doby něco rozbije? Parta nadšenců se to snaží změnit prostřednictvím Spolku Opravme Česko, jenž se klade za cíl prevenci vzniku odpadu a přechod na cirkulární ekonomiku. V boji proti masové produkci výrobků na jedno použití, které se na svém webu spolek nebojí označit za „kurvítka“, jim můžete pomoct třeba peněžním darem v minimální výši 100 korun.

Podle zástupců této bohulibé iniciativy dnes ekonomika není nastavená ideálně. Úbytek servisů a opravářů způsobil, že dnes vždy, když se cokoliv rozbije, lidé raději vyrazí do obchodů a koupí si potřebnou věc znovu. Staré výrobky pak zbytečně končí na skládkách. Svou činností chce spolek přispět k ochraně přírody a zabránit zbytečnému užívání nerostných surovin.

Jak toho ale chtějí dosáhnout? Nutná je prý v první řadě osvěta mezi spotřebiteli, spolek tak mimo jiné spustil celoplošnou mediální a internetovou kampaň. Díky datům chtějí zákazníkům pomoci se zorientovat v tom, jaké výrobky lze jednoduše opravit a jak.

Rovněž chtějí motivovat samotné výrobce, zejména ty přímo v České republice, aby vyráběli opravdu kvalitní výrobky. Argumentují tím, že tak na trhu získají konkurenční výhodu, protože spokojený zákazník se vrátí a koupí si od takové společnosti něco znovu. Proto se prý nemusí obávat toho, že by jim kvůli této iniciativě klesl zisk.

Výrobky, které se přece jen rozbijí, pak zástupci iniciativy navrhují opravit. Opravami se totiž přímo předchází vzniku odpadu, protože věci udrží v ekonomice déle provozuschopné. Navíc přispěje i k omezení znečištění z nadvýroby, které rezultuje v klimatické změny, a šetření zdrojů.

Ač se členové spolku nepovažují za zastánce zbytečných regulací, v tomto případě je prý změna zákona nezbytně nutná. Připomínají například připravovanou novelu zákona o odpadech, která chce dnešní plýtvání ukončit.

V České republice končí v současnosti na skládkách 45 % odpadu. V hierarchii nakládání s odpady je nejlepším možným řešením právě prevence jeho vzniku. Až pak následuje recyklace a ještě horší způsoby jeho zpracování jako spalování či skládkování. Na našem území má být od roku 2024 zakázáno alespoň skládkování využitelného a recyklovatelného komunálního odpadu.

Předsedou spolku je Jan Charvát, který stojí i za projektem největší sítě odborných servisů i drobných opravářů v ČR Opravárna. Ke spolupráci se spolkem Opravme Česko už přesvědčil např. ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha nebo internetový e-shop Alza.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídři EU povedou debatu o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i energetice

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny. 

Více souvisejících

Ekologie odpady elektroodpad elektrospotřebiče Česká republika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy