Počasí bude Česko trápit stále víc. Experti vědí, co nás v budoucnu čeká

Počasí na území České republiky se v následujících desetiletích změní k nepoznání. Experti z nejrůznějších oborů už vědí, co nás v budoucnu čeká. Extrémních jevů bude přibývat, zvlášť pokud se lidstvo nezačne chovat jinak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí
doporučujeme

Hydrometeorolog z Ústavu fyziky atmosféry Miloslav Müller tvrdí, že Česká republika patří mezi střední třídu v bouřlivosti počasí. Největší hrozbou pro naši zemi jsou spíše vlny veder. „Pokud bychom se dívali na materiální škody, tak by to u nás bylo sucho a krupobití, ale také povodně a větrné bouře,“ uvedl odborník pro web ČT24.

V souvislosti s klimatickými změnami se situace bude zhoršovat. V Česku se do poloviny století oteplí v ročním průměru o dva stupně. V nejbližších letech 2021 – 2040 očekávají experti oteplení o jeden stupeň. Pokud lidstvo nezačne s redukcí skleníkových plynů, poroste teplota do konce století o tři stupně. Uvádějí to studie z letošního roku.

„Pro srážkové úhrny lze kromě zimy očekávat nezměněné hodnoty, případně jejich malý, statisticky nevýznamný pokles na jaře a v létě. Stagnace srážek v kombinaci s vyšší teplotou vzduchu znamená vyšší výpar a tedy značné riziko častějších a delších epizod sucha. Modely se shodují, že k poklesu srážek dojde na jižní Moravě,“ informují vědci.

Do poloviny století se očekává nárůst dnů se srážkami nad 10 – 20 milimetrů a zvýšený počet tropických dní na dvojnásobek. Od poloviny století bude víc dnů, kdy naprší více než 50 milimetrů. V České republice průměrně naprší 670 milimetrů za rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 19:20 Aktualizováno Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Dům ve Vejprtech podpálili tři klienti? Skončili v psychiatrické léčebně

24.01.2020 16:48 Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili…

Výhra v soutěži Tesco? ČR zaplavily podvodné esemesky, řetězec varuje

24.01.2020 14:03 Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní…

Ve vyhořelém domě ve Vejprtech začal úklid. Kdy se klienti vrátí?

24.01.2020 13:41 V domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, v němž při požáru zemřelo osm mužů, začaly dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama