Počasí bude Česko trápit stále víc. Experti vědí, co nás v budoucnu čeká

Počasí na území České republiky se v následujících desetiletích změní k nepoznání. Experti z nejrůznějších oborů už vědí, co nás v budoucnu čeká. Extrémních jevů bude přibývat, zvlášť pokud se lidstvo nezačne chovat jinak.

Počasí
doporučujeme

Hydrometeorolog z Ústavu fyziky atmosféry Miloslav Müller tvrdí, že Česká republika patří mezi střední třídu v bouřlivosti počasí. Největší hrozbou pro naši zemi jsou spíše vlny veder. „Pokud bychom se dívali na materiální škody, tak by to u nás bylo sucho a krupobití, ale také povodně a větrné bouře,“ uvedl odborník pro web ČT24.

V souvislosti s klimatickými změnami se situace bude zhoršovat. V Česku se do poloviny století oteplí v ročním průměru o dva stupně. V nejbližších letech 2021 – 2040 očekávají experti oteplení o jeden stupeň. Pokud lidstvo nezačne s redukcí skleníkových plynů, poroste teplota do konce století o tři stupně. Uvádějí to studie z letošního roku.

„Pro srážkové úhrny lze kromě zimy očekávat nezměněné hodnoty, případně jejich malý, statisticky nevýznamný pokles na jaře a v létě. Stagnace srážek v kombinaci s vyšší teplotou vzduchu znamená vyšší výpar a tedy značné riziko častějších a delších epizod sucha. Modely se shodují, že k poklesu srážek dojde na jižní Moravě,“ informují vědci.

Do poloviny století se očekává nárůst dnů se srážkami nad 10 – 20 milimetrů a zvýšený počet tropických dní na dvojnásobek. Od poloviny století bude víc dnů, kdy naprší více než 50 milimetrů. V České republice průměrně naprší 670 milimetrů za rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy