Počasí bude Česko trápit stále víc. Experti vědí, co nás v budoucnu čeká

Počasí na území České republiky se v následujících desetiletích změní k nepoznání. Experti z nejrůznějších oborů už vědí, co nás v budoucnu čeká. Extrémních jevů bude přibývat, zvlášť pokud se lidstvo nezačne chovat jinak.

Hydrometeorolog z Ústavu fyziky atmosféry Miloslav Müller tvrdí, že Česká republika patří mezi střední třídu v bouřlivosti počasí. Největší hrozbou pro naši zemi jsou spíše vlny veder. „Pokud bychom se dívali na materiální škody, tak by to u nás bylo sucho a krupobití, ale také povodně a větrné bouře,“ uvedl odborník pro web ČT24.

V souvislosti s klimatickými změnami se situace bude zhoršovat. V Česku se do poloviny století oteplí v ročním průměru o dva stupně. V nejbližších letech 2021 – 2040 očekávají experti oteplení o jeden stupeň. Pokud lidstvo nezačne s redukcí skleníkových plynů, poroste teplota do konce století o tři stupně. Uvádějí to studie z letošního roku.

„Pro srážkové úhrny lze kromě zimy očekávat nezměněné hodnoty, případně jejich malý, statisticky nevýznamný pokles na jaře a v létě. Stagnace srážek v kombinaci s vyšší teplotou vzduchu znamená vyšší výpar a tedy značné riziko častějších a delších epizod sucha. Modely se shodují, že k poklesu srážek dojde na jižní Moravě,“ informují vědci.

Do poloviny století se očekává nárůst dnů se srážkami nad 10 – 20 milimetrů a zvýšený počet tropických dní na dvojnásobek. Od poloviny století bude víc dnů, kdy naprší více než 50 milimetrů. V České republice průměrně naprší 670 milimetrů za rok.

Související

Více souvisejících

Česká republika Povodně Sucho Počasí Bouřky Klimatické změny Jaro Léto Podzim Zima

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy