Počasí bude Česko trápit stále víc. Experti vědí, co nás v budoucnu čeká

Počasí na území České republiky se v následujících desetiletích změní k nepoznání. Experti z nejrůznějších oborů už vědí, co nás v budoucnu čeká. Extrémních jevů bude přibývat, zvlášť pokud se lidstvo nezačne chovat jinak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí
doporučujeme

Hydrometeorolog z Ústavu fyziky atmosféry Miloslav Müller tvrdí, že Česká republika patří mezi střední třídu v bouřlivosti počasí. Největší hrozbou pro naši zemi jsou spíše vlny veder. „Pokud bychom se dívali na materiální škody, tak by to u nás bylo sucho a krupobití, ale také povodně a větrné bouře,“ uvedl odborník pro web ČT24.

V souvislosti s klimatickými změnami se situace bude zhoršovat. V Česku se do poloviny století oteplí v ročním průměru o dva stupně. V nejbližších letech 2021 – 2040 očekávají experti oteplení o jeden stupeň. Pokud lidstvo nezačne s redukcí skleníkových plynů, poroste teplota do konce století o tři stupně. Uvádějí to studie z letošního roku.

„Pro srážkové úhrny lze kromě zimy očekávat nezměněné hodnoty, případně jejich malý, statisticky nevýznamný pokles na jaře a v létě. Stagnace srážek v kombinaci s vyšší teplotou vzduchu znamená vyšší výpar a tedy značné riziko častějších a delších epizod sucha. Modely se shodují, že k poklesu srážek dojde na jižní Moravě,“ informují vědci.

Do poloviny století se očekává nárůst dnů se srážkami nad 10 – 20 milimetrů a zvýšený počet tropických dní na dvojnásobek. Od poloviny století bude víc dnů, kdy naprší více než 50 milimetrů. V České republice průměrně naprší 670 milimetrů za rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnice si utahuje na účet Zemana? To je hnus a skandál, prská Ovčáček

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nastoupil na několik dní do střešovické nemocnic. Podle oficiálního vyjádření…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 22:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Pocta pro teologa Halíka. Německý prezident mu udělil nejvyšší vyznamenání

18.10.2019 17:13 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši…

Migréna trápí až milion Čechů. Mnozí jsou léčeni špatně, varují lékaři

18.10.2019 17:08 Až 300.000 lidí v Česku má více než pět záchvatů migrény do měsíce, 50.000 jich trpí chronickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama