Kvůli poškození elektrárny Chvaletice bude soud, aktivisté Greenpeace odmítli dohodu

Aktivisté Greenpeace, kteří v říjnu 2016 protestovali na chladicí věži elektrárny Chvaletice, odmítli dohodu o vině a trestu. Chtějí se bránit u soudu. Pětice aktivistů a aktivistek uznala, že nechtěně způsobili při protestu škodu na zařízení a uhradili ji. Nesouhlasí ovšem s tím, že elektrárně způsobili poruchu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Aktivisté blokují elektrárnu Chvaletice
doporučujeme

Aktivisté ekologické organizace v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti prodloužení jejího provozu. Za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

zdroj: YouTube

"Celá elektrárna byla v době protestu uzavřená, zčásti kvůli probíhající rekonstrukci a zčásti kvůli dřívějšímu požáru. Již dva týdny po protestu, okamžitě po skončení stavebních prací, přitom věž najela na plný výkon, aniž by byly provedeny jakékoli opravy pláště chladicí věže," uvedl Hrábek.

Obvinění v roce 2018 zaplatili 407.780 korun, které vlastník elektrárny společnost Severní energetická zaplatila za zamazání zhruba stovky děr na chladicí věži. Další požadavky elektrárny státní zástupce neuznal.

Ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zastavme elektrárnu Chvaletice se v září odvolaly proti opětovnému udělení výjimky elektrárně Chvaletice. Olomoucký krajský úřad jí schválil výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let. O odvolání bude rozhodovat ministerstvo životního prostředí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ptačí chřipka je v dalších jihočeských lokalitách, budou zákazy

26.01.2021 17:02 Aktualizováno Ptačí chřipka se dnes potvrdila v dalších dvou lokalitách v jižních Čechách. V obou šlo o volně…

Přípravky na ochranu rostlin budou značené čárovými kódy

25.01.2021 16:27 Přípravky na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se nejspíš začnou označovat čárovými kódy.…

Experti: Využívání zdrojů elektřiny ovlivňují i přírodní podmínky

25.01.2021 15:26 Využívání různých zdrojů elektřiny ovlivňují i přírodní podmínky v jednotlivých zemích. Shodli se…

Obnovitelná energie už je hlavním zdrojem elektřiny v EU

25.01.2021 09:55 Obnovitelné zdroje energie loni v Evropské unii poprvé vystřídaly fosilní paliva na pozici hlavního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama