Hnědouhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku, kterou provozuje společnost Sev.en Energy, loni vypustila 537 kilogramů rtuti. Nárůst je výrazný, v roce 2018 to bylo 154 kilogramů. Vede tak žebříček největších znečišťovatelů rtutí v Česku. Následují ji hnědouhelné elektrárny Počerady a Prunéřov, obě v Ústeckém kraji.
V tiskové zprávě vyplývající z dat zveřejněných v Integrovaném registru znečišťování o tom dnes ČTK informovala organizace Greenpeace.
"Elektrárna Chvaletice se tak stala nejen skokanem roku, ale také největším českým zdrojem rtuti do ovzduší, když loni překonala i dříve první elektrárnu Počerady, která loni vypustila 383 kg rtuti," uvedlo Greenpeace. V roce 2018 Počerady vypustily 229 kilogramů této toxické látky. Prunéřov loni vyprodukoval 359 kilogramů rtuti. Další elektrárny a podniky z první desítky největších znečišťovatelů jsou pod hranicí 300 kilogramů. Provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I byl letos v létě ukončen.
Elektrárna Chvaletice považuje žebříčky "nátlakových organizací" za absurdní, protože srovnávají nesrovnatelné. Poukazuje na jednorázové měření rtuti, které nepovažuje za příliš průkazné, neboť složení paliva se během roku mění. "Pokračujeme v miliardové ekologizaci, jejíž součástí bude největší látkový filtr v republice a která v přechodném období povede ke splnění nových evropských limitů," uvedl na dotaz ČTK mediální zástupce Sev.En EC Petr Dušek. Podle něj měla v loňském roce elektrárna Chvaletice nejnižší emise oxidu siřičitého v historii. Z Integrovaného registru znečištění vyplývá, že se meziročně snížily také emise oxidu uhličitého, oxidů dusíku, naopak se zvýšily emise polétavého prachu.
Podobně ohledně rtuti argumentuje i ČEZ. "Doposud se rtuť historicky vůbec nesledovala a žádné limity neexistovaly. Nejen u nás, ale i po světě," uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.
Greenpeace uvedlo, že Chvaletice a Počerady žádají o výjimky z nových limitů pro rtuť, které v EU začnou platit v roce 2021. "Výjimky, byť na kratší dobu, žádají i další uhelné elektrárny - Prunéřov, Tušimice a Ledvice - které v žebříčku znečišťovatelů touto látkou figurují na dalších místech," uvedli ekologové, kteří tuto praxi dlouhodobě kritizují.
Nová měření nám ukazují, že emise rostou. Vypadá to tedy, že jsme celé roky byli vystaveni mnohem většímu množství toxické a vysoce nebezpečné rtuti, než nám provozovatelé uhelných elektráren tvrdili. https://t.co/vNsA9WQ3zS
— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) October 8, 2020
Podle Kříže je důvodem žádosti o výjimky skutečnost, že ČEZ musel nejprve najít spolehlivou metodu kontinuálního měření rtuti a posléze společně s externími partnery hledat a testovat technické řešení její redukce. "ČEZ kvůli tomu rozběhl v předchozích letech za pomoci univerzit a jiných výzkumných institucí rozsáhlý program výzkumu a vývoje nejefektivnější technologie na snížení emisí rtuti. Náklady na tento výzkumný program se pohybovaly v řádu stovek milionů korun," uvedl Kříž. Vlastní soutěž na dodávku technologií podle něj potrvá zhruba rok, účastníci se mohou odvolat. Protože není možné pro všechny zdroje ČEZ úpravy zvládnout, společnost žádá o výjimky.
Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka nová měření ukázala, že emise rostou. Žádosti o výjimky označil za nepřijatelné. "Zastaralé uhelné elektrárny jako Chvaletice a Počerady prostě nejsou schopné plnit moderní nároky na ochranu zdraví a životního prostředí. Dávat jim výjimky z nových evropských limitů za situace, kdy se ukazuje, že vypouští více rtuti, než se myslelo, je nepřípustné. To by bylo jako snížit trest vězni ve chvíli, kdy se zjistí, že spáchal násobně více zločinů," uvedl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha. "Chvaletice i Počerady je naopak potřeba co nejdříve odstavit, vývoz elektřiny s takovými dopady na lidi a klima si prostě dovolit nemůžeme," doplnil.
Olomoucký krajský úřad schválil v září výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let pro elektrárnu Chvaletice. Ekologické organizace se proti opětovnému udělení výjimky odvolaly.
ČEZ o výjimky pro některé své elektrárny a teplárny, včetně Počerad, požádal v březnu. Platnost poslední má končit v roce 2025. Počerady mají nejpozději v roce 2024 přejít do vlastnictví společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Ekologové už dříve označili žádost o výjimku ze strany ČEZ za absurdní. Ten naopak argumentuje tím, že je logické, aby modernizaci provedl nový majitel.
Související
Kvůli poškození elektrárny Chvaletice bude soud, aktivisté Greenpeace odmítli dohodu
V emisích elektrárny Chvaletice bylo loni víc rtuti, tvrdí Greenpeace
elektrárna Chvaletice , elektrárna Počerady , Sev.en Energy , ČEZ , Greenpeace , životní prostředí , Ekologie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák