Ministr Toman převzal petici. Myslivci a ornitologové žádají šetrnější zemědělství

Petici s 56.602 podpisy dnes předali zástupci České společnosti ornitologické (ČSO) a Českomoravské myslivecké jednoty ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD). Chtějí, aby resort usiloval o šetrnější zemědělské postupy vůči krajině. Intenzivní zemědělství viní mimo jiné z úbytku ptactva v přírodě. Česko by podle nich mělo být také aktivnější v prosazování ekologických témat na evropské úrovni.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

Před budovou ministerstva se dnes sešly asi tři desítky lidí. Někteří měli transparenty - například s nápisem "Rozoráš-li všechny meze, ptáci zahynou". Signatáři petice požadují, aby ministerstvo nastavilo podmínky, které povedou ke zmenšení souvislých ploch jedné plodiny na nejvýše 20 hektarů či vytvoření alespoň deseti procent zemědělských ploch bez chemických postřiků, které by sloužily jako útočiště zvěře a ptactva. Podle současných podmínek budou moci mít pole monokultur od roku 2021 maximálně 30 hektarů, od příštího roku tato podmínka platí pro pole ohrožená erozí. I to je ale podle signatářů petice příliš.

Mezi jejich další požadavky patří, aby resort při projednávání Společné zemědělské politiky pro léta 2021-2027 prosazoval dodržování enviromentální legislativy a to, aby bylo 15 miliard eur (cca 383 miliardy korun) ročně již na evropské úrovni určeno na hospodaření podporující ochranu ohrožených druhů a cenných biotopů.

Ministr Miroslav Toman řekl, že aktivitu signatářů oceňuje. Uvedl, že se zástupci ornitologů a myslivců jedná dlouhodobě. Ministerstvo podle jeho slov na některých tématech zmiňovaných v petici pracuje, myslivcům a ornitologům doporučil, ať si při projednávání těchto témat stanoví priority.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek zdůraznil, že Česko by mělo být ohledně projednávání enviromentálních témat aktivnější i v evropské politice. Po předání petice na ministerstvu Toman a zástupci ornitologů a myslivců o problematice jednali.

Ministerstvo poté dodalo, že je se signatáři petice ve shodě. Uvedlo, že v současnosti mimo jiné poskytuje dotace na zakládání biopásů a má programy na ochranu ptactva.

Podle odpoledního vyjádření ČSO Toman při schůzce slíbil, že se požadavky petice bude zabývat. Řekl, že návrh opatření do Společné zemědělské politiky je dosud otevřený, doplnit programy cílené na ochranu ohrožených druhů je tedy stále možné. Mluvil také o přemnožených hraboších. Navrhl, že by zemědělci mohli dostat podporu pro biologickou ochranu.

Podle zemědělského specialisty ČSO Václava Zámečníka by se berličky či budky pro dravce, na které mají nyní jako na podporu nárok jen myslivci, hodily. Zároveň však zdůraznil, že vhodnější řešení jsou přirozené posedy v podobě stromů, křovin a remízků. Vermouzek doplnil, že jsou ohledně požadavků petice v plánu další jednání s politiky, včetně europoslanců.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka se vrátila ptačí chřipka

18.01.2020 19:05 Aktualizováno V Česku se po třech letech objevila ptačí chřipka. Nákaza vysoce patogenního subtypu H5N8, který…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Před sídlem vlády se demonstrovalo. Aktivisté mají rázné požadavky

13.01.2020 13:33 Aktualizováno Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti…

Dobrá sklizeň třešní či brambor. Zisk v zemědělství stoupl o dvě miliardy

09.01.2020 15:57 Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace loni stoupl o více než dvě miliardy korun na více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama