"Jedeme z Řecka domů." Hasiči se vrací ze zásahu u nejrozsáhlejšího požáru v EU

Čeští hasiči, kteří od 24. srpna aktivně zasahovali při potlačování rozsáhlých požárů v Řecku, se dnes brzy ráno vydali na cestu zpět do vlasti. Uvedli to na sociální síti X.

"Ráno v pět hodin se na základně v Provatonas dala do pohybu kolona třicítky vozidel českého kontingentu hasičů a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy," uvedli hasiči. Dodali, že za sebou mají třítýdenní nasazení při nejrozsáhlejším požáru v Evropě za posledních více než 20 let.

Hasiči pracovali na severovýchodě země, který byl v druhé polovině srpna sužován silnými požáry. Ačkoli se situace v této oblasti zlepšila, Řecko požádalo o setrvání českých záchranářů na místě, protože v jiných částech země se vyskytly vážné povodně. 

Požár se začal šířit v sobotu 19. srpna nedaleko přístavního města Alexandroupolis a doposud spálil přes 81 tisíc hektarů země. Jde tak o největší lesní požár od chvíle, co si EU vede záznamy. Začala s tím v roce 2000. V akci bylo přes 580 hasičů, ze vzduchu jim pomáhají letadla a helikoptéry. 

Zdravotnický tým je rozdělený do skupin, aby vždy někdo odpočíval a čerpal nové síly. Jeho členové zatím řešili několik lehkých případů, šlo o popáleniny, drobné úrazy či alergické reakce.

V boji s lesními požáry by v budoucnu mohla pomoct umělá inteligence (AI). Podle prohlášení řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise po setkání se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Kypru Nikosem Christodulidesem v kyperské Nikósii by Izrael mohl spolupracovat s Evropskou unií v zájmu lepší koordinace společného postupu proti požárům.

Mitsotakis prohlásil, že Řecko by mohlo poskytnout své území k testování izraelské technologie založené na AI, která by měla pomáhat včasné detekci lesních požárů. "Už s Izraelem jednáme o řešeních na bázi AI, které nám umožní rozpoznávat lesní požáry v raném stádiu," dodal. "Zde jde skutečně o jednu z oblastí, u které nepochybně platí, že společně jsme silnější," doplnil Netanjahu.

Na včasné detekci hrozících požárů se pracuje ve Spojených státech, kde by dnes již legendární požární hlásky v rozlezlých národních parcích mohla také nahradit umělá inteligence. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu podle serveru Insider vytvořili platformu s názvem ALERTCalifornia, která přenáší video z 1038 kamer v celém regionu do systému AI, který dokáže detekovat kouř a další indikátory požáru v reálném čase. 

Zatímco se tato technologie stále testuje a vylepšuje, inženýři ale už nyní tvrdí, že by mohla jednoho dne pomoci identifikovat lesní požáry dříve, než se stanou katastrofálními, a to kdekoli na světě. "Je to 100% použitelné kdekoli na světě, zvláště nyní, když zažíváme mnohem větší a častější požární režimy a klimatickou změnu," řekla Suzann Leininger, specialistka na výzkumná data na Kalifornském ministerstvu lesnictví a požární ochrany pro server Times of San Diego.

Související

V centru Liberce došlo k požáru v jedné z hospod. (29.1.2024)

Požár v Liberci zachvátil hospodu. Zranilo se celkem 15 lidí

Požár zachvátil v pondělí pozdě večer hospodu v centru Liberce. Událost se obešla bez obětí na životech, patnáct osob ale muselo být převezeno do nemocnice k dalšímu ošetření. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

Více souvisejících

Hasiči Řecko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy