Kandidát na prezidenta republiky vyzývá lidi, ať si na něj vsadí. Babiš je na Twitteru terčem kritiky i výsměchu

Při otevření twitterového účtu Andreje Babiše uživatele této sociální sítě čeká pohled na úvodní fotku, na níž předseda hnutí ANO drží u ucha telefon a vedle něj se rozpíná text „Akční proto Babiš“. Jako jeden z prvních příspěvků twitterový účet nabízí Babišova slova: „Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp.“ Například Matěj Hlavatý, vystupující pod pseudonymem Matěj – starosta z Tetína, ho pobídl, ať z národu nedělá gamblery. „Tonoucí se stébla chytá,“ komentoval. Doplnil také obrázek s varováním ministerstva financí: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Cenou za lov divočáků je ochrana od policie

Poslanec ráno po debatě v České televizi uváděl na pravou míru své tvrzení, že by nešel na pomoc Polsku a Pobaltí v případě jejich napadení. V duelu prý na hypotetickou otázku vůbec nechtěl odpovídat. „Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili,“ napsal Babiš na svém Twitteru. Poté doplnil, že by článek 5 Smlouvy o NATO doplnil. „O tom není debata.“

Celou situaci za něj „žehlil“ prezident republiky Miloš Zeman při setkání se svým polským protějškem Andrzejem Dudou v Náchodě. Na setkání Zeman upozornil také na to, že každý politik musí počítat s tím, že „není milován sto procenty obyvatel své země“.

Narážel na Babišovu žádost o dočasnou ochranu od Policie České republiky. „Ostrý náboj v obálce pro moji ženu, anonymní dopis s výhružkou smrtí mně a teď už i vystřelená nábojnice na parkovišti Sokolovny v Průhonicích. Zavolal jsem na policii a požádal o tzv. dočasnou ochranu,“ mohli si přečíst jeho sledující na Twitteru.

Na příspěvek reagovala například moderátorka Darina Vymětalíková. „PR týme, co je vlastně zamýšleným účinkem této kampaně? Občanská válka? Chcete stvořit dalšího Baldu? Nebo to špatně chápu a hrajete si na hlasy z lítosti? Mimochodem, v Průhonicích se přemnožili divočáci a byl tam na ně pořádán hon…proběhlo to médii.“

ČT24 o odlovu divokých prasat informovala den před Babišovou žádostí o dočasnou ochranu. Podle myslivců se do Průhonického parku divočáci stahují kvůli rozšiřující se výstavbě nových domů.

Je tedy zřejmé, že v Průhonicích se žádný atentát nekonal či neplánoval. Myslivci dostali za úkol zredukovat počty divočáků kvůli bezpečí obyvatel obce, nikoliv aby zbloudilá kulka zasáhla Babišův dům.

Vojákům se omluvil až když to sám potřeboval

Billboardy vyvěšené v rámci předvolební kampaně Andreje Babiše se zněním „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ rozlítily část společnosti. Mnozí po poslanci vyžadovali jejich změnu nebo odstranění.

Kandidát na prezidenta republiky se za ně například ani jednou neomluvil. Ze znění billboardu totiž vyznívá, že vojáci zatahují Česko do války. Není to jejich náplní práce – jsou zaměstnanci ministerstva obrany, nikoliv války.

Nechal se zvěčnit na videu před vojenským památníkem na pražském Vítkově. „Tady jsem léta chodil a vzdával hold naším vojákům. Když se vraceli z misí, když pomáhali naší vládě v boji s covidem, s tornádem, evakuace Afghánistánu, likvidace Vrbětic,“ zahájil Babiš svůj proslov.

Pár dní před volbama se někdo pokouší poškodit mě před váma. Ano, ten billboard se nepoved, ale vy dobře víte, že to nebylo o těch vojácích, že to bylo o tom kandidátovi, který stále mluví o válce,“ pokračoval. Zmínil také zvýšení rozpočtu na armádu během svého premiérování.

Svými tvrzeními opět mystifikuje. Již dříve pro EuroZprávy.cz samotné ministerstvo obrany potvrdilo, že prezident republiky nemá žádné pravomoci, kterými by teoreticky mohl „zavléct“ Česko do války.

Ve videu se po prostřihu před Armádním muzeem pochlubil rekonstrukcí. „Začala za naší vlády v roce 2018,“ předčítal s papíru s tím, že následně vyjmenoval jednotlivé generály a částku téměř jedné miliardy, vyčleněnou na rekonstrukci muzea.

Muzeum bylo znovuotevřeno v říjnu loňského roku. „My jsme to odmakali, dnešní vláda si střihla pásku, nicméně toto video je o tom, abyste skutečně nevěřili médiím. Dobře víte, že jsem za vojáky vždycky bojoval,“ dodal Babiš před dalším prostřihem od Armádního muzea k památníku na Vítkově. Tam několikrát zopakoval své díky. „Dohledejte si to a vzpomenete si, že já mám pravdu.“

Líbí se mi, jak neumíte začít žádnou promluvu bez toho, aniž byste se pochválil,“ komentoval jeho video uživatel Martin Bartkovský. Další uživatel pod pseudonymem The Ugly Truth zase zmínil, že Babišovi nevěří. „Ještě pár dnů zpátky na plakátech tvrdil, že je diplomat, ne voják!“

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Twitter

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

Markéta Pekarová Adamová na Tchaj-wanu

Tchajwanská média: Pekarová vystoupí v parlamentu, podepíše prohlášení o legislativní spolupráci

Tchajwanská média si všímají návštěvy předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí, a připomíná, že se Pekarová Adamová v pondělí setká s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. Tchajwanský web Taipei Times uvádí, že šéfka sněmovny během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.

Aktualizováno před 56 minutami

Česká národní banka

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechá i na středečním zasedání základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle nichž ani únorová obměna dvou členů rady nebude znamenat změnu v jejím postoji. Očekávají, že jediným hlasem volajícím po růstu sazeb zůstane člen rady Tomáš Holub. Možné snížení sazeb členové rady v nedávných rozhovorech v médiích vyloučili.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne

Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Demonstrace ve Francii

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě

Lidé ve Francii nejsou nespokojeni jen s penzijní reformou. Na západě Francie byl těžce zraněn policista během akce, při které shořely dva policejní vozy. Demonstranti útočili na vodní rezervoáry uprostřed stavby. Mají zaručit vodu farmářům během období sucha. Muži zákona často čelí masivní přesile a používají tvrdé donucovací prostředky, za což si už úřady vysloužily kritiku z Rady Evropy. 

před 2 hodinami

změna času, Photo by Saffu

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“

V noci ze soboty na neděli se opět odehrála jedna změna času. Přetočili jsme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim), jak připomíná ekonom Lukáš Kovanda, mělo skončit už loni. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Ve státní televizi to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní a reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů

Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20 miliard dolarů (440 miliard Kč). To je méně než polovina ze 44 miliard dolarů, kolik za provozovatele sociální sítě loni zaplatil, což dokazuje, jak prudce se hodnota Twitteru od převzetí Muskem snížila. Je ale stále vyšší než hodnota jeho konkurentů. S odkazem na své zdroje a e-mail, který měl Musk rozeslat zaměstnancům, o tom v sobotu napsal web The Information.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství

Od vzniku samostatné České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství. Zatímco v roce 1993 mířilo na export 19,2 procenta veškeré české produkce, v roce 2021 to bylo 33,3 procenta. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Česko vyváží do 217 zahraničních teritorií, 80 procent vývozu ale míří do zemí Evropské unie.

před 3 hodinami

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v čele početné delegace navštívila od 22. do 25. března Korejskou republiku.

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Korejskou republiku. V rámci svého programu jednala s předsedou korejského zákonodárného sboru Kim Jin-pyoem o intenzivnější česko-korejské meziparlamentní spolupráci v oblastech společných zájmů. S korejským premiérem pak diskutovala možnosti dodávek léků, které nyní na českém trhu chybí. Před svým odjezdem na Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny ještě slavnostně otevřela honorární konzulát v jihokorejském Pusanu. 

před 4 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?

O tom, že fotbaloví fanoušci se do sebe v hledištích pustí, jsme si bohužel za ta léta zvykli, nyní se však podobný obrázek začíná čím dál více objevovat i na hokejových stadionech, nejvíce to bylo vidět se začátkem letošního play-off. V rámci play-off však vyvstává na povrch řada dalších problémů, třeba problémy s ledovými plochami. Několikrát bylo během play-off vidět přerušení zápasů kvůli dírám v ledu a v jednom případě v předkole byl dokonce kvůli tomu jeden duel rozložen do dvou dnů. Se začátkem vyřazovací části o titul se pak také řeší návrat k předešlému systému extraligy a to tedy tak, aby nedocházelo k tomu, co v současnosti, kdy třináctému týmu tabulky po základní části skončila sezóna a poslední tým teď bude několik týdnů čekat na barážové boje. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy