Návrat Kalouska do politiky je zase o něco blíž. Podpořila ho pražská TOP 09

Pražská TOP 09 podpořila kandidaturu bývalého poslance a exministra financí Miroslava Kalouska do Evropského parlamentu. Kalousek už v listopadu deklaroval, že je připraven kandidovat. 

O podpoře nominace na kandidátku volební koalice Spolu pro evropské volby ze strany krajského výboru pražské TOP 09 informovala ČT s odkazem na vyjádření europoslance Jiřího Pospíšila. 

Kalousek během listopadu na sociální síti X uvedl, že ho mile překvapilo velké množství nominací z regionů pro eurovolby. "Je to masivní projev důvěry, který nelze odmítnout. Přijímám proto tyto nominace a jsem připraven kandidovat. Respektuji, že o tom však musí rozhodnout výkonný výbor mé strany," napsal. 

Kalousek je jedním ze zakladatelů a bývalým předsedou současné vládní strany TOP 09. Dříve aktivně působil v KDU-ČSL, za kterou byl zvolen do parlamentu v roce 1998. Během svého působení ve straně dosáhl postu předsedy v roce 2003 a setrval v ní až do roku 2009. Mezi lety 2007 až 2009 zastával funkci ministra financí ve druhé vládě Mirka Topolánka. Následně vykonával roli ministra financí v Nečasově vládě až do roku 2013.

Jeho politická kariéra skončila počátkem roku 2021, kdy se vzdal svého poslaneckého mandátu. "Moje dvaadvacetiletá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní," řekl tehdy poslancům ve Sněmovně a omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. "Mějte se moc fajn," vzkázal a plénum ho odměnilo potleskem. 

"Nad zmiňovaným krokem jsem přemítal poměrně dlouho, téměř rok. Určitě to nebylo rozhodnutí ze dne na den a zvažoval jsem ho velmi bedlivě. Koneckonců moje nejbližší okolí o mém záměru vědělo. Věděli, že o tom přemýšlím," uvedl tehdy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Po opuštění politiky se Kalousek stal poradcem stran TOP 09, ODS a KDU-ČSL. V lednu 2022 nominován do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Miroslav Kalousek top 09 evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy