O víkendu se více lyžovalo v sobotu. Návštěvnost areálů ovlivnilo počasí

Návštěvnost tuzemských lyžařských areálů byla o víkendu opět vysoká, v sobotu byla ale o něco lepší než dnes, kdy se zhoršilo počasí. Ochladilo se a sněžilo, případně mrholilo. Sněhu mají skiareály stále dostatek a někteří provozovatelé doufají v lyžování i o velikonočních svátcích, které letos připadají na druhý dubnový víkend. Podmínky pro běžkaře se ale zhoršují, upravené trasy jsou většinou jen ve vyšších polohách. Vyplynulo to z vyjádření provozovatelů středisek pro ČTK.

Na severu Čech by oslovená střediska chtěla mít sjezdovky v provozu minimálně do konce března, například ředitel skiareálu v Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák si myslí i na velikonoční lyžování. "Stále zasněžujeme a věříme, že lidi budou mít ještě chuť lyžovat. Provoz chceme udržet do konce března, možná i na Velikonoce," řekl ČTK. V sobotu do areálu dorazilo 2500 lidí, dnes o tisícovku méně. Nižší zájem o lyžování proti sobotě zaznamenali dnes také ve skiareálu Telnice u Ústí nad Labem. Do skiresortu Černá hora - Pec přijelo o víkendu podobně jako před týdnem přes 13.000 lyžařů a výletníků. Do návštěvnosti se nadále promítají jarní prázdniny.

V Krkonoších a Jizerských horách stejně jako v Krušných horách jsou otevřeny i menší areály a mnohé běžecké trasy jsou tam upravené. Dobré podmínky pro lyžování nabízí i střediska v Orlických horách. "Počasí je ideálně zimní, minus tři stupně, lyžařské podmínky skvělé, máme až metr přírodního a technického sněhu," řekl vedoucí centra Říčky Petr Kánský. V sobotu ve středisku podle něj lyžovalo kolem 2000 lyžařů, dnes jich bylo méně.

V provozu zůstávají také šumavské skiareály. V posledních dnech bylo v regionu sice tepleji, ale provozovatelé udržují na svazích dostatek sněhu. Podmínky tam ale nejsou všude stejné, například uzavřena musela být sjezdovka v Nových Hutích. Vedle toho nedaleký Zadov má sněhu na sjezdovkách ještě dost, řekl za lyžařský areál Petr Vondraš. Dobré podmínky mají i areály v okolí Železné Rudy. Horší je to se sněhem pro běžecké lyžování. Na otevřených pláních sníh odtál, sjízdné zatím zůstávají trasy mezi Modravou, Černou horou a Prameny Vltavy, případně mezi Zadovem a Pláněmi.

Počasí ovlivnilo víkendovou návštěvnost lyžařských center také na Moravě a ve Slezsku a v sobotu na sjezdovkách lyžovalo více lidí než dnes. Třeba v Jeseníkách na Červenohorském sedle v sobotu lyžovalo odhadem 1200 lidí, dnes zhruba o třetinu méně. "Včera (v sobotu) díky počasí byla návštěvnost extrémní. Bylo krásně až do odpoledne," řekl vedoucí střediska Martin Dubský. Slabší návštěvnosti proti sobotě dnes měly třeba i areály Branná na Šumpersku nebo Karolinka na Vsetínsku, kde v sobotu lyžovalo na 600 lidí a dnes kolem 400. "O víkendu bylo lehce pod mrakem, bylo to bez sluníčka. Je vidět, že někteří návštěvníci už lyžování mají dost a že se sezona pomaličku, ale jistě chýlí ke konci. V tomhle datu jsme ale s návštěvností spokojení," řekl provozovatel areálu v karolince Jan Dudek.

Související

Lyžování, ilustrační foto

Užijme si sníh, dokud můžeme. Pokud se počasí bude oteplovat, lyžařská střediska budou minulostí, varují vědci

Klimatické změny mají dopady nejen na zdraví lidí či zemědělskou produkci, ohrožují ale i trávení volného času či sportovní aktivity. Globální oteplování se může velmi negativně promítnout do budoucnosti lyžařských středisek v Evropě. Podle nové studie nebudou nedostatek přírodního sněhu schopny dostatečně kompenzovat ani zařízení na výrobu umělého sněhu. 
Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.

Více souvisejících

Lyžování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 2 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 10 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září

Nizozemská vláda v pátek oznámila, že ukončí těžbu na největším evropském plynovém poli Groningen na konci září. Informoval o tom server DW. Důvodem je riziko zemětřesení o nízké intenzitě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy