Piráti mají celostátní fórum. Fiala je označil za významnou část koalice

Politici musí podle vicepremiéra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše zvrátit trend strachu a frustrace, který v lidech vyvolávají aktuální krize spojené s válkou na Ukrajině a inflací. Bartoš to dnes řekl v úvodu Celostátního fóra Pirátů. Premiér a předseda ODS Petr Fiala poté označil Piráty za významnou část vládní pětikoalice, kteří jsou navzdory názorovým rozdílům partnery v boji proti populistickým řešením krizí. 

K pokračujícímu spojenectví vyzvali Piráty také vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan a předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Spolupráci s Piráty ocenil vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Česká republika a celý svět čelí řadě krizí, které mají dopad na kvalitu života lidí, na trvale udržitelný rozvoj, který by měl být naším cílem. V lidech se objevuje strach, deziluze, často i frustrace," řekl Bartoš. Politici by se podle něj měli snažit o to, aby se tento trend podařilo zvrátit a do života lidí se vrátila naděje a perspektiva.

Fiala delegátům pirátského sjezdu řekl, že současná vláda nezklamala v řešení žádné z dosavadních krizí, které představovala koronavirová epidemie, růst cen energií nebo dopady války na Ukrajině, a postupně naplňuje společný program. "Naše vláda při řešení žádné z těchto krizí neselhala a Piráti byli pevnou a důležitou součástí naší vlády," řekl.

Koaliční spolupráci s Piráty označil premiér za "skutečné partnerství", i když se v řadě názorů vládní strany liší. "Naše rozdíly se dají obrátit ve výhodu, pokud se dokážeme respektovat a vzájemně doplňovat," řekl Fiala. Věří v to, že se v koalici podaří zachovat atmosféru důvěry a spolupráce a že strany zůstanou spojenci pro prosazení nutných reforem veřejných financí a důchodů.

Vládní spojení pěti nejvýznamnějších demokratických sil v ČR označil Fiala za "svým způsobem mimořádné" a jako reakci na stav, kdy bývalá vláda ANO a ČSSD rezignoval na odpovědnost za budoucnost. "Extremismus a populismus, který jsme porazili ve volbách, nikam nezmizel. Naopak, vlivem současných krizí je ještě troufalejší a jeho nebezpečnost dále stoupá," řekl premiér. Podle něj jsou ve výhodě ti, kteří bezostyšně nabízejí líbivé a jednoduché odpovědi, ve výsledku nerealistické a škodlivé. "Každý z nás musí přispět k tomu, abychom republiku ochránili před těmi, kdo ji neváhají obětovat pro svůj osobní prospěch," dodal Fiala.

Podobně Pekarová Adamová na videozáznamu poukázala na potřebu zůstat v koalici "semknutí, jednotní, veřejné srozumitelní" a "nevyklízet pole těm, kteří smýšlejí radikálně a extremisticky nebo jsou populističtí". Poprosila Piráty o podporu pro nepopulární, ale nutná opatření, aby se obnovila udržitelnost veřejných financí a penzí nebo zajistila dostupnost bydlení.

Rakušan ve videozdravici uvedl, že Piráti a Starostové jsou liberálnější, a jsou si proto bližší než partneři ze stran koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. "Stále nás toho víc spojuje než rozděluje," uvedl Rakušan. Připustil, že se nepovedlo překonat některé důsledky toho, že Starostové z předloňského volebního spojenectví s Piráty získali preferenčními hlasy více poslanců.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že spolupráce s Piráty je "věcná a korektní" a ve vzájemném respektu k rozdílným stanoviskům. "Neděláme populistická, líbivá řešení," uvedl Jurečka, jehož projev ze záznamu se organizátorům pirátského sjezdu povedlo přehrát až po poledni na třetí pokus. Delegáti vyslechli také příspěvek předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové. Za Piráty do Liberce přijela předsedkyně Slovenských Pirátů Zuzana Šubová, která by ráda svou stranu letos také dostala do parlamentu.

Na fóru zazněla kritika vlády. Je prý často vzdálená od reálných potřeb některých lidí

Předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová dnes na Celostátním fóru Pirátů v Liberci kritizovala kroky vlády, jejíž součástí Piráti jsou. Některé kroky za poslední rok podle Stojanové neodpovídaly potřebám a očekáváním mladé generace. Ve veřejném prostoru také stále citelně chybí hlas mladých lidí žijících mimo velká města, kteří nemají stejné příležitosti jako ostatní, protože musí nespravedlivě překonat více překážek na cestě k dosažení jejich snů a ambicí, řekla Stojanová.

Vláda podle Stojanové zlepšení postavení mladých příliš nepomáhá. "Místo toho, aby se zaměřila na řešení skutečných problémů, zdá se být často vzdálená od reálných potřeb mladých lidí, a v lecčems, troufám si říct, dokonce hází klacky pod nohy," řekla.

Podle předsedy strany Ivana Bartoše zřejmě reagovala na některé uniklé návrhy, které jednotlivé strany vládní koalice předkládaly při debatě o konsolidaci státních financí, a které míří například na zdanění stipendií nebo zdanění studentských příjmů. "Nemyslím si, že by na tom byla nějaká shoda. Sám jsem od prváku na vysoké škole pracoval, neboť ty náklady se studiem skutečně neutáhnete z kapesného, pokud nemáte rodiče, kteří vás mohou podporovat," řekl Bartoš.

V českém daňovém systému jsou podle Bartoše výjimky, na které by se měla vláda zaměřit přednostně, zdanění příjmů studentů k nim ale nepatří. "V programu jsme zmiňovali i třeba vyšší zdanění těžby v České republice, které je významně nízké a dopady na krajinu, na život lidí, jsou naopak vysoké," řekl. Za šťastné nepovažuje například ani úvahy o snížení zdanění hazardu, "který je méně škodlivý". "My přece hledáme, kde peníze do rozpočtu získat," poznamenal.

Daně mají podle Bartoše fungovat kromě jiného jako regulační nástroj. "Věci, které jsou dobré, jako práce studentů a práce obecně, které jsou společnosti přínosné, tak vlastně daní nezatěžujete, abyste tím třeba prosadil i nějakou politiku státu, a naopak věci, které jsou společnosti škodlivé nebo mají sekundární dopady, jako jsou tabák, alkohol, ale třeba těžba, tak ty pomocí daně regulujete," řekl předseda Pirátů. Za věc k diskusi tak považuje například vyšší zdanění cukru a sladkých nápojů.

"Největší drogou České republiky není ani alkohol ani návykové látky, ale cukr. A moderní státy k tomu i takto přistupují, a sladké nápoje mají ve vyšších daňových sazbách," řekl Bartoš. Piráti podle něj naopak už na začátku krize přišli s návrhem zlevnit nebo snížit sazbu daně u ovoce a zeleniny, protože v nákladech domácností zdravé potraviny tvoří významnou položku. "A když řešíte konsolidaci domácích financí a jak vyjdete v daném měsíci, tak samozřejmě škrtáte ty nejdražší položky a to by rozhodně neměly být zdravé potravy, jako je ovoce a zelenina," dodal.

Piráti zatím nebudou aktualizovat programové cíle

Programové cíle Pirátů se zatím v jejich stanovách aktualizovat nebudou. K přijetí aspoň jedné ze změn dnes chybělo na celostátním fóru strany pět souhlasných hlasů. Prvořadým cílem strany tak i po 14 letech ve stanovách zůstává prosazování práva na svobodné šíření informací a ochrana soukromí.

Největší naději na úspěch měl návrh skupiny kolem předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Podle něj měla by si měla strana ve stanovách zakotvit, že jejím posláním je "svobodná, vzdělaná a spravedlivá společnost", která dokáže zajistit lidem prosperitu a vysokou kvalitu života. Piráti by měli chtít prosazovat fungující stát, citlivý sociální systém, udržitelnost, řádné hospodaření nebo lidská práva. Návrh podpořilo 242 hlasujících, potřeba ovšem byly tři pětiny hlasů, což aktuálně představovalo 247 hlasů.

Konkurenční návrh skupiny kolem pirátského europoslance Marcela Kolaji měl podporu 211 hlasujících. Podle něj by měla být posláním strany "svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost", která dokáže zajistit lidem prosperitu a vysokou kvalitu života. Více se návrh lišil ve stanovení cílů, jimiž mělo být demokratické směřování, oddělení moci, sociální spravedlnost či moderní energetika.

Třetí příčku s podporou 209 hlasů obsadil návrh, který předložil vedoucí kanceláře moravskoslezských Pirátů Jakub Dedek. Podle něj by posláním strany měla být "vzdělaná, svobodná a spravedlivá společnost", která usiluje o udržitelný rozvoj společnosti, rozvinutou demokracii, ochranu soukromí a otevřenost informací.

Někteří delegáti pirátského sjezdu kvůli podobnosti návrhu požadovali další předjednání a předložení jednoho kompromisního návrhu. Piráti měli na programu také další změnu stanov, která se týkala výběru vedoucích odborů strany. Rozhodli o tom, že celostátní fórum už nebude do budoucna schvalovat finanční zprávu strany, kterou průběžně projednává republikový výbor.

Celostátní fórum tvoří všichni členové strany, kteří mohou o návrzích hlasovat na místě, nebo přes internet. Letošní fórum je nevolební, členové strany spíše hodnotili výsledky na všech úrovních. Na programu měli přípravu na příští rok, kdy se budou konat volby třetiny senátorů, zástupců v Evropském parlamentu i vedení krajů.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Ivan Bartoš (Piráti) Petr Fiala (ODS) Vít Rakušan (STAN) Markéta Pekarová Adamová Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy