Soudci nesouhlasí s převodem agendy telekomunikačních sporů. Proč?

České Budějovice - Soudcovská unie zásadně nesouhlasí s přesunem agendy rozhodování účastnických sporů z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na soudy, vedlo by to k zahlcení soudů a prodloužení jejich řízení. Unie na svém shromáždění v Českých Budějovicích také vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo jednání o zřízení Nejvyšší rady soudnictví, která by reprezentovala soudní moc a pomohla vyřešit dlouhodobé problémy justice. Po jednání o tom dnes novináře informovala prezidentka unie Daniela Zemanová.

Návrh vlády, který počítá s přechodem agendy související se stížnostmi na vyúčtování telekomunikačních služeb z Českého telekomunikačního úřadu na soudy, by je podle viceprezidenta unie Tomáše Novosada zahltil a zvýšil náklady na jejich vypořádání.

"Jde o významnou množstevní agendu, čítající několik set tisíc sporů každým rokem. Už teď je justice přetížená, máme problémy s dodržováním přiměřené délky řízení, a pokud přejdou tyto obrovské počty nových sporů na soudy, tak opravdu hrozí zahlcení soudů a řízení se dál prodlouží v těch věcech, které jsou pro občany podstatnější," řekl Novosad ČTK.

Jde v podstatě o spory mezi operátory a jejich zákazníky, to znamená například s dlužníky, kteří neplatí za hovory či internetové připojení. Právní jistota občanů je teď podle Novosada zaručena. Pokud nejsou spokojeni s tím, jak ČTÚ rozhodne, tak se mohou obrátit na soud. Takových případů je dosud minimum. "Jsou to spory o dlužné částky, a ti lidé povětšinou dluží a nemají věcné argumenty," uvedl.

Ministerstvo průmyslu sice vypočítalo, kolik by bylo v případě přesunu agendy třeba obstarat nových zaměstnanců soudů, jak na úrovni administrativní, tak soudcovské, ale podle soudců jde o systémově špatný krok. Unie chce proti březnovému návrhu vlády, který je v paragrafovém a připomínkovém řízení, a podle ní v rozporu s celosvětovým odbřemeňováním soudů, přesvědčit veřejnost, poslance i senátory.

Zřízení Nejvyšší rady soudnictví je podle prezidentky unie potřebné. "Čím dál tím více se ukazuje, že soudní moc musí projevit v některých situacích svůj názor, ale potom je otázkou, zda mají mluvit předsedové soudů, soudcovská unie,... nikdo z nich nemá potřebnou legitimitu. To soudní moci škodí a komplikuje to její práci," řekla ČTK. Nutné je podle ní diskutovat o jejích kompetencích. Soudcovská unie se domnívá, že by měly být zejména personální, týkající se výběru soudců a soudních funkcionářů, ale také organizačních záležitostí. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale neexistuje jistota, že by správu justice tento orgán vykonával lépe než ministerstvo.

Soudcovská unie ČR, která po dva dny v Českých Budějovicích bilancovala i 25 let svého působení a řešila další aktuální otázky soudnictví, jmenovala čestným členem filosofa a někdejšího ministra školství Jana Sokola a čestným prezidentem ústavního soudce Tomáše Lichovníka.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy Český telekomunikační úřad Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy