Hrozí Česku útok teroristů? Senátor prozradil, o čem se v médiích nemluví

Praha - Senátor za ČSSD Martin Tesařík tvrdí, že ačkoliv média efektivně šíří strach mezi Čechy, ve skutečnosti stát dělá mnohé, aby zabránil hrozbám terorismu. Následně prozradil, jak se takovým hrozbám bránit.

Podle senátora lidé, kteří viděli v médiích následky útoků v Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu, Nice a Mnichově, mají přirozeně obavy. Podotýká, že nemusí jít jen o násilí ze strany příznivců tzv. Islámského státu, ale i o útoky psychicky nemocných lidí, což je především naše dosavadní zkušenost.

"Média jsou velmi efektivní při šíření strachu, ale šíření osvěty se věnují velmi okrajově. Přitom náš stát v této věci již dlouhodobě dělá řadu věcí, ale pořád se o tom velmi málo ví. Minulý týden se například na ministerstvu vnitra konala mezinárodní konference k problematice ochrany měkkých cílů a terorismu," upozornil senátor.

Důležitá je zejména obrana měkkých cílů, tedy míst s velkým počtem lidí, která nejsou chráněna policií či armádou, například školy, nemocnice, divadla, kluby, fotbalové stadiony nebo nákupní centra. "V něčem je obrana proti teroristickým útokům podobná tomu, jak jsme se naučili v posledních desetiletích čelit povodním. Jde o kombinace technických opatření, monitoringu nebezpečí, sdílení informací a schopnosti rychlé reakce," upozornil.

Tvrdí, že nejdůležitější je na ochranu proti novým formám nebezpečí proškolení veřejné správy, bezpečnostních složek a provozovatelů či vlastníků „měkkých cílů". 

"Se zástupci obcí a krajů podepsalo ministerstvo vnitra v lednu letošního roku memorandum o spolupráci v rámci sdílení informací bezpečnostních složek o určitých typech útoků (např. v případě útoku aktivního střelce, teroristického či jiného útoku). Od srpna je zřízena nepřetržitá telefonní linka na policejním prezidiu 800 255 255, která je určena provozovatelům a vlastníkům měkkých cílů," upozornil.

Další věcí, kterou stát zajistil, že založení pracovní skupiny pod vedením Národní centrály proti organizovanému zločinu. "Ta má přinášet konkrétní metodické rady a řešení. Někdo může namítnout, že je to hodně úřední postup, ale ministerstvo ani jinak postupovat nemůže. Nyní záleží na organizátorech různých akcí, aby se možným rizikům aktivně začali věnovat a obrátili se na ministerstvo a příslušné složky. Kraje, obce a jednotlivé instituce by na tuto činnost měly myslet ve svých rozpočtech," píše na blogu strany.

Francie, která v letošním roce zažila tři velké teroristické útoky, zvyšuje s novým školním rokem bezpečnost svých vzdělávacích institucí. Na jejich ochranu byli povoláni rezervisté, ale různá opatření jsou zaměřena na učitele i žáky. Česká společnost prý sice není vystavena srovnatelné hrozbě jako ta francouzská, ale i my bychom se měli začít problematice měkkých cílů důkladně věnovat.

"Do budoucna mohou naši experti systém ochrany různě vylepšovat. I u nás se hovoří o zapojení vojenských záloh či školení personálu škol, nemocnic apod. Terorismus neohrožuje naši společnost fyzicky, ale útočí především na naše emoce a politické principy. Nepropadejme šíření strachu a preventivně pečujme o hodnoty naší společnosti stejně jako o posílení bezpečnosti," upozornil.

Související

Více souvisejících

Martin Tesařík Terorismus v ČR Česká republika

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy