Eurofondy jako klacek na státy? Sobotka odmítl nátlak EU kvůli migrační politice

Praha/Brusel - Český premiér Bohuslav Sobotka dnes jednoznačně odmítl možnost používat evropské fondy jako "klacek" či nátlakový nástroj na ty státy Evropské unie, které mají jiný názor na migrační politiku. Sobotka tak před odletem na summit EU v Bruselu reagoval na slova rakouského kancléře Kristiana Kerna, který žádal citelné krácení unijních prostředků pro státy nadále odmítající přijímání uprchlíků.

"Ono je to pořád dokola. Není to poprvé, kdy se z Rakouska či některé jiné země ozývají podobné názory. Reakce musí být jednoznačná: nelze spojovat evropské fondy a migrační politiku," poznamenal Sobotka.

ČR patří spolu s dalšími státy ze středu a východu Evropy mezi ty země, které se jen nepříliš nadšeně zapojily do programu přebírání celkem 120.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, či se na něm ještě nezačaly podílet vůbec. Například Česko převzalo stále jen 12 lidí ze své kvóty 2691 osoby. Evropská komise se minulý týden zmínila o možnosti zahájit kvůli laxnosti některých států proceduru, která může teoreticky skončit až před unijním soudem.

Fondy jsou podle předsedy české vlády "nástrojem růstu Evropy" a z toho, co bylo s jejich pomocí vybudováno, těží i občané a firmy dalších zemí. Sobotka upozornil například na rakouské a německé řidiče využívající budované úseky české dálniční sítě. "Jsou to evropské investice, které mají pomáhat celé Evropě," upozornil.

Podle Sobotky je třeba hledat efektivní řešení migrační problematiky, která zajistí, že EU bude mít situaci pod kontrolou.

Dnešní summit unie tak bude v Bruselu diskutovat o postupu spolupráce mezi blokem a státy z Afriky, odkud do unie míří řada migrantů, především přes Libyi do Itálie. Evropa se dohodla na snaze podpořit Libyi jako funkční stát schopný zvládat tlak na své území, ale také na podpoře dalších afrických zemí. Lepší podmínky v nich by totiž měly ekonomickým migrantům sebrat důvod k cestě do Evropy.

"A jde také o to, abychom s těmi zeměmi, kterým poskytujeme rozvojovou a jinou pomoc, spolupracovali také v oblasti návratové politiky," zdůraznil Sobotka.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka EU (Evropská unie) uprchlíci eurofondy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy