Česko bojuje proti EU? Vždyť je na ní závislé. Zahraniční média opět drbou Česko a napsala, proč Babiš vlastně vyhrál

Praha - Pokud by nebyl Andrej Babiš už miliardářem, nejspíš by se teď nově cítil pohádkově bohatý. Takový radikální náskok ve volbách si v Čechách nejspíš nepamatují, píše server Politico. Jeho populistické hnutí ANO získalo od voličů pořádnou dávku sebejistoty a zároveň vrazilo Bruselu do tváře velkou facku.

Volby, která se v České republice konaly v pátek a v sobotu, zajistily ANO 29,64 procent hlasů, na druhém místě skončili občanští demokraté (ODS) se ziskem 11,32 procent. Nejenže je Babiš nyní znám pro svůj odmítavý postoj vůči EU, kterého nařkl i z "vměšování se do vnitřních záležitostí ČR", jeden ze zakladatelů ODS, bývalý premiér a prezident Václav Klaus, je asi nejznámějším euroskeptikem v zemi.

Aby toho nebylo málo, na čtvrtém místě se ziskem 10,64 procent skončila největší anti-migrantská, anti-islámská a anti-evropská Svobodná a přímá demokracie, kterou založil Tomio Okamura, český politik s japonsko-korejskými kořeny. To tedy znamená, že přinejmenším polovina voličů dalo svůj hlas stranám, které odmítají hlubší integraci do evropské společenství.

Politico také oslovilo politologa a komentátora Jiřího Pehe, který zahraničním novinářům řekl, že není jisté, jak se situace vyvine. "Nemůže nyní předpovídat budoucnost, protože kdokoliv se dostane teď k moci, bude muset přehodnotit svůj postoj a být více pragmatický," tvrdí Pehe s tím, že euroskeptické nálady by mohly ČR dovést do evropského ústraní, což znamená špatné časy pro ekonomiku. Český export míří z 80 procent do Evropské unie.

"Takže ani Andrej Babiš si nemůže dovolit pokračovat v předvolebním euroskeptickém tónu, protože by tak nemohl úspěšně řídit státní ekonomiku, což byl jeho předvolební slib," řekl Pehe. Některé jeho firmy pod Agrofertem se nacházejí v Německu, Francii či Švýcarsku. Oddalování od EU by tak výrazně poškodilo i jeho jako podnikatele. Babiš v povolebním rozhovoru zdůraznil, že jeho hnutí ANO rozhodně není anti-evropské.

"Jsme demokratické hnutí," řekl Babiš v sobotu večer. "Nevím, proč nás někdo vidí jako proti-evropské. My jsme pro-evropští. Nechápu, proč si mnozí myslí, že chceme změnit ústavu. Rozhodně nejsme hrozbou pro demokracii," snažil se politik uvést věci na pravou míru. Babiš si získal důvěru voličů i v tom, že je nevinný a veškerá trestní stíhání jsou "politickou objednávkou", která ho má zlikvidovat, protože šlape na paty těm, kteří se už dlouho drží u moci. Dokonce ani jeho pravděpodobná minulost, že byl agentem StB, zřejmě není pro voliče tak důležité.

Podle Politico však Babiš zabodoval zejména tím, že slíbil občanům, že "stát bude řídit jako firmu". Lidé v něj vkládají naději na lepší budoucnost, protože jeho společnost Agrofert mu vydělala majetek v hodnotě 3,4 miliard eur. Podle časopisu Forbes je tak budoucí český premiér o celou miliardu dolarů bohatší než americký prezident Donald Trump.

Vítězství ve volbách je pro Babiše nesmírně důležité jak z profesního, tak i osobního hlediska. Politik a podnikatel nyní čelí vyšetřování, zda nezneužil přes 2 miliony eur z evropských dotací pro vlastní účely. Sněmovna před rokem odhlasovala vydání Babiše k trestnímu stíhání, s nově získaným mandátem se mu však imunita obnoví.

Podle Peheho si vytvoří Babiš takovou koalici, která ho bude podporovat a při případném dalším hlasování o zbavení imunity budou stát na jeho straně. Pravděpodobným partnerem může být i prezident Miloš Zeman, který má pravomoc zastavit stíhání udělením milosti.

Jakou vládu Babiš sestaví bude důležité nejen z politického hlediska. ODS tvrdí, že s trestně stíhaným Babišem do vlády nepůjdou a rozhodně by hlasovali pro jeho vydání. Podobně mluví i SPD Tomio Okamury, která se obává, že by s Babišem v čele byla nestabilní vláda. Babišovo pozvání do vlády zatím ignorují i Piráti.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš volby 2017 Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy